VIDEO Obhajca Stanley Cupu zarmútil Slafkovského, Černák s osobným maximom

Hokejisti Vegas sa radujú z gólu Hokejisti Vegas sa radujú z gólu Zdroj: SITA/AP/Ian Maule

LAS VEGAS - Hokejisti Montrealu Canadiens prehrali v NHL v noci na utorok na ľade obhajcu titulu Vegas Golden Knights 2:3 po nájazdoch.

Slovenský útočník Juraj Slafkovský sa do kanadského bodovania nezapísal. Z víťazstva sa netešil ani obranca Erik Černák, Tampa Bay Lightning podľahla doma Seattlu Kraken 3:4 po predĺžení.

Vegas bodovalo aj v desiatom zápase novej sezóny. Úradujúci šampióni si držia najlepšiu bilanciu v súťaži a proti Montrealu získali už svoj deviaty triumf. Golden Knights dvakrát v stretnutí viedli vďaka gólom Paula Cottera a Williama Carriera.

"Získali sme 19 z 20 bodov, čo je podľa mňa veľmi dobré. Nie vždy sme predviedli najlepší výkon, rovnako ako dnes. Dokázali sme však vyhrať a získať body. Nespoliehame sa len na najlepších hráčov, skórovalo veľa rôznych chlapcov. Proti Canadiens to boli Cotter a Carrier," povedal tréner domácich Bruce Cassidy podľa nhl.com.

Hokejisti Vegas oslavujú gól Galéria fotiek (50) Tešiaci sa hráči Vegas Zdroj: SITA/AP/Ian Maule

Canadiens dokázali náskok súpera dotiahnuť, keď sa počas vylúčenia Slafkovského presadil Sean Monahan a v 55. minúte aj kapitán Nick Suzuki. Habs si tak zahrali tretíkrát za sebou predĺženie a do tretice sa im nepodarilo uspieť. Rozhodujúci samostatný nájazd premenil Shea Theodore.

"Bol to náš pravdepodobne najlepší zápas v tomto roku a za dlhú dobu. Škoda len, že sme nevyhrali, no tak to niekedy chodí," uviedol útočník hostí Suzuki. Slafkovský nastúpil opäť v druhej útočnej formácii, strávil na ľade 14:02 min, na bránku súpera nevystrelil, zaznamenal jeden mínusový bod a hit.

"Blesky" prehrali proti Seattlu vôbec prvýkrát v histórii. Duel rozhodol v 63. minúte počas presilovej hry Jared McCann. "Víťazstvo určite uľahčuje cestu domov. Myslím, že sme na tomto tripe hrali úžasne, ale už je to za nami. Musíme sa sústrediť na ďalší zápas," konštatoval strelec víťazného gólu. Kailer Yamamoto.

Bruins opäť bodovali

McCann zaznamenali gól a asistenciu, Philipp Grubauer predviedol 34 zákrokov a prvýkrát v sezóne sa tešil z víťazstva v bránke Kraken. Jaden Schwartz mal dve asistencie. Černák odohral 23:08 min, čo je jeho sezónne maximum. V stretnutí si pripísal aj dva hity. Tampa prehrávala po prvej tretine 1:3, ale po góloch Alexa Barreho-Bouleta a Brandona Hagela dotiahla duel do predĺženia, bodovala tak v šiestom zápase za sebou.

"V prvej tretine sme dostali tri góly, ale v ďalších dvoch sme odviedli dobrú prácu, aby sme sa vrátili späť a získali bod. Nemôžem povedať, že sme si zaslúžili získať dva body, pretože prvá časť nebola z našej strany dobrá. Máme však bod a ideme ďalej," povedal Hagel. Brankár domácich Jonas Johansson inkasoval po 132:08 minútach, keď proti San Jose (6:0) a Caroline (3:0) vychytal čisté konto.

Aleksander Barkov prekonáva Linusa Galéria fotiek (50) Aleksander Barkov prekonáva Linusa Ullmarka Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

Hráči Bostonu zvíťazili nad Floridou 3:2 po predĺžení a v novej sezóne zatiaľ bodovali v každom zápase. Ústrednou postavou Bruins bol Pavel Zacha, ktorý skóroval v 64. minúte a okrem toho si pripísal aj asistenciu. "Dostali sme sa do prečíslenia 2 na 1, pozeral som, či budem mocť prihrať. Potom sa mi však otvoril priestor a trafil som presne k vzdialenejšej žrdi," uviedol český útočník.

Presadili sa aj Brad Marchand a Charlie McAvoy. Víťazstvo Bostonu vychytal Linus Ullmark, ktorý vykryl 35 striel. Za hostí zaznamenali Aleksander Barkov a Sam Reinhart zhodne gól a asistenciu. "Máme lepšie aj horšie zápasy, ale samozrejme, je to ešte len začiatok sezóny. Našim cieľom je hrať 60 minút, nielen 20 alebo 40. Boston je dobrý tím a ak mu dáte šance, premení ju," povedal Barkov.

Carcone pomohol Arizone hetrikom

Michael Carcone sa blysol svojím prvým hetrikom v profilige a pridal k nemu aj asistenciu. Arizona aj vďaka nemu zdolala Chicago vysoko 8:1. Carcone mal dovtedy na konte len sedem gólov v 37 zápasoch: "NHL je náročná súťaž. Samozrejme, nestane sa každý duel, že strelíte hetrik. Teraz si to užijem a potom pôjdem ďalej, pretože do konca sezóny zostáva ešte veľa zápasov."

Pochválil ho aj tréner Andre Tourigny: "V uplynulých dvoch sezónach striedal NHL a AHL. Mal však vždy talent na to, aby sa stal pravidelným hráčom v profilige. Musíte však pracovať každý deň na detailoch. V tom sa zlepšil oproti uplynulým rokom."

Štyri body v drese domácich zaznamenal aj Jack McBain (2+2) a Alex Kerfoot mal tri asistencie. Blackhawks pritom začali stretnutie ideálne a už po 28 sekundách viedli. Prvý muž draftu 2023 Connor Bedard zaznamenal štvrtý gól v sezóne. "Začali sme neuveriteľne a potom akoby sme si povedali, že už to pôjde ľahko. Potom sme robili jednu chybu za druhou a pokazilo sa všetko, čo sa mohlo," konštatoval útočník hostí Nick Foligno.

New York Rangers uspel na ľade Winnipegu 3:2 po predĺžení a tešil sa z piateho víťazstva v rade. Veľkú zásluhu mal na tom ruský útočník Artemij Panarin, ktorý zaznamenal gól a dve asistencie a natiahol svoju bodovú sériu na deväť zápasov. Rozhodujúci gól strelil 26 sekúnd pred koncom predĺženia Mika Zibanejad.

Filip Chytil (vľavo) v Galéria fotiek (50) Filip Chytil v súboji s Nealom Pionkom Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Fred Greenslade

"Niektoré veci, ktoré robí, sú špeciálne. Bolo to tak aj v predĺžení, keď sa všetci hráči sústredili na neho. On však ukázal prehľad, prihral Mikovi a ten rozhodol," uviedol tréner Peter Laviolette na adresu Panarina.

Špeciálny duel to bol pre Blakea Wheelera, ktorý odohral predchádzajúcich 13 sezón za Jets/Thrashers. Je lídrom v počte odohraných zápasov (897), asistencií (550) a bodov (812).

Výborný zápas videli diváci na Long Islande, kde domáci Islanders čelili Detroitu Red Wings. Detroit dlho neúspešne dobýjal bránu Iľju Sorokina, niekoľkokrát trafil aj konštrukciu, následne sa Ostrovania presadili dvakrát a na začiatku tretej tretiny vyhrávali 2:0. Red Wings však otočili behom štyroch minút zásluhou Spronga, Walmana a Comphera, na čo Islanders reagovali presilovkovým zásahom Bo Horvata spomedzi kruhov.

Fantastické vyvrcholenie prinieslo predĺženie, kde zápas celkom vygradoval, hoci sa hralo iba 85 sekúnd. Sorokin najskôr famózne zneškodnil tutovku Alexa DeBrincata, o pár sekúnd mu pomohla konštrukcia pri šanci Comphera. Ten istý hráč počas rovnakého striedania zakombinoval s Lucasom Raymondom a mladý švédsky krídelník rozhodol po "tic-tac-toe" kombinácii o víťazstve Detroitu. Red Wings tak pretrhli trojzápasovú sériu prehier

Radosť Lucas Raymonda a Galéria fotiek (50) Radosť Lucasa Raymonda a J.T. Comphera po góle v predĺžení Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NHL: výsledky:

Tampa Bay Lightning - Seattle Kraken 3:4 pp (1:3, 1:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 14. Jeannot (Fleury, Raddysh), 24. Barre-Boulet (Hagel, Jeannot), 55. Hagel (Cirelli, Barre-Boulet) – 13. Dumoulin (Schultz, Schwartz), 14. Gourde (Yamamoto, McCann), 16. Yamamoto (Schwartz, Tolvanen), 63. McCann (Dunn, Bjorkstrand). Brankári: Johansson - Grubauer, strely na bránku: 37:43

Pittsburgh Penguins - Anaheim Ducks 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Góly: 3. Karlsson (Malkin, Smith), 40. Malkin (Karlsson, Crosby), 42. Zohorna (O'Connor, Eller) – 9. Silfverberg (Jones, Mintjukov), 32. Vatrano (Fowler, McTavish), 44. McTavish (Strome, Mintjukov), 60. McTavish (Henrique). Brankári: Jarry - Gibson (21. Dostál), strely na bránku: 42:27

Philadelphia Flyers - Carolina Hurricanes 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Góly: 16. Tippett (Couturier), 19. Hathaway (Deslauriers, Laughton) – 4. Noesen (Svečnikov, Orlov), 30. Bunting (Noesen), 57. Teräväinen (Bunting, Kotkaniemi). Brankári: Hart - Andersen, strely na bránku: 28:33

Boston Bruins - Florida Panthers 3:2 pp (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)
Góly: 24. Marchand (DeBrusk, Coyle), 48. McAvoy (Pastrňák, Zacha), 64. Zacha – 7. Barkov (Reinhart, Mikkola), 16. Reinhart (Barkov). Brankári: Ullmark - Bobrovskij, strely na bránku: 26:37

New York Islanders - Detroit Red Wings 3:4 pp (0:0, 1:0, 2:3 - 0:1)
Góly: 39. Cizikas (Horvat), 42. Nelson (Dobson, Engvall), 56. Horvat (Barzal, Dobson) – 48. Sprong (Rasmussen, Walman), 50. Walman (Seider, Raymond), 52. Compher (Seider, Copp), 62. Raymond (Compher). Brankári: Sorokin - Husso, strely na bránku: 40:36

Winnipeg Jets - New York Rangers 2:3 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 20. Gustafsson (Perfetti), 46. Ehlers (Perfetti, Scheifele) – 19. Panarin (Trouba, Miller), 54. Kreider (Fox, Panarin), 65. Zibanejad (Panarin, Miller). Brankári: Hellebuyck - Šestorkin, strely na bránku: 29:26

Dallas Stars - Columbus Blue Jackets 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)
Góly: 1. Harley (Robertson, Hintz), 26. Hintz (Robertson, Lundkvist), 43. Duchene (Suter, Marchment), 53. Dadonov (Johnston, Benn), 57. Johnston (Dadonov, Benn) – 5. Voronkov (Sillinger, Johnson), 14. Severson (Fantilli, Werenski), 58. Kuraly (Provorov, Olivier). Brankári: Oettinger - Merzlikins, strely na bránku: 33:25

Vegas Golden Knights - Montreal Canadiens 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Cotter (Karlsson, Pietrangelo), 39. Carrier (Stephenson, Eichel), rozh. nájazd Theodore – 26. Monahan, 56. Suzuki (Harvey-Pinard, Caufield). Brankári: Hill - Montembeault, strely na bránku: 25:39

Arizona Coyotes - Chicago Blackhawks 8:1 (3:1, 4:0, 1:0)
Góly: 3. Carcone (Cooley, Durzi), 14. Brown (McBain, Kerfoot), 16. Carcone (Crouse, Bjugstad), 25. Carcone (Boyd), 27. McBain (Kerfoot, O'Brien), 32. Durzi (Carcone, Boyd), 36. O'Brien (McBain, Maccelli), 51. McBain (Kerfoot) – 1. Bedard (Korchinski, Jones). Brankári: Ingram - Söderblom (36. Mrázek), strely na bránku: 33:30

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 50

Viac o téme: Florida Panthers Detroit Red Wings New York Islanders Boston Bruins Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Brad Marchand Chicago Blackhawks Erik Černák Arizona Coyotes J.T. Compher Iľja Sorokin Vegas Golden Knights Lucas Raymond Juraj Slafkovský Seattle Kraken Connor Bedard Michael Carcone