Kuzminová chystá útok na tretiu medailu

Anastasia KuzminováAnastasia Kuzminová Zdroj: SITA

WHISTLER - Biatlonisti uzavrú v olympijskom Whistleri program individuálnych pretekov v pretekoch s hromadným štartom, na ktorý sa postaví v nedeľu naozaj len výkvet súčasného biatlonu. Kvalifikačný kľúč pre tridsiatku vyvolených zahŕňa v sebe všetkých medailistov, odráža aktuálne poradie SP i úspešnosť na samotných ZOH.

Slovenský biatlon teší, že s číslom jedna vybehne na trať Anastasia Kuzminová a s devätnástkou Pavol Hurajt.


Neklamný znak, o čo pôjde Anastasii Kuzminovej, bude stelesňovať jednotka na jej drese. Výhodu bude mať ten, kto sa vyzná v tlačenici a kto sa obrní pancierom trpezlivosti. Osobný tréner Juraj Sanitra neskrýva ďalšiu chuť po prevratnom výsledku.

 

"Nastúpime s jasným cieľom, atakovať medailové pozície. Fyzicky je pripravená Nasťa dokonale, je jedna z najrýchlejších bežkýň na olympiáde. Záležať bude aj na maličkostiach, pri tom tlaku na koncentráciu bude každý jeden výstrel nesmierne dôležitý. Naste by mali opäť pomôcť osobnostné, charakterové vlastnosti a my okolo nej sa pokúsime stopercentne pripraviť všetko potrebné."


Anastasia Kuzminová vlani na MS v Pjongčangu začala svoju púť medzi najlepšími práve v mass pretekoch. Nečakaným striebrom si dodala chuť, spoznala, čo v nej dovtedy driemalo a nesmelo hlásilo. Po striebre si začala viac veriť a intenzívnejšie skloňovať aj zimnú olympiádu. Dnes vystúpala do takej polohy, že pri určovaní najužšieho kruhu favoritov na zlato už nikto na ňu nemôže zabudnúť.


Preteky s hromadným štartom si veľa v histórii biatlonu neužili, do programu ZOH sa vnorili len pred štyrmi rokmi v Turíne. Na svetových šampionátoch si však už vynútili uznanie plných 11 rokov. O 'masse' ako sa zvyknú v skratke nazývať, sa hovorí len v dobrom, považuje sa dokonca za najatraktívnejšiu disciplínu. Je divácky prehľadný, a o to viac vzrušuje. Na štartovnej čiare si nikto neužíva výhody počasia ako pri intervalovom štarte, nikto si neprenáša náskok, či stratu z predchádzajúcej disciplíny, ako pri stíhačke. Jednoducho povedané, všetci sú si absolútne rovní a začínajú od nepopísaného stola.


Slovenský biatlon sa pokúsi s oboma najúspešnejšími, Kuzminovou a Hurajtom, opäť poštekliť konkurenciu tým najlepším spôsobom, podkúriť jej a sebe dopriať ďalšiu slávu. Aj keby v mass štarte neuspel, nič sa nedeje, disciplína je to vratká, nepredvídateľná, s možnosťou výslnia, no aj tridsaťmiestneho prepadu, pri štyroch streleckých polohách, 20 výstreloch a s brzdou na trestnom okruhu.


Vlani na MS v kórejskom Pjongčangu mala Kuzminová v cieli pred sebou Rusku Zajcevovú, za sebou Švédku Jonssonovú, medzi mužmi Rakúšania Landertinger a Sumann odstavili na bronzovú pozíciu Rusa Čerezova. Túto zimu vládne v SP Jonssonová, medzi mužmi Björndalen, a každému je jasné, že Švédka a hlavne fenomenálny Nór urobia všetko, aby sa na ZOH konečne pozlátili. Päťnásobný olympijský víťaz v Salt Lake City'02 šokoval štyrmi zlatými, v Turíne opäť, no opačným spôsobom, zlato sa mu vyhlo a vo Whistleri zatiaľ aj naďalej vyhýba.


Nedeľa, 21. februára: preteky s hromadným štartom mužov na 15 km, 20.00 SEČ, preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km, 22.00 SEČ


Medailisti na ZOH'06 v Turíne:
1. Michael Greis (Nem.), 2. Tomasz Sikora (Poľ.), 3. Ole Einar Björndalen
1. Anna Carin Olofssonová (Švéd.), 2. Kati Wilhelmová, 3. Uschi Dislová (obe Nem.)

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články