Saganovi a ďalším odzvonilo: UCI predstavila súbor nových pravidiel!

Peter Sagan
Peter Sagan

AIGLE - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) predstavila súbor nových pravidiel, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť jazdcov. Ich súčasťou je napríklad aj zákaz pozície, pri ktorej jazdec počas zjazdu leží na riadidlách a sedí na hornom ráme bicykla. Práve aj takéto aero polohy využil Peter Sagan pri mnohých svojich víťazstvách.

Nové pravidlá majú vojsť v platnosť od 1. apríla, no už teraz sa voči nim ohradili viacerí jazdci. UCI totiž upravila aj posed cyklistov, počas ktorého sa o riadidlá opierajú lakťami a ruky majú voľne pred nimi. Za porušenie týchto pravidiel hrozí cyklistom až vylúčenie z pretekov. Podľa nových pravidiel môže jazdec využiť ako oporu počas jazdy na bicykli len nohy na pedáloch, ruky na riadidlách a sedlovku. Výnimku bude mať len jazda v časovke.

V etapových pretekoch budú jazdci pykať aj za odhadzovanie odpadu ako sú prázdne bidóny či obaly z jedla nebezpečným spôsobom mimo vyčlenených zón. Pri prvom porušení im v tomto prípade hrozí 30 sekundová penalizácia, pri druhom dvojminútová, resp. pri treťom diskvalifikácia. Informoval portál cyclingnews.com.


Tagy: Peter Sagan UCI

Zdroj:
TASR
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA