VIDEO Druhý veľký turnaj za sebou? Slováci chcú spraviť prvý krok k postupu

Na snímke uprostred v popredí hlavný tréner Peter Kukučka počas tréningu hráčov slovenskej mužskej reprezentácie v hádzanej pred zápasmi kvalifikácie na MS 2023 s Belgickom v Topoľčanoch v pondelok 14. marca 2022.Na snímke uprostred v popredí hlavný tréner Peter Kukučka počas tréningu hráčov slovenskej mužskej reprezentácie v hádzanej pred zápasmi kvalifikácie na MS 2023 s Belgickom v Topoľčanoch v pondelok 14. marca 2022. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

TOPOĽČANY - Slovenskí hádzanári sa môžu po domácich ME 2022 predstaviť na druhom vrcholnom podujatí za sebou.

Od postupu na svetový šampionát v roku 2023 ich delia dva súboje s Belgickom v prvom kole play off kvalifikácie, keďže pôvodne vyžrebovaného súpera v druhom kole Rusko vylúčili zo súťaže po invázii tejto krajiny na Ukrajinu. Prvý duel proti Belgicku odohrajú Slováci v stredu o 20.00 h v Topoľčanoch, odveta je na programe v sobotu v Hasselte (20.10 h).

 

 

"Vnímam to tak, že sme sa štyri roky tešili na majstrovstvách Európy a teraz v priebehu roka môžeme byť aj na majstrovstvách sveta. Je to naozaj veľká šanca, ale ešte sme od postupu na šampionát ďaleko. Necítim veľký tlak, ale uvedomujem si obrovskú príležitosť. Je mi ľúto, že toto spôsobila vojna, lebo športovci si to nezaslúžia. Tak to však je a treba to akceptovať.

My teraz máme veľkú šancu dostať sa na MS, ale ani zápasy s Belgickom nebudú ľahké. Zatiaľ sú šance vyrovnané. Uvidíme, v akej forme sa predvedieme. Hneď v prvom zápase musíme ukázať, čo vieme. Potom budeme mať viac informácií o súperovi a budeme sa môcť ešte lepšie pripraviť na odvetu," uviedol kapitán slovenskému tímu Ľubomír Ďuriš pre oficiálny web Slovenského zväzu hádzanej.

S loptou Ľubomír Ďuriš Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/František Iván

Slováci naposledy štartovali na MS v roku 2011, obsadili vtedy 17. priečku. Na budúci rok sa svetový šampionát uskutoční opäť vo Švédsku, jeho spoluorganizátorom bude Poľsko. K možnej tretej účasti na MS v ére samostatnosti chce pomôcť aj krídelník Tomáš Urban, hoci si pôvodne plánoval dať v reprezentácii pauzu.

"Máme pred sebou veľkú vec. Vieme, čo je v hre a túto príležitosť som si nechcel nechať ujsť. Neukončil som reprezentačnú kariéru, len som si chcel zobrať časť na oddych pre seba a rodinu, lebo nielen v posledných rokoch, ale aj vlani som národnému tímu veľa obetoval. Situácia sa zmenila v náš prospech, máme veľkú príležitosť a musíme sa jej chopiť. Dúfam, že sa nám to podarí.

Prehodnotil som rozhodnutie aj kvôli tomu, že sa cítim dobre fyzicky. Predchádzala tomu aj dlhšia diskusia s trénerom a rodinou. Som rád, že môžeme zabojovať o MS. Prajem si skvelú atmosféru v Topoľčanoch a verím, že ľudia si nájdu cestu a prídu nás povzbudiť. V dobrej atmosfére sa hrá rozhodne lepšie."

S loptou Tomáš Urban Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/František Iván

Brankár Marián Žernovič varuje pred podcenením súpera. "Belgičania majú takú istú obrovskú šancu ako my a tiež budú o ňu urputne bojovať. Určite majú svoju kvalitu, hoci nedosiahli nejaké veľké úspechy, ale to môžeme povedať aj o o nás. Videl som jeden ich zápas s Luxemburskom a hoci ich hráči nehrajú v najlepších súťažiach, budú nepríjemní.

Musíme sa na nich dobre pripraviť zo všetkých stránok a nič nepodceniť. Ja osobne sa viem s tlakom vyrovnať. Možno pre mladších spoluhráčov to bude náročnejšie, ale verím, že to tiež dokážu, lebo takáto príležitosť sa už možno nikdy v živote nenaskytne. Na jednej strane mi je ľúto, z akého dôvodu prišla, na druhej strane sa jej musíme chopiť a dať do toho všetko.

Očakávam od nás víťazstvo. Samozrejme, chceme vyhrať, lebo potom v Belgicku nás nečaká nič ľahké. Dúfame, že sa hala zaplní. Určite nám podpora z hľadiska pomôže, každý jeden hlas fanúšika je dôležitý," uviedol pre portál slovakhandball.sk Žernovič, ktorý na brankárskom poste vytvorí duo s Michalom Martinom Konečným.  

1. kolo play off kvalifikácie MS 2023 - prvý zápas - streda 16. marca o 20.00 h v Topoľčanoch:
SLOVENSKO - Belgicko
/rozhodujú: Mihai Marian Pirvu, Radu Mihai Potirniche (Rum.), priamy prenos na Sport 1 TV/

Nominácia hádzanárov Slovenska

brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (BM Ángel Ximénez Puente Genil/Šp.)

pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)

krídla: Tomáš Urban (TSV GWD Minden/Nem.), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Mikuláš Kucsera ml. (MHC Štart Nové Zámky)

spojky: Tomáš Smetánka (Viveros Herol BM Nava/Šp.), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Marek Hniďák (HC Burgenland/Nem.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Lukáš Urban (Grundfos Tatabánya KC/Maď.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Vladimír Ratkovský (SKKP Handball Brno/ČR), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava)

Viac o téme: Slovensko Belgicko Lukáš Urban Peter Kukučka MS 2023
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Henrich Mišovič
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy