VIDEO Tomáš Tatar a Šimon Nemec sú voľní pre MS: Devils nenašli východ z labyrintu a končia

Sme vo finále konferencie, sme vo finále konferencie! Radujúci sa Jesper Fast po víťaznom góleSme vo finále konferencie, sme vo finále konferencie! Radujúci sa Jesper Fast po víťaznom góle Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

RALEIGH - Hokejisti New Jersey Devils v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom vypadli z bojov o Stanleyho pohár v 2. kole play-off zámorskej NHL.

V piatom dueli semifinále Východnej konferencie prehrali na ľade Caroliny 2:3 po predĺžení, keď o postupe domácich rozhodol v 68. minúte Jesper Fast. Hurricanes triumfovali v sérii 4:1 a v konferenčnom finále sa predstavia po štyroch rokoch. Po konci sezóny pre Devils by slovenskú reprezentáciu na MS mohli posilniť Tatar i mladý obranca Šimon Nemec. Dallas zdolal Seattle 5:2 a v semifinále Západnej konferencie vedie 3:2.

Tatar odohral v piatom stretnutí 12:07 min s jednou strelou a jedným mínusovým bodom. Po vydarenej základnej časti sa 32-ročnému krídelníkovi v play off nedarilo, v dvanástich dueloch strelil len jeden gól a mal sedem mínusových bodov. Jeho tím v zápase dvakrát viedol po góloch Dawsona Mercera a Tima Meiera, no Carolina strhla víťazstvo na svoju stranu.

Jordan Staal pri mantineli Galéria fotiek (12) Jordan Staal pri mantineli v súboji s Nathanom Bastianom Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Švédsky krídelník Fast v predĺžení tečoval v presilovej hre puk po strele Jesperiho Kotkaniemiho za chrbát brankára Akiru Schmida. "Cítil som, že sa ma puk dotkol a keď som sa otočil, videl som, že je v sieti. Bol to výbuch emócií, som šťastný. Pred predĺžením som mal zvláštne pocity, mal som predtým dve veľké šance, ktoré som nepremenil. Napokon som mal šťastie," povedal pre nhl.com Fast, ktorý rozhodol aj zápas č. 2 v prvom kole proti NY Islanders.

Starý pán, ktorý len stojí na striedačke

Ďalšie presné zásahy za domácich si pripísali obrancovia Jaccob Slavin a Brent Burns. Brankár Frederik Andersen predviedol 27 úspešných zákrokov. Carolina je prvý postupujúci tím z 2. kola, vo finále konferencie sa víťaz Metropolitnej divízie stretne s úspešnejším z dvojice Florida - Toronto (stav série 3:1).

"Som hrdý na náš tím. Ja som už len starý pán, ktorý stojí na striedačke a užíva si výkony našich hráčov," dodal tréner Rod Brind’Amour, ktorý ako hráč získal s Hurricanes v roku 2006 Stanleyho pohár. Carolina postúpila do finále východu aj bez tria kľúčových hráčov, ktorých vyradili zranenia - Andreja Svečnikova, Maxa Paciorettyho a Teuva Teräväinena.

"Nahradili ich iní chalani, ktorí prišli a skvele zapadli. Sme veľmi súdržní a idem nám to. Verím, že to bude pokračovať," pokračoval veterán Burns.

Jesper Fast pred Akirom Galéria fotiek (12) Jesper Fast pred Akirom Schmidom Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Devils verili v podobný priebeh série ako v prvom kole, keď prehrávali s NY Rangers 0:2, ale napokon postúpili v sedemzápasovej sérii. "Pocítili sme ako chutí hokej v play-off. Prehry v prvých dvoch zápasoch nás napokon boleli. Musíme sa z toho poučiť a pozerať sa dopredu," uviedol tréner “diablov” Lindy Ruff, ktorý vrátil do bránky Schmida, ale Devils nestačilo ani jeho 36 zákrokov.

"V určitých momentoch sme upustili od našej hry. Mali sme aj dobré záblesky, ale bolo to málo," dodal Jack Hughes, ktorý nastúpil aj napriek zraneniu, ktoré utrpel vo štvrtom zápase. Carolina sa stala 12. tímom v NHL, ktorý ukončil prvé dve kolá v predĺžení. V šiestom zápase proti Islanders rozhodol v extračase o postupe Paul Stastny.

Hviezdy Dallasu hrajú naozaj ako hviezdy

Dallas je blízko k postupu do konferenčného finále, keď sa pod triumf nad Seattlom 5:2 podpísal dvoma gólmi a asistenciou Roope Hintz a s 18 bodmi (8+10) sa v produktivite dotiahol na lídra Leona Draisaitla z Edmontonu.

"V tomto play-off je ako monštrum, ktoré udiera v dôležitých momentoch. V prvých desiatich minútach bol ťahúň nášho tímu a vďaka tomu sme sa dostali na koňa. Robí to od začiatku play off," povedal tréner “hviezd” Peter DeBoer na adresu rýchleho Fína, ktorý strelil góly na 2:0, 4:2 a asistoval pri zásahu na 3:0.

Učiteľ a žiak - Galéria fotiek (12) Učiteľ a žiak - Jamie Benn a Wyatt Johnston Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Hintzov spoluhráč z útoku Jason Robertson zaznamenal tri asistencie a Joe Pavelski dva body (1+1). Hostia vyhrali na strely 31:21, oporou domácich však bol brankár Jake Oettinger s 29 zákrokmi.

Kraken znížili z 0:3 na 2:3, keď sa presadili Adam Larsson a Jared McCann, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Štvrtý gól Dallasu strelil Hintz a do prázdnej bránky poistil dôležitý triumf Radek Faksa.

"Chceli sme hrať agresívne a dôrazne. Sme rýchly tím, ale musíme hrať trochu viac s rozumom. Hrali sme dobre, ale súper nás trestal z brejkov," povedal útočník Seattlu Jordan Eberle. Šiesty zápas série je na programe v noci na nedeľu o 1.00 SELČ v Seattli.

NHL - 2. kolo play-off
semifinále Východnej konferencie - 5. zápas
Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 3:2 pp (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 21. Slavin (Martinook), 40. Burns, 68. Fast (Kotkaniemi, Gostisbehere) - 16. Mercer (Meier, McLeod), 28. Meier (Hamilton, J. Hughes). Brankári: Andersen - Schmid, strely na bránku: 39:29.
/konečný stav série: 4:1, Carolina postúpila do finále konferencie/

semifinále Západnej konferencie - 5. zápas
Dallas Stars - Seattle Kraken 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
Góly: 4. Johnston (Benn), 6. Hintz (Harley, Robertson), 21. Pavelski (Robertson, Hintz), 52. Hintz (Pavelski, Robertson), 57. Faksa - 22. Larsson (Eberle, Kartye), 28. McCann (Gourde, Tanev). Brankári: Oettinger - Grubauer, strely na bránku: 21:31.
/stav série: 3:2/

Viac o téme: Tomáš Tatar Dallas Stars New Jersey Devils Carolina Hurricanes Šimon Nemec Seattle Kraken