Stratená koruna pre víťaza ankety Športovec roka

Peter Sagan vyhral anketu v rokoch 2013, 2015 a 2017, v roku 2016, keď ho zdolal Matej Tóth, prišiel na vyhlásenie oblečený štýlovo.Peter Sagan vyhral anketu v rokoch 2013, 2015 a 2017, v roku 2016, keď ho zdolal Matej Tóth, prišiel na vyhlásenie oblečený štýlovo. Zdroj: TASR/Martin Baumann

V januári a februári Petra Vlhová, v marci Anastasia Kuzminová, v apríli a v auguste futbalisti Slovana Bratislava, v máji a júni Zdeno Chára, v júli Peter Sagan, v septembri Danka Barteková a v októbri Filip Polášek. To sú víťazi ankiet Tipos Športovec mesiaca v roku 2019. Aj ich čiastkové prvenstvá naznačujú, že to môžu byť práve oni, ktorí budú mútiť vodu v ankete Športovec roka 2019.

Už o dva dni 12. decembra sa dozvieme, či sa dostali najúspešnejší športovci jednotlivých mesiacov aj do elitnej desiatky celoročnej ankety. Klub športových redaktorov SSN v ten deň oznámi abecedný zoznam laureátov a poradie od 11. miesta. Konečné výsledky budú známe až 19. decembra na galavečere, ktorý organizuje Slovenský olympijský a športový výbor. Medzi jeho partnerov patrí aj spoločnosť Kooperativa.

Mnohí to možno netušia, ale anketa Športovec roka je najstaršia svojho druhu na Slovensku. Prvé vyhlásenie sa konalo v roku 1959 a v tej dobe až do rozpadu Československa sa udeľovala trofej v podobe koruny, ktorá bola putovná. V období delenia federácie sa stratila a doteraz sa nevie, kde sa nachádza. Ako poslednému ju v roku 1992 nasadili na hlavu atlétovi Robertovi Změlíkovi. Od roku 1993 získavajú víťazi samostatnej slovenskej ankety rôzne štylizované trofeje, ktoré im natrvalo zostávajú.

Výsledky ankety Športovec roka v rámci samostatného Slovenska slávnostne vyhlásia už 27. raz. Exkluzívnym partnerom vyhlásenia je lotériová spoločnosť Tipos. Najčastejšie dekorovali trofejami pre najlepšieho Športovca roka plavkyňu Martinu Moravcovú. Šesťkrát vyhrala, dvakrát bola druhá a raz tretia. Štyri prvenstvá patria vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi a tri cyklistovi Petrovi Saganovi i biatlonistke Anastasii Kuzminovej. Medzi víťazmi ankety boli aj cyklista Milan Dvorščík, strelec Jozef Gönci, hokejista Peter Bondra, vodná slalomárka Elena Kaliská, tenista Dominik Hrbatý, snoubordista Radoslav Židek, strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a chodec Matej Tóth.

Najčastejšie sa v prvej desiatke umiestil Michal Martikán, až šestnásťkrát, z toho pätnásťkrát v nepretržitej sérii. Viac ako desaťkrát sa laureátmi ankety stali Martina Moravcová (12-krát v Top 10), bratia Peter a Pavol Hochschornerovci (11) a hokejista Marián Hossa (10).

Z doterajších víťazov boli v roku 2019 aktívnymi športovcami Martikán, Sagan, Kuzminová, Tóth a Rehák Štefečeková a pokojne sa môže stať, že niekto z nich vystúpi 19. decembra v novej budove Slovenského národného divadla v priamom prenose RTVS, ktorý sa začne o 20.30 h, aj na pódium.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Filip Polášek Anastasia Kuzminová Peter Sagan Danka Barteková Petra Vlhová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann
  • Zdroj: SOŠV