Zdolal slávneho Aliho a prepísal dejiny boxu: Zomrel šampión Leon Spinks (†67)

Muhammad Ali a Leon Spinks počas súbojaMuhammad Ali a Leon Spinks počas súboja Zdroj: SITA/AP

LAS VEGAS - Bývalý boxerský šampión v superťažkej váhe Leon Spinks zomrel v piatok vo veku 67 rokov po päťročnom boji s rakovinou prostaty. Počas kariéry absolvoval v profesionálnom ringu 46 zápasov, 26-krát zvíťazil (14-krát pred časovým limitom), utrpel 17 prehier a trikrát remizoval.

Vo februári 1978 zdolal Muhammada Aliho a získal tituly organizácií WBA, WBC a magazínu The Ring.  "Jeho posledný boj zvládal s rovnakým umením a gráciou ako výzvy počas života. Aj keď ho trápili viaceré zdravotné problémy, nikdy sa neprestal usmievať, vždy bol odhodlaný a nikdy sa nevzdal," citovala agentúra AFP stanovisko rodiny.

Najslávnejší duel absolvoval 15. februára v Las Vegas proti Alimu. Po pätnástich kolách vyhral na body a stal sa šampiónom v superťažkej váhe. Podarilo sa mu to najrýchlejšie v histórii, iba po trinástich mesiacoch v profesionálnom boxe. O opasky však prišiel v odvete, keď presne o sedem mesiacov neskôr uspel Ali jednomyseľným verdiktom rozhodcov. Kariéru uzavrel v decembri 1995 po prehre s Fredom Houpeom.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Muhammad Ali Leon Spinks
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP; VIDEO: YouTube
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články