Cesta na šiestu olympiádu sa začala: Česká legenda musela riešiť nečakaný problém

Martina SáblíkováMartina Sáblíková Zdroj: SITA/AP - Matthias Schrader

PRAHA - Česká rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková dnes oficiálne odštartovala ďalšiu sezónu vo svojej bohatej kariére, ktorá by mala pokračovať až do olympijských hier v Taliansku 2026.

Prvé preteky ju čakajú v piatok v Stavangeri, kde sa začne Svetový pohár. Tridsaťpäťročná trojnásobná olympijská víťazka a dvadsaťjedennásobná majsterka sveta si v príprave musela zvykať na nové nože na korčuliach. Materiál, ktorý používala doteraz, sa totiž už nevyrába a Sáblíkovej už došli aj zásoby nožov, ktoré mala.

"Nože, na ktoré som bola zvyknutá, sa už asi tri roky nevyrábajú. Mala som zásoby, ale teraz som už bola nútená k zmene a musím priznať, že som nečakala, že prechod bude v úvodzovkách taký drastický.

Možno to ale bolo tým, že som v lete nemohla jazdiť na kolieskových korčuliach tak, ako som zvyknutá," povedala Sáblíková na tlačovej konferencii pred odletom do Nórska.

Martina Sáblíková Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Peter Dejong

Trojnásobná najlepšia česká športovkyňa roka si musela zvykať na iné vlastnosti nožov. "Každé sú nejako naohýbané a materiál sa pri jazde na ľade rôzne vracia späť. Ja som navyše dosť zásadová a nikdy nože nepostavíte rovnako. Navyše sú napríklad užšie a asi o centimeter dlhšie," vysvetľovala Sáblíková.

Po zmene mala navyše aj problém s technikou jazdy. "Snažila som sa stále jazdiť rovnako. Posúvali sme ich po milimetri sem a tam, aby sme všetko vychytali. Zo začiatku som aj zakopávala, a keď som skúšala štart, tak som sa ocitla na zemi. Bolo to celkom komické. Dokonca si zo mňa robili srandu, že v zákrute to vyzerá, že šliapem kapusty," priznala Sáblíková s tým, že nastavovanie mal rovnako ako v minulosti na starosti tréner Petr Novák.

Cieľom olympiáda v Taliansku

Sáblíková musela v lete riešiť aj zdravotné problémy. Spadla totiž pri behu a mala tržnú ranu pod kolenom. "Asi mesiac a pol som potom nemohla poriadne trénovať," priznala zverenkyňa trénera Petra Nováka. V nadchádzajúcej sezóne sa chce opäť sústrediť na preteky na dlhých tratiach a mala by štartovať aj na tisícpäťstovke.

Pri behu sa navyše zranila už druhýkrát v kariére. "Už som hovorila, že mi to asi (zastupujúca) agentúra zakáže. Asi pred tromi rokmi som si pri behaní zlomila malíček. Tentoraz sa mi to stalo asi kilometer od domu, kedy som nejakým nepochopiteľným spôsobom, asi mojou nešikovnosťou, zakopla a spadla na ostrý kameň," popísala. Prvé dva týždne nemohla ani poriadne chodiť zo schodov.

Rodáčka z Nového Mesta na Morave po februárovej olympiáde v Pekingu oznámila, že chce korčuľovať ďalšie štyri roky a láka ju ukončiť kariéru na hrách v Taliansku. Do rýchlokorčuliarskeho sveta totiž vstúpila na olympiáde v Turíne 2006.

Martina Sábliková Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

"Bola by som rada, keby sa to podarilo. Sú to ale štyri roky a neviem, čo sa mi stane. Budem to brať krok za krokom. Sezónu po sezóne," povedala Sáblíková.

Nadchádzajúcu sezónu chce brať voľnejšie. "Poolympijské sezóny sú vždy špecifické. Hovorím si, že to nebudem brať tak vážne, ale uvidíme, či sa mi to podarí," pousmiala sa Sáblíková, ktorú v piatok čakajú v Stavangeri preteky na 3000 metrov.

Ľad je pomalší

Sáblíková aj ďalší rýchlokorčuliari sa budú musieť v sezóne vyrovnať aj s dopadmi rastúcich cien energií. Prevádzkovatelia oválov totiž napríklad začali menej chladiť ľad a štadióny sa nevykurujú.

"Dá sa očakávať, že na niektorých štadiónoch budú pomalšie časy. Napríklad teraz v Inzelle ľad mrazili na mínus sedem a vzduch neotepľovali. Ľad je pomalší, je rýchlejšie rozjazdený. ​​Väčšinou tak boli časy veľmi ďaleko od osobákov," uviedla česká reprezentantka.

Predpokladá však, že na hlavné preteky bude ľad pripravený klasicky. "Na tréningoch bude ale asi ľad pomalší," dodala.

Rovnako ako v priebehu celej kariéry povedie Sáblíkovú ako tréner Novák, ktorý čelí podozreniu, že Českému zväzu rýchlokorčuľovania vyúčtoval nadsadené náklady za sústredenie športovcov v talianskom Collalbe v rokoch 2019 a 2020.

"Som rada, že sa všetko rieši interne, rieši si to medzi sebou. Všetci mi hovoria, že sa mám sústrediť na seba, že je to medzi nimi. Som veľmi rada, že teraz sa ma to prakticky nedotýka," povedala Sáblíková.

Viac o téme: Martina Sábliková Rýchlokorčuľovanie ZOH 2026
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy