Príjemné spomienky na krpaté časy: Presne viem, ako som oslavoval postup na MS 2010!

Dávid HanckoDávid Hancko Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

ŠAMORÍN - Keď slovenskí futbalisti pred desiatimi rokmi premiérovo v histórii postúpili na veľké podujatie - majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike - ľavý obranca súčasného reprezentačného tímu Dávid Hancko mal vtedy 11 rokov. Dodnes má však v živej pamäti, ako prežíval rozhodujúci zápas Slovákov v poľskom Chorzówe, po ktorom mohol národ pod Tatrami oslavovať vytúženú chvíľu.

"Pamätám si, ako sme doma sledovali zápas s Poľskom. Dokonca si spomínam, ako som sa šmýkal po obývačke a kričal od šťastia, keď sme strelili gól. Vtedy som každý večer zaspával s tým, že by som sa chcel dostať do národného mužstva. Je to neuveriteľné, že sa mi to podarilo," uviedol  21-ročný zadák.

V národnom mužstve debutoval vo vlaňajšom októbrovom zápase proti Česku (1:2) a odvtedy si vydobyl pevné miesto na ľavej okraji slovenskej defenzívy. V aktuálnej kvalifikácii o postup na budúcoročné ME nevynechal jedinú minútu a nastúpiť by mal aj v sobotňajšom extrémne dôležitom zápase v Rijeke proti vicemajstrom sveta z Chorvátska.

Hancko dúfa, že Slováci pri Jadrane odčinia domáci výprask od tohto protivníka. Ak to zvládnu za tri body, prienik na šampionát bude veľmi blízko. "Za najdôležitejšie považujem to, že po šiestich kvalifikačných zápasoch to stále máme vo vlastných rukách. Ideme do dvojzápasu s tým, že keď v nich vyhráme, postúpime z 1. miesta," dodal.

Dávid Hancko Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Na chvíľku sa ešte vrátil k spomenutému septembrovému zápasu, v ktorom "vatreni" v Trnave vyhrali 4:0. "Domáci zápas s Chorvátskom nás veľmi hnevá, ale kvalifikáciu napriek tomu nemáme zle rozbehnutú. Keď odstránime nedostatky z tohto stretnutia, môžeme v Chorvátsku uspieť. Túžba ísť na ME je u nás všetkých veľmi veľká. Pre mňa osobne je to jeden z najväčších futbalových snov," doplnil Hancko a pridal aj recept, čo by mohlo platiť na vysoko favorizovaných Chorvátov: "Oddanosť a bojovnosť, ktorú sme predviedli v Budapešti. Keď pôjdeme naplno a vydáme zo seba posledný kúsok energie, dobrý výsledok príde."

Hancko ako kmeňový hráč talianskeho tímu AC Fiorentina v aktuálnej sezóne hosťuje v pražskej Sparte. Napriek tomu, že za mužstvo z Letnej nenastúpil už vyše mesiaca, klubové záležitosti na chvíľu odložil bokom a maximálne sa sústredí na reprezentačné povinnosti. "Momentálne mám v hlave iba zápas s Chorvátskom, až po ňom začnem premýšľať o Azerbajdžane. Môj recept je taký, že sa v tréningoch sústredím a naplno premýšľam iba o najbližšom dueli. Verím, že obe novembrové stretnutia budú výborné a po nich budeme môcť oslavovať," zakončil Hancko pre agentúru SITA.

Viac o téme: Dávid Hancko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Pavel Neubauer
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články