VIDEO Kriechmayr triumfoval po zjazde aj v super-G, malý glóbus pre Kildeho

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde získal malý glóbus za super-GNórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde získal malý glóbus za super-G Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

COURCHEVEL/MERIBEL - Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr vyhral po stredajšom zjazde aj štvrtkový finálový super-G Svetového pohára. Vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel triumfoval časom 1:09,43 minúty.

Druhý skončil s mankom 0,53 sekundy už istý celkový víťaz SP Marco Odermatt zo Švajčiarska a tretí finišoval jeho krajan Gino Caviezel (+0,75 s). Držiteľ malého glóbusu za disciplínu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska obsadil štvrté miesto (+0,88 s).

Tridsaťročný Kriechmayr si pripísal na konto už dvanáste víťazstvo v SP v kariére a siedme v super-G. V tejto sezóne to bol jeho tretí triumf a prvý v tejto disciplíne. I keď nemal ideálny štart do pretekov, postupne nabral rýchlosť, našiel ideálnu líniu a udržal si vysoké tempo až do cieľa.

Z ďalších pretekárov ho dokázal ohroziť už len Odermatt. Švajčiarsky držiteľ veľkého glóbusu sa držal blízko času vedúceho pretekára, na poslednom medzičase mal ešte malú stratu 12 stotín, no do záverečného úseku si priniesol o pár kilometrov nižšiu rýchlosť a tak jeho manko narástlo na 53 stotín.

Do sekundy za majstrom sveta v super-G Kriechmayrom sa dostali už len Caviezel a Kilde. Dvadsaťdeväťročný Nór si  nepripísal piaty triumf v super-G v sezóne, no už pred pretekmi mal istý malý glóbus za disciplínu a v stredu získal aj ten za zjazd.

Takmer perfektná jazda

Odermatt má pred záverečnými dvoma disciplínami na konte 1539 bodov, druhý v celkovom poradí Kilde 1150. V hodnotení super-G si vymenili poradie a Nór vyhral pred Švajčiarom o 128 bodov.

Kriechmayr poskočil v celkovom poradí na piate miesto, v hodnotení super-G skončil tretí. "Dnes to bola takmer perfektná jazda, išiel som na limit od začiatku až do cieľa. Je to pre mňa dobrý koniec sezóny. Keď chcete byť na čele, musíte riskovať, aj pri výbere línie. To sa mi v týchto dvoch dňoch naozaj podarilo, s čím som ani nepočítal," citovala ho agentúra APA.

výsledok super-G: 1. Vincent Kriechmayr (Rak.) 1:09,43 min, 2. Marco Odermatt (Švaj.) +0,53, 3. Gino Caviezel (Švaj.) +0,75, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,88, 5. James Crawford (Kan.) +1,02, 6. Matthieu Bailet (Fr.) +1,28, 7. Ryan Cochran-Siegle (USA) +1,36, 8. Alexis Pinturault (Fr.) +1,62, 9. Justin Murisier (Švaj.) +1,66, 10. Beat Feuz (Švaj.) a Stefan Rogentin (Švaj.) +1,83

celkové poradie SP (35 z 37): 1. Odermatt 1539, 2. Kilde 1150, 3. Matthias Mayer (Rak.) 880, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) 874, 5. Kriechmayr 840, 6. Feuz 820, ... 119. Adam ŽAMPA 20, 137. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 8

konečné poradie super-G (9 z 9): 1. Kilde 530, 2. Odermatt 402, 3. Kriechmayr 375, 4. Mayer 372, 5. Crawford 226, 6. Feuz 213

Viac o téme: Vincent Kriechmayr Aleksander Aamodt Kilde Super-G Marco Odermatt Gino Caviezel Courchevel/Meribel