VIDEO Fantastická Kuzminová získala striebro!

Anastasia Kuzminová si vychutnáva striebornú medailuAnastasia Kuzminová si vychutnáva striebornú medailu Zdroj: SITA

WHISTLER - Biatlonistka Anastasia Kuzminová získala pre Slovensko ďalšiu medailu! V stíhacích pretekoch na 10 kilometrov potvrdila svoje kvality, mimoriadne schopnosti a skvelú formu. Predstihla ju iba Nemka Magdalena Neunerová, ktorá súverénnym behom nedala konkurencii takmer žiadnu šancu. Bronz vybojovala Francúzka Brunetová.

Vo Whistleri v noci pripadol sneh, ktorý bol mokrý a inšpiroval servismanov na trpezlivú alchýmiu pri mazaní lyží. Nemka Neunerová nevydržala byť druhá, po štarte sa ujala pozície líderky, no na strelnicu a úvodnú ležku sa poradie opäť otočilo. Obe ju zastrieľali perfektne rýchlo a bezchybne a pokračovali v dvojičkovom behu aj ďalej, ich náskok sa zvýšil až na 25 sekúnd.

Druhá ležka spôsobila u Kuzminovej zdržanie, netrafila štvrtý výstrel a musela si odkrúžiť 150-m dlhý trestný okruh. Neunerová zvládla ležku opäť s istotou a pred Kuzminovou si vytvorila 23,6 s náskok. Na 3. miesto sa posunula Francúzka Brunetová, už so stratou 40,5 sekundy.

Dôležité bolo, že Kuzminová nestrácala tempo a prakticky kopírovala rýchlosť vynikajúcej bežkyne Neunerovej. Na prvej stojke obe minuli po jednom terči, Neunerová druhý, Kuzminová štvrtý, a tak sa príliš veľa nezmenilo, Kuzminová zaostávala 23,7 sekundy, z tretieho meista začala dotierať Brunetová (+27,8).

O všetkom tak mala rozhodnúť záverečná stojka, no nerozhodla, Neunerovej ušiel úplne posledný výstrel, Kuzminová vyčistila všetkých päť terčov a priblížila sa k Neunerovej na 6,2 sekundy, na treťom mieste s absolútne čistou streľbou vydržala Brunetová (+12,8).

Neunerová si však už svoj náskok ustrážila, dokonca ho výrazne zväčšila a získala zlatú medailu. Kuzminová dobehla na vynikajúcom druhom mieste so stratou 12,3 sekundy a rozšírila svoju medailovú zbierku. Získal tak aj financnú odmenu 35 000 eur od SOV. Tretia dobehla francúzska biatlonistka Brunetová, ktorá na víťazku stratila 28,3 sekundy.

"Po prvej medaile som cítila zvýšený tlak, preto som šťastná, že mám aj druhú. Objektívne musím povedať, že na Neunerovú som v závere nemala, rýchlostne na tom bola tentoraz lepšie. Ja som mala už ťažké nohy. Situáciu som si však kontrolovala a vedela som, že striebro mi neujde. Snehové podmienky sa oproti včerajšku zmenili, ale lyže som mala pripravené opäť výborne. Ale také isté rýchle mala aj Nemka, lenže celkovo bola ona tentoraz lepšia," povedala v cieli Kuzminová.

"Je to fantastické a teší ma, že Nasťa skvele zvládla tlak verejnosti i médií po sobotňajšom zlatom šprinte. Škoda dvoch terčíkov, ktoré netrafila. Jeden z nich minula naozaj len veľmi tesne. Ak by padol aj ten, asi by sme videli oveľa krajší súboj s Neunerovou a o víťazke by sa zrejme rozhodovalo až v cieľovej rovinke. Prehrať so šesťnásobnou majsterkou sveta na olympiáde nie je hanba, práve naopak. Je to úžasné a verím, že Nasťa ešte nepovedala posledné slovo. Pred olympiádou sme si predsavzali, že prepíšeme slovenskú olympijskú históriu a už sme s tým začali," tešil sa Kuzminovej strelecký tréner Juraj Sanitra.

Ďalšie šance na medailové umiestnenia bude mať slovenská biatlonistka ešte vo štvrtok vo vytrvalostných pretekoch na 15 km a v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km. Ďalšia Slovenka v 60-člennom štartovom poli Janka Gereková obhájila 40. miesto z rýchlostných pretekov, Martina Halinárová preteky nedokončila.

Stíhacie preteky žien na 10 km:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 30:16,0 min (2 trestné okruhy), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +12,3 s (2), 3. Marie Laure Brunetová (Fr.) +28,3 (0), 4. Anna Carin Olofssonová-Žideková (Švéd.) +39,4 (1), 5. Tora Bergerová (Nór.) +51,2 (0), 6. Anna Bulyginová (Rus.) +52,1 (1), 7. Oľga Zajcevová (Rus.) +1:04,3 (2), 8. Ann Kristin Aafedt Flatlandová (Nór.) +1:17,3 (1), 9. Teja Gregorinová (Slovin.) +1:22,6 (2), 10. Andrea Henkelová (Nem.) +1:24,5 (3), ... 40. Janka Gereková +4:01,4 (4), ... Martina Halinárová (obe SR) - preteky nedokončila, keď ju čelo pretekov dobehlo o celý okruh.