Mladí Slováci chcú postúpiť zo skupiny
BRATISLAVA/KOŠICE - Slovenský reprezentačný výber basketbalistov do 18 rokov odcestoval v stredu do maďarského Debrecína na turnaj B-divízie majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie (25. júla - 3. augusta).
Súpermi Slovákov v základnej D-skupine budú postupne rovesníci z Dánska, Fínska, Gruzínska a domáceho Maďarska. Pred rokom na podujatí rovnakého rangu obsadila slovenská osemnástka konečné 15. priečku, keď z ôsmich stretnutí vyhrala štyri. Tento rok zo štyroch päťčlenných skupín postúpia prvé dva tímy do boja o prvú až ôsmu priečku, družstvá na tretích a štvrtých miestach sa pobijú o 9. - 16. miesto a poslední v prvej fáze turnaja zohrajú zápasy o 17. - 20. priečku. "Určite by sme chceli skončiť vyššie ako vlani. To je naša základná vízia. Máme túžbu postúpiť zo skupiny. To by bol pre nás úspech - a ak by sa to naplnilo - potom budeme všetko robiť pre to, aby sme sa dostali čo najďalej a aby sme úspešne reprezentovali našu krajinu," citovala oficiálna stránka Slovenskej basketbalovej asociácie www.eBasket.sk slová hlavného trénera Ivana Kurillu, ktoré vyslovil tesne pred odchodom do Maďarska. Hlavný kouč si však uvedomuje, že konkurencia je z roka na rok tvrdšia. "Dnes už aj Dáni a Fíni sú nepríjemným súperom. Každý rýchlo napreduje.
Veríme ale, že môžeme zabojovať o postup zo skupiny. Dôležité preto bude vyhrať prvé dva súboje,“ vyjadril sa k ambíciám kormidelník mladých Slovákov, ktorý bol s výsledkami v príprave na ME v Debrecíne celkom spokojný." Predstavili sme sa aj na turnaji dvadsiatok v Poľsku a nestratili sme sa tam. V mládežníckom basketbale však ťažko dopredu odhadovať šance,“ vysvetlil Kurilla. Jeho zverenci v rámci prípravy na ME 2008 absolvovali spolu deväť sústredení, po ktorých realizačný tím SR do 18 rokov vybral dvanástich hráčov. Kostru mužstva by mali tvoriť Oto Ulman zo Spišskej Novej Vsi, Richard Grznár z Nitry a hráči Interu Bratislava, najmä Marko Ravasz. "Všetci traja spomenutí hráči sú vodcovské typy. V konečnom dôsledku sa však zodpovednosť rozkladá na celé družstvo, čo ukázal aj turnaj v Holandsku. Naša podkošová sila nie je až taká veľká, preto sa orientujeme najmä na hru na obvode," uviedol slovenský kormidelník a pokračoval: "Samozrejme, rozmýšľame už aj z pohľadu perspektívy pre národné družstvo mužov. Preto výber tvoria budúci ašpiranti na reprezentačný dres mužov."
Nominácia basketbalistov Slovenska do 18 rokov na turnaj B-divízie majstrovstiev Európy:
Richard Grznár, Tomáš Mrviš, Tomáš Bauer, Richard Körner, Ján Záhora, Oto Ulman, Matej Marchyn, Marek Jašš, Andrej Kuffa, Matúš Kuchalík, Marko Ravasz, Adam Bayer
Realizačný tím:
Ivan Kurilla (hlavný tréner), Peter Jankovič (asistent trénera), Michal Bečarik (manažér), František Palušák (masér), Tibor Cehlárik (masér)
Program Slovenska v základnej D-skupine:
piatok 25. júla o 16.00 h.: Slovensko - Dánsko
sobota 26. júla: (Slovensko má voľný deň)
nedeľa 27. júla o 18.15 h.: Slovensko - Fínsko
pondelok 28. júla o 13.45 h.: Slovensko - Gruzínsko
utorok 29. júla o 18.15 h.: Slovensko - Maďarsko
Zdroj: SITA
Foto: bleskovky
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: topky.sk


































































































