VIDEO Legendy nesmrteľné a večné: Všetko najlepšie, Vaša excelencia, pán profesor Wenger!

Arséne Wenger pri rozlúčke s Arsenalom
Arséne Wenger pri rozlúčke s Arsenalom

LONDÝN - 22. október 1949 sa narodil v dnešnom sídle Európskeho parlamentu, a teda v 280-tisícovom francúzskom meste Štrasburg ako najmladší spomedzi troch súrodencov. Hráčsku kariéru nemal príliš úspešnú, zato všetko si vynahradil ako tréner. Arséne Wenger, slávny manažér, ktorý pôsobil v rokoch 1996 - 2018 v londýnskom Arsenale, sa dnes dožíva krásnej 70-ky

Po príchode do Londýna zmenil klub z Highbury na vlastný obraz, priviedol hráčske osobnosti, ktoré sa neskôr stali legendami. Medzi tú najvýznamnejšiu patrí nepochybne Thierry Henry, toho vyslobodil z múk v Juventuse Turín, kde ho ničili ako krídelníka.

Najväčší úspech sa podaril francúzskemu koučovi v sezóne 2003/04, keď po neskutočnej sezóne doviedol Arsenal k majstrovskému titulu v Premier League, pričom ani po jednom z 38 zápasov sa jeho tím nemusel spytovať, prečo prehral. Nakoniec bola z toho úchvatná bilancia 26-12-0. Vďaka tomu si slávne mužstvo vyslúžilo prezývku "The Invincibles", v preklade "Neporaziteľní". 

S pribúdajúcimi rokmi sa stupňovala kritika, tituly ani trofeje neprichádzali a tlak bol čoraz výraznejší. Wengerovi vyčítali najmä krásny futbal bez účinku, na ktorý často tento tím doplácal. S lavičkou Arsenalu sa rozlúčil po sezóne 2017/18 a odišiel za aplauzu a ovácií v stoji. Celkom zaslúžene. 

No a vedeli ste, že jeho život je akoby tak trochu spätý s číslom 22? Ak neveríte, máme dôkaz.

  • narodil sa 22. októbra 1949
  • 22. septembra 1996 sa stal manažérom Arsenalu
  • v decembri 2007 ukončil Middlesbrough sériu Gunners bez prehry - trvala 22 zápasov

Dnes sa nesmrteľná manažérska legenda, ktorá hovorí šiestimi jazykmi (francúzština, nemčina, angličtina, španielčina, taliančina a japonsky), teší z nádhernej 70-ky. Joyeux anniversaire, le professeur!


Tagy: Arsenal Londýn Arséne Wenger AS Monaco

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Matt Dunham; Video: YouTube/Arsenal

DISKUSIA