Majstrom sveta Evans, 90. M. Velits, 100. P. Velits

Nový majster sveta Cadel EvansNový majster sveta Cadel Evans Zdroj: SITA

MENDRISIO - Austrálčan Cadel Evans (31) sa stal prvýkrát v kariére majstrom sveta v cyklistike. Vo švajčiarskom Mendrisiu vyhral jazdec tímu Silence Lotto dnešné preteky na 262,2 km s hromadným štartom. Slovenskí zástupcovia došli do cieľa s výraznou stratou takmer 11 minút, keď Martin Velitsn skončil na 90. a Peter Velits 100. mieste, Ján Valach preteky nedokončil.

Evans dosiahol najväčšie víťazstvo svojej doterajšej kariéry. Striebro si vybojoval Rus Alexander Kolobňov, bronz Španiel Joaquin Rodríguez. Víťaz štvrtkovej časovky a domáca švajčiarska nádej Fabian Cancellara obsadil 5. priečku, keď prehral súboj o 4. miesto s olympijským víťazom z Pekingu Samuel Sánchezom.

V príjemnom cyklistickom počasí sa na trať 262,2 km dlhých pretekov vydalo 201 cyklistov. Hneď od štartu nebola núdza o úniky, aj keď bolo jasné, že preteky sa budú rozhodovať až v záverečných okruhoch. Vpredu sa vytvorila desaťčlenná skupina, v ktorej boli aj Nemec Andre Greipel, Maďar Péter Kusztor, Čech Jan Barta či Chorvát Matija Kvasina. Favoriti sa šetrili v pelotóne, desiatka si vypracovala sedemminútový náskok.

Na náročnom okruhu však balík stratu postupne zmazával. Keď už boli skupiny pohromade, nastúpil v poslednom kole Alexander Vinokurov, ktorý si vypracoval na 22-člennú skupinu prenasledovateľov menší náskok. Za ním už pracovala silná desaťčlenná skupina a bolo jasné, že si to jej členovia rozdajú medzi sebou o celkové prvenstvo.

V záverečnom stúpaní sa viacerí pokúsili o nástupy, svoju fyzickú i mentálnu silu ukázal Evans, ktorý sa napokon zbavil i svojich dvoch súperov Kolobňova a Rodrígueza, s ktorými v posledných kilometroch bojoval o celkové prvenstvo.

Evans vybojoval premiérový titul v elitných pretekoch pre Austráliu. Po viacerých neúspechoch na veľkých pretekoch sa napokon dočkal výrazného víťazstva.

Preteky s hromadným štartom:

Muži-elite (262,2 km): 1. Cadel Evans (Austr.) 6:56:26 h, 2. Alexander Kolobňov (Rus.) +27 s, 3. Joaquin Rodriguez (Šp.) +28, 4. Samuel Sánchez (Šp.) +30, 5. Fabian Cancellara (Švajč.) +30, 6. Philippe Gilbert (Belg.), 7. Matti Breschel (Dán.), 8. Damiano Cunego (Tal.), 9. Alejandro Valverde (Šp.) všetci +51, 10. Simon Gerrans (Austr.) +1:47 min, ... 90. Martin Velits, 100. Peter Velits obaja +10:54, Ján Valach (všetci SR) nedokončil.

• Zdroj: en, SITA