Ráno ešte nevedel, či sa vôbec postaví na štart: Kilde prekonal bolesť a všetkých prekvapil

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde získal striebro vo štvrtkovej alpskej kombinácii na ZOH 2022 v PekinguNórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde získal striebro vo štvrtkovej alpskej kombinácii na ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

PEKING - Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde ešte ráno pred olympijskými pretekmi v alpskej kombinácii rozmýšľal, či sa vôbec postaví na štart.

Cítil sa zničený po doterajších rýchlostných pretekoch, v ktorých bol na rozdiel od súťaže všestrannosti považovaný za veľkého favorita. Nakoniec sa dvadsaťdeväťročný Nór tešil, že sa prinútil pretekať, pretože vybojoval svoj najlepší výsledok v Číne. Ziskom striebra vylepšil bronz zo superobrovského slalomu a pridal ďalšiu náplasť na sklamanie z piateho miesta v zjazde.

"Po tom množstve dní na lyžiach a navyše na tomto agresívnom snehu ma poriadne bolia kolená a telo celkovo. Takže som premýšľal, či to budem riskovať, pretože sezóna je dlhá a slalom som dva roky nešiel," rozprával Kilde. "Ale potom som si pomyslel: 'Hej, som na olympiáde, musím do toho ísť'," vysvetlil celkový víťaz Svetového pohára zo sezóny 2019/20.

Čo tu robím?

A rozhodnutie neľutoval. Základ úspechu položil vo svojej silnej disciplíne zjazde, pred slalomom ho ale opäť dostihli pochybnosti. "Na slalomkách som mal ráno naozaj, ale naozaj zlý pocit. Päťkrát som si skúsil jazdu a pomyslel som si: 'Čo tu robím?'," povedal Kilde, ktorý kombináciu naposledy absolvoval predvlani na Svetovom pohári v Hinterstodere, kde skončil tretí. Najlepšie bol druhý ešte o sezónu skôr v Bormiu.

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Robert F. Bukaty

Výsledok z kombinačného zjazdu v Jen-čchingu ho ale povzbudil, na štart slalomu šiel ako prvý a v konečnom súčte sa našiel iba jeden lepší lyžiar, Rakúšan Johannes Strolz.

"Keď si veríte, štartujete s jednotkou na tomto type snehu, máte možnosť si to užiť a baviť sa tým, potom je možné všetko. A bolo to úžasné, aj keď som dva roky slalom nešiel, mal som nakoniec dobrý pocit z jazdy a išiel som do toho. A keď máte dobré lyže a dobré vybavenie, ide sa lepšie," dodal víťaz dvanástich pretekov SP v rýchlostných disciplínach.

Viac o téme: Peking Olympiáda Aleksander Aamodt Kilde ZOH 2022 Alpská kombinácia Johannes Strolz