Slovensko opäť bez bodu, prehralo aj s Fínskom

Fínsko - SlovenskoFínsko - Slovensko Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Po dvoch dňoch oddychu nastúpili slovenskí hokejisti na druhý zápas osemifnálovej E-skupiny na 74. majstrovstvách sveta v Nemecku. Slovensko však s Fínskom prehralo, čím si náš súper zabezpečil účasť v najlepšej osmičke, no Slováci ešte stále nestratili šancu na štvrťfinále. V utorok však musia zdolať domáce Nemecko. Duel Slovensko - Nemecko sa hrá v Lanxess Arene od 16.15 h.

Slováci si dali na rozdiel od predchádzajúceho duelu s Dánskom pozor na úvod, pozornejšie vykrývali stredné pásmo, snažili sa puk dostávať čo najďalej od svojej bránky a hrali disciplinovanejšie. Fíni si postupne vytvorili tlak, Budaj však všetky strely videl a navyše mu pomáhali ich blokovaním aj obrancovia. Najväčšie problémy urobil slovenskému gólmanovi Pihlströmov pokus, ktorý vyrazil ramenom. V 7. min sa dostal do nájazdu Macho, ale proti Rinnemu neuspel. V 12. min poskakoval v bránkovisku puk nebezpečne po Nummelinovom nahodení. Potom prišli dva zbytočné fauly Pánika a Svatoša, Slováci sa ubránili a následne boli nebezpečnejší pri vlastnej presilovke. Puk sa pred Rinnem niekoľkokrát odrážal. Slovenskí hráči pokračovali v aktivite aj po skončení výhody a Macho so Šatanom opäť nebezpečne ohrozovali Rinneho. V závere prvej dvadsaťminútovky boli nebezpečnejší Fíni, ich prvý útok si vytvoril tlak, ale strely jeho členov boli nepresné.

V úvode druhej tretiny sme mali výhodu presilovej hry, Rinneho však bol pozorný. Hra sa prelievala zo strany na stranu, Fíni boli agresívnejší a v útočnom pásme nebezpečnejší. Budaja preverili z dobrých príležitostí Miettinen, Aaltonen aj Osala. Hráči výberu Suomi si utvorili veľký tlak a slovenská obrana mala problémy. V polovici duelu ešte Budaj zneškodnil strelu Jaakolu, Kontiola však vytiahol puk spoza zadného mantinelu pred bránku, slovenský gólman sa už nestihol presunúť a Fín bekhendom pod hornú žŕdku otvoril skóre. O 53 sekúnd sa otvoril priestor na strelu pre Petteriho Nummelina a rekordér v počte štartov na svetovom šampionáte švihom prekonal druhýkrát Budaja. Fíni boli rozbehnutí a aj naďalej nebezpeční. V 34. min už Lintner nestíhal Jussiho Jokinena a ten blafákom potvrdil, že je špecialistom na samostatné nájazdy - 3:0. Šancu na zníženie mal v 39. min Čiernik, ale pri presilovke nedokázal prelobovať Rinneho zblízka pred bránkou.

Slovenský tím vstúpil do tretej tretiny v bránke už so Staňom a menšími zmenami útokov. V 42. min sa pred bránkou po Starostovej strele najlepšie zorientoval Tatar a bekhendom prehodil ležiaceho Rinneho - 1:3. Po otvorení hry spálil tutovku Ivan Čiernik. Fíni boli tiež nebezpeční, brankár Staňa sa musel poriadne obracať. V 54. min po výbornej práci tria Macho, Šatan, Dravecký mieril posledný menovaný košický útočník tesne nad. Staňa potom predviedol rýchlosť svojich nôh pri strele Jokinena i následnej dorážke Miettinena. Fíni však napokon Mihálikovo vylúčenie potrestali, keď nahodený puk usmernil pred bránkou do siete Jussi Jokinen - 4:1. V 59. min znížil opäť na rozdiel dvoch gólov strelou od modrej Mihálik. Slováci potom odvolali Staňu a po 30-sekundovej power-play o výsledku rozhodol do prázdnej bránky Aaltonen.

Fínsko - Slovensko 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)

Góly: 30. Kontiola (Jaakola, S. Kapanen), 31. Nummelin (Hahl), 34. J. Jokinen (Nummelin, Puistola), 57. J. Jokinen (Nummelin, Miettinen), 59. Aaltonen (Niskala, J. Jokinen) - 42. Tatar (Starosta), 59. V. Mihálik (Starosta, Bartovič)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář (ČR), Savage (Kan.) - Kaspar (Rak.), Wehrli (Švajč.), 3474 divákov

Strely: 35:29

Fínsko: Rinne - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - S. Kapanen, Kontiola, Aaltonen - Hytönen, Korpikoski, Pihlström - Hahl, Osala, Komarov

Slovensko: Budaj (41. Staňa)- Majeský, Sekera, Lintner, Graňák, Mihálik, Starosta, Frühauf - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Podkonický, Kukumber, Bartovič - Dravecký, Bulík, Tatar - Macho, Šatan, Pánik

Glen Hanlon (tréner SR): "Všetky tímy majú problém streliť Fínom góly. Prvých dvadsaťtri minút sme hrali dobre. Macho mal nájazd, viacerí hráči mali šance, v presilovkách sme si utvorili tlak, ale nevyužili sme ich. Potom sme prestali dodržiavať herný plán, začali sme strácať puky v strednom pásme, Fíni strelili góly a zrazu to bol iný zápas. Po góle Tatara na 1:3 som veril, že zápas zdramatizujeme podobne ako proti Rusom. Boli sme blízko zníženiu na 2:3... Dnes sme nehrali zle, ale 50 minút dobrej hry nestačí. Na desať minút sme stratili koncentráciu a Fíni to využili. Proti Nemcom to nebude jednoduché, lebo cítia obrovskú šancu uspieť na tomto šampionáte, ale to isté platí aj pre nás."

0. Slovensko v modrých dresoch, Fíni v bielych.

1. Na buly úspešnejší Bulík. Začalo sa v svižnom tempe.

2. Oba tímy si dôsledne kontrolujú svoju modrú čiaru, brankári zatiaľ nemuseli zasahovať.

3. Prvýkrát je na ľade Miro Šatan, ktorý sa zoznámil s pukom.

4. Nepríjemná strela Mäenpääho, pred Budajom clonil Miettinen, ale náš gólman podržal tím.

5. Fíni sa usadili v našom pásme, skúšajú sa nájsť vhodnú streleckú pozíciu.

6. V úvodných minútach aktívnejší hokejisti v bielych dresoch, Budaj zatiaľ odoláva.

7. Do obrovskej šance sa dostal po nádhernej prihrávke Šatana Michal Macho, ale svoj samostatný únik za Rinneho chrbát nepretlačil.

8. Výbornú prácu teraz odviedlo trio Zagrapan, Čiernik a Svatoš, ktoré povyzvŕtalo fínsku obranu.

9. Závar pred Rinnem, Bartovič nepríjemne dobiedzal po nahodenom puku od Podkonického.

10. Slováci sa pomaly osmelili a začali zamestnávať fínskeho brankára.

11. Kontiola teraz vo výbornej pozícii, ale jeden z našich obrancov mu do strely vložil hokejku.

12. Šanca Fínov, ale Mihálik pomohol Budajovi a obaja prikryli puk pred našou bránkou.

12. Za zbytočné hákovanie v útočnej tretine odchádza na trestnú lavicu Richard Pánik.

13. Polovica oslabenia úspešne za nami, Fíni sa zatiaľ v pásme neusadili.

14. Aj druhú minútu sme prežili bez inkasovaného gólu, ale po Pánikovom návrate budeme opäť hrať iba vo štvorici. Svatoš v strednom pásme podrazil súpera a odsedí si 2 minúty.

15. V tejto presilovke sa Fínom darilo oveľa viac, ale Budaj si zastal svoje miesto.

16. Následne fauloval Vatanen Sekeru a tak je po presilovke. Hrá sa štyria na štyroch a v zápasi si minútu aj dvadsať sekúnd zahráme prvú presilovku.

17. V tej si slovenský tím vytvoril hneď tri vyložené šance, ale Čiernik, Zagrapan a ani Svatoš nedokázali streliť úvodný gól duelu. Tento útok hra skutočne vynikajúco.

18. Skvelú príležitosť si vypracoval aj Macho s Pánikom, ale Rinne drží čisté konto.

19. Oba tímy sa snažia streliť prvý gól, hrá sa zaujímavý hokej a útoky sa prelievajú zo strany na stranu.

20. Ďalšia šanca severanov, Jokinen bol blízko ku gólu, zachránil Sekera. Na druhej strane ešte pohrozil Svatoš.

20. V posledných sekundách bol Komarovom tvrdo narazený na mantinel Mihálik, ktorý zostal ležať na ľadovej ploche, ale po krátkom ošetrení odchádza na striedačku po vlastných.

20. Prvá tretina končí bez gólov.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21. Druhú tretinu otvoril opäť útok Dravecký, Bulík a Tatar. Hneď v prvej minúte preveril Budaja Aaltonen.

22. Zahráme si presilovú hru. Za hru vysokou hokejkou dostal dve minúty práve zmieňovaný Aaltonen.

23. Šatan na ľade v presilovkovej formácii, usadili sme sa v útočnom pásme. Svoju tvrdú strelu ukázal dvakrát kapitán Lintner.

24. Ani druhú presilovku v tomto zápase nevyužívame, stav je stále bezgólový.

25. Naši hokejisti pokračujú v aktivite, ale cez zhustenú obranu Fínov sa zatiaľ nedokážu presadiť.

27. Fínsko však nechce zaostávať a teraz viackrát pohrozilo nebezpečnými streleckými pokusmi.

28. Hrá sa dlho bez prerušenia, tímy rýchlo striedajú.

30. Fíni otvárajú skóre. Usadili sa v našom pásme, zakombinovali, osamotený Kontiola si za bránkou vzal puk a nemal problém skórovať, keďže Budaj sa nestihol presunúť k ľavej žrdi - 1:0.

31. Ďalšia nepríjemnosť pre Slovensko. Ubehlo iba 53 sekúnd od prvého gólu, veterán Nummelin si nakorčuľoval od modrej čiary až pred bránku a mieril presne - 2:0.

34. Útlm v našej hre využívajú Fíni na strelenie tretieho gólu. Ideálnu prihrávku Nummelina cez dve čiary využil Jokinen a zvyšuje na 3:0.

35. Slováci sú otrasení, množstvo nepresností na našich hokejkách.

36. Už dlhé minúty sme Rinneho vo fínskej bránke výraznejšie neohrozili.

39. Šatan vybojoval svojou aktivitou presilovú hru. Hákoval ho Vatanen. V zápätí obrovská skrumáž pred fínskym gólmanom po nahodenom puku, ale rozhodca prerušuje hru.

40. Ďalšiu šancu znížiť skóre mal Svatoš, ale pokračuje strelecké trápenie.

40. Ani túto početnú výhodu nevyužívame, druhá tretina skončila.

41. Zaujímavá zmena v slovenskom tíme, Rastislav Staňa vymenil Petra Budaja.

41. V úvode sa pokúšali o prvý slovenský gól Macho v spolupráci so Šatanom, ale súpera výraznejšie neohrozili.

42. Kukumberg teraz výborne vnikol do útočného pásma, na modrej čiare našiel Starostu a jeho strelu vyrazil Rinne iba pred seba, kde stál osamotený Tatar, ktorý nemal problém doklepnúť puk do brány - 3:1.

43. Hneď v ďalšom striedaní mal obrovskú šancu Ivan Čiernik, trafil iba Rinneho.

45. Pohrozili aj Fíni, do dobrej príležitosti sa dostával Korpikoski.

47. Slováci bojujú, nechcú vzdať tento zápas, keďže vo vyrovnanej skupine by mal aj bod veľkú cenu.

49. V hre je teraz veľa nepresností, na oboch stranach. Navyše Fíni sa nemajú kam ponáhľať a je to aj vidieť na ich "snahe".

51. Tatar však otupuje našu snahu, za podrazenie odchádza na 2 minúty na trestnú lavicu.

53. Fínsko si počas tejto presilovky nevytvorilo výraznejšiu šancu a skóre sa nemení.

54. Na ľade opäť náš najlepší útok v tomto zápase, Zagrapan pomotal hlavy fínskym zadákom.

55. Obrovskú šancu vzápätí spálil Dravecký a pohrozil aj Šatan, ktorý je vo výbornej forme.

56. Teraz menší závar pri fínskej striedačke, Mihálik trafil vysokou hokejkou Korpikoskiho a oslabuje slovenský tím.

57. Súper nás na takmer celé dve minúty zavrel v našej tretine a v závere presilovky pridáva ďalší gól do slovenskej siete Jokinen - 4:1.

59. Mihálik napravil svoje vylúčenie. Na Rinneho bránu nahodil ľahký puk, ktorý skončil v sieti - 4:2.

59. Staňa opúšťa svoju svätyňu, hráme power play.

59. Dlho sme sa však v útočnom pásme neohriali, za pukom vyrazil Aaltonen, ktorý nemal problém trafiť opustenú slovenskú bránu - 5:2.

60. Aj druhý zápas v E-skupine prehrávame a tak o našom osude na šampionáte rozhodne záverečný duel s domácim Nemeckom, už zajtra 16:15!

• Zdroj: športky, SITA