VIDEO Majstrovský Slovan si v derby podelil body s Trnavou, žilinský gólový uragán a triumf DAC

Majstrovské oslavy futbalistov ŠK Slovan Bratislava s víťaznou trofejou za triumf vo Fortuna lige v sezóne 2019/20Majstrovské oslavy futbalistov ŠK Slovan Bratislava s víťaznou trofejou za triumf vo Fortuna lige v sezóne 2019/20 Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Futbalisti Slovana Bratislava zakončili majstrovskú sezónu 2019/2020 remízou. V sobotu v záverečnom 5. kole nadstavbovej časti Fortuna ligy hrali na Tehelnom poli v tradičnom derby so Spartakom Trnava bez gólov 0:0.

Slovan po zápase prebral trofej pre majstra ligy, v konečnej tabuľke skončil na prvom mieste so sedemnásťbodovým náskokom pred druhou Žilinou.

Hostia vstúpili do zápase nebojácne, po prvom streleckom pokuse si vybojovali rohový kop a aj v ďalších minútach mali častejšie loptu na kopačkách. Potom však Slovan prebral iniciatívu, v 17. minúte mal prvú šancu Čavrič, v dobrej pozícii však mieril nad bránku. O štyri minúty neskôr mali domáci ešte väčšiu šancu, Ratao len tesne nedočiahol na loptu po rohovom kope Lovata. Brazílsky obranca potom roztlieskal tribúny v 29. minúte, keď ďalekonosnou strelou iba tesne minul pravú žrď. Aktívny Lovat si spoluprácu s Rataom zopakoval aj desať minút pred koncom polčasu, ale Kamenár si udržal čisté konto.

Ibrahim Rabiu, Saymon Cabral Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

V druhom polčase mal Slovan od úvodu prevahu, dobýjal bránku Trnavy, prvú šancu mal Weiss. V 60. minúte mohol rozhodnúť Ratao, ale v stopercentnej šanci zlyhal, keď netrafil odkrytú bránku po centri Lovata. "Belasí" až do konca zápasu chceli derby rozhodnúť vo svoj prospech, no hostia sa napokon ubránili a z ihriska majstra si odniesli cennú remízu.

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 0:0
Rozhodovali: Chmura - Bobko, Weiss, ŽK: Bambidele, Yao, Horvát, 6250 divákov.

Slovan Bratislava: Greif - Lovat, Bajrič, Božikov, Medveděv – De Kamps (69. Nono), Rabiu – Weiss - Ratao, Medved (83. Strelec), Čavrič (58. Moha)

Spartak Trnava: Kamenár – Turňa, Izuchukwu, Moenza -  Tzandaris - Cabral, Gamboš, Benovič (60. Horvát), Yao - Vukojevič (79. Nsumoh), Bambidele (90.+1 Kotlár)

Jurij Medveděv, obranca Slovana: "Takéto zápasy sú vždy ťažšie, keďže sme vedeli, že sme majstri a motivácia nie je až taká, aká mala byť. Ale snažili sme sa odovzdať maximum. Bolo ťažké nájsť nejakú medzeru v defenzíve Trnavy, škoda, že Ratao nepremenil tutovku. Je škoda, že sme nezvíťazili, ale nemusíme byť smutní. Máme double a prešli sme krásnou cestou Európou. Bola to skvelá sezóna."

Matúš Turňa, kapitán Trnavy: "Myslím, že sme podali dobrý výkon a minimálne bod sme si zaslúžili. Vedeli sme, že sa nemôžeme zatiahnuť a čakať na súpera, chceli sme byť aj my nebezpeční, čo sa nám myslím darilo. Bol to pekný zápas pre divákov, Slovanu gratulujem k titulu a my sa ešte pokúsime zabojovať o Európu."

Pečovského rozlúčka s gólovým uragánom Žiliny

Futbalisti MŠK Žilina si udržali druhú priečku v konečnej tabuľke Fortuna ligy, keď v záverečnom 5. kole nadstavby zdolali doma Michalovce jednoznačne 5:0.

Pod Dubňom sa s profesionálnou hráčskou kariérou definitívne rozlúčil dlhoročný líder Žiliny, Banskej Bystrice a v minulosti aj člen kádra slovenskej futbalovej reprezentácie Viktor Pečovský. Hral do 13. minúty a na konte tak má 422 zápasov v najvyššej slovenskej súťaži, čím sa nemôže pochváliť žiadny iný hráč.

O prvú väčšiu šancu sa z veľkej diaľky zaslúžil práve s kariérou sa lúčiaci Pečovský. Jeho pokus letel tesne nad bránu Tomáša Drába. Prvý gól prišiel v 12. minúte. Bernátovu strelu spoza pokutového územia Dráb len vyrazil pred seba a Iľko jeho strelu dorazil do siete. Za potlesku postojačky následne Viktor Pečovský opustil ihrisko, keď ho vystriedal Gono. V 17. minúte mal po Vallovom centri na hlave gól Paur, Dráb však jeho pokus vytiahol mimo bránu. Vyrovnať mohli hostia v úvode 19. minúty, keď po rýchlom centri zľava hlavičkoval Hovhannisyan, avšak v behu nestihol loptu lepšie umiestniť. V tej istej minúte to skúšal na druhej strane v dobrej šanci Myslovič, jeho pokus však Dráb bez problémov pokryl. Po súvislejšom tlaku sa v 29. minúte dostali Žilinčania do dvojgólového vedenia. Vynikajúcu akciu zľava a prihrávku Bernáta zakončil do prázdnej brány zblízka Paur. V 33. minúte už to mohlo byť 3:0. Iľko však z tesnej blízkosti napálil len do gólmana hostí a z dorážky Bernát tesne minul pravú žrď. Po jednom z protiútokov sa k strele zo strednej vzdialenosti dostal Kvocera, jeho pokus z 36. minúty Petráš len vyrazil nad. Do šatní tak odchádzali oba tímy za stavu 2:0.

Druhý polčas začal za výdatného dažďa. Gonov pokus v 48. minúte z diaľky vyrazil Dráb na roh. V 53. minúte zvýšili domáci vedenie, keď po priamom kope Bernáta s prekvapivou rozohrávkou skóroval tvrdou strelou Branislav Sluka. V 64. minúte dal o sebe vedieť Diarra. Po jeho peknej akcii to skúšal technicky Popovits, ale prestrelil. Už o pár sekúnd sa však znova tešili domáci zásluhou Bernáta, keď sa najprv cez obranu preštrikoval Vallo a následne nacentroval Ďuriš. Proti strele z voleja už Dráb nemal šancu. V 71. minúte sa opäť pripomenuli domáci, keď strela Ďuriša spoza pokutového územia skončila tesne nad bránou. Ďalší pokus mal o necelé 3 minúty neskôr, keď prihrávku po zemi od Sluku zľava nenamieril presne. Do tretice sa mu to však v 74. minúte podarilo, keď hlavou zužitkoval center Valla. 5:0. V 83. minúte sa odhodlal k strele z diaľky Bichakchyan, tá však skončila pár centimetrov od pravej žrde. Z následného protiútoku neskončil v bráne sympatický pokus z diaľky od Popovitsa. Domáci sa v závere ešte snažili zvýšiť svoje vedenie, v 87. minúte vyrážal Myslovičovu bombu Dráb. V minútovom nadstavenom čase sa už nič nestalo a domáci tak vyhrali 5:0.

MŠK Žilina - MFK Zemplín Michalovce 5:0 (2:0)
Góly: 13. Iľko, 29. Paur, 53. Sluka, 64. Bernát, 74. Ďuriš. Rozhodovali: Smolák - Benko, Žákech, ŽK: Neofytidis (Michalovce), 1458 divákov

Žilina: Petráš – Vallo, Minárik, Kiwior, Sluka – Bernát, Pečovský (13.Gono), Myslovič – Ďuriš, Paur (55. Kurminowski), Iľko (68. Bichakchyan)

Michalovce: Dráb – Konstantinidis, Kolesár, Grič, Vojtko, Mendez – Kvocera (71. Pásztor), Neofytidis, Begala (76. Lukčo), Popovits – Hovhannisyan (60. Diarra)

Pavol Staňo, tréner Žiliny: "Ja si myslím, že dnes sme ukázali kus pekného futbalu. Boli sme priamočiari, snažili sme sa nabiehať, byť celý čas v ponuke. Podľa mňa sme hrali moderný futbal, na ktorý sa dá pozerať. Dúfam, že cesta, ktorú sme si spoločne vybrali, bude mať úspešné pokračovanie a tí hráči ostanú spolu a môže z toho byť v budúcnosti jedno veľmi dobré mužstvo."

Jozef Majoroš, tréner Michaloviec: "Žilina vyhrala zaslúžene, ale my sme im k tomu ľahkému víťazstvu pomohli svojim výkonom. Určite bez nasadenia, bez súboja nemôžeme s nikým vyhrať. Opakujú sa nám zápasy, v ktorých inkasujeme po hrubých individuálnych chybách, ale musíme to hodiť za hlavu. V utorok nás čaká zápas play off a na to sa teraz musíme sústrediť."

Súboj na Liptove rozhodol jediný gól

Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda vyhrali v 5. kole nadstavbovej časti skupiny o titul vo Fortuna lige na ihrisku MFK Ružomberok 1:0 a v tabuľke obsadili konečnú tretiu priečku. Ružomberok skončil piaty.

Obe mužstvá do zápasu vstúpili ofenzívne naladené a tak sa hra v dobrom tempe prelievala z jednej strany na druhú. Prvá nádejná strelecká parketa sa v 11. min, po spolupráci s Takáčom, ponúkla R. Kružliakovi, no jeho pokus z hranice šestnástky obrana DAC–u zblokovala. V 22. min sa pekne uvolnil Regáli, brankár hostí Jedlička bol však na mieste. V úvodnom dejstve boli lepší a nebezpečnejší Liptáci, "tutovú“ príležitosť publikum ale nevidelo ani na jednej strane.

Po zmene strán sa chvíľku zdalo, že zápasové tempo padá, no potom zase to bol svižný futbal, keď oba celky išli za víťazstvom. V 59. min. rozhodca Ziemba odpískal v ružomberskom pokutovom území Medleňákovi faul na Kalmára. Maďarský reprezentant bol aj exekútorom nariadenej penalty, ale Krajčírik mu ju bravúrne zneškodnil. V 68. min. na druhej strane Jedlička zasahoval po štipľavej rane Ďungela. V 75. min. preletela pred domácou bránou prudká lopta z kopačky Kalmára. O dve minúty neskôr sa sám pred Jedličkom ocitol agilný R. Kružliak, ani na dvakrát neprekonal strážcu dunajskostredskej „svätyne“. V 81. min už padol gól, Sharani zacentroval pred bránu MFK a Ramirez „doťukol“ loptu do siete – 0:1. V 90. min mal vyrovnanie na kopačke Ďungel, ale trafil len vlastného spoluhráča Gereca.

MFK Ružomberok – FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:1 (0:0)
Gól: 81. Ramirez. Rozhodovali: Ziemba – Ferenc, Hrmo, ŽK: Madleňák - Balič, Kalmár, Blackman, 848 divákov

Ružomberok: Krajčírik – Mrva, Jonec, Holub – Ďungel, Mir. Almaský (63. Kochan), Zsigmund (74. Kmeť), Takáč, Madleňák – R. Kružliak, Regáli (58. Gerec)

Dunajská Streda: Jedlička – Malý, D. Kružliak, Davis – Njie – Schäfer, Fábry (74. Sharani), A. Balič – Divkovič (46. Blackman), Kalmár (88. Šimčák), Ramirez

Ján Haspra, tréner Ružomberka: "Málokedy sa mi počas trénerskej kariéry stala taká vec, že napriek prehre som veľmi spokojný. Zostavu sme poskladali z tých chlapcov, ktotí majú toho menej za sebou, alebo sú po zranení. A so súperom, ktorý patrí medzi úzku špičku slovenskej ligy, odohrali vyrovnanú partiu. V niektorých fázach sme boli dokonca lepším mužstvom, vypracovali sme si tiež gólové príležitosti, ktoré však zostali nepremenené. Chlapcom za to, ako sa zhostili dnešného zápasu, vyslovujem absolutórium.“

Bernd Storck, tréner Dunajskej Stredy: „Tak ako sme predpokladali, bol to náročný zápas. Chceli sme mať pekný záver sezóny a takisto sa Ružomberku revanšovať za vyradenie v Slovenskom pohári. Chlapci urobili pre to všetko, hoci na ťažkom teréne to nebolo jednoduché, naopak pre oba tímy to po hustom daždi bolo náročné. Bol to dobre zvládnutý koniec sezóny a môžem zagratulovať svojmu tímu. Druhé miesto sme nedosiahli, no v novej sezóne chceme ísť vyššie.“

Viac o téme: FC Spartak Trnava Viktor Pečovský MŠK Žilina ŠK Slovan Bratislava