Švédi aj po prehre s Českom postúpili z prvého miesta

Češi zdolali ŠvédovČeši zdolali Švédov Zdroj: SITA

MANNHEIM - V záverečnom zápase základnej C-skupiny na svetovom šampionáte v hokeji v Nemecku triumfovali vo štvrtok večer v mannheimskej SAP Arene Česi nad doteraz nezdolanými Švédmi najtesnejším rozdielom 2:1. Oba tímy si spolu s Nórskom vybojovali postup z C-skupiny do osemfinálovej fázy šampionátu.

"Tri korunky" sa aj napriek prehre stali víťazmi skupiny, no do ďalšej fázy turnaja si prenášajú spolu so svojimi súpermi po jednom víťazstve a jednej prehre. Česi mali vynikajúci vstup do zápasu, keď ich dostal už po 54 sekundách do vedenia Rolinek po individuálnej akcii pri Jágrovom vylúčení. Švédi vyrovnali až v 25. min, keď Pääjärvi Svensson potrestal zlé striedanie súpera. No už o ďalších 5 minút sa zverenci Vladimíra Růžičku dostali opäť do vedenia, keď sa Novotný po návrate z trestnej lavice dostal do brejku a prihral v tandeme idúcemu Hubáčkovi, ktorý bez prípravy prekonal Gustavssona.Švédom nepomohla k vyrovnaniu ani záverečná hra bez brankára.

C-skupina (Mannheim)

Švédsko - Česko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 25. Pääjärvi Svensson (Wallin) - 1. Rolinek, 30. Hubáček (Novotný, Vokoun).
Vylúčení: 8:6 na 2 min, navyše , presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kadyrov, Olenin - Gordenko (všetci Rus.), Semionov (Est.), 12 500 divákov

Švédsko: J. Gustavsson - M. Johansson, Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Ekman Larsson, Bäckman, Gunnarsson - Maartensson, Jimmie Ericsson, Nilson - Engqvist, Wallin, Pääjärvi Svensson - Persson, Omark, Harju - Pettersson, Andersson, Nylander.

Česko: Vokoun - Rozsíval, Blaťák, K. Rachůnek, Čáslava, Novák, Barinka, Gřegořek - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček - Kvapil

Konečná tabuľka C-skupiny:

1. Švédsko 3 2 0 0 1 9:6 6 - postup do osemfinálovej skupiny
2. Česko 3 2 0 0 1 10:6 6 - postup do osemfinálovej skupiny
3. Nórsko 3 2 0 0 1 10:8 6 - postup do osemfinálovej skupiny
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
4. Francúzsko 3 0 0 0 3 5:14 0 - skupina o záchranu

Pozn.: Počet zápasov, víťazstvá po 60 minútach (3 body), víťazstvá po predĺžení či sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení či sam. nájazdoch (1 bod), prehry po 60 minútach (0 bodov), skóre, počet bodov.

Pri rovnosti bodov, aj rovnosti bodov zo vzájomných zápasov rozhodoval o poradí na 1. až 3. mieste rozdiel skóre zo vzájomných zápasov.