Slovensko prehralo s Nemeckom, na MS končí!

Andrej Sekera, Richard Lintner a André RankelAndrej Sekera, Richard Lintner a André Rankel Zdroj: SITA

KOLÍN/BRATISLAVA - Slovensko nezvládlo zápas o všetko! Tak sa dal nazvať posledný súboj slovenských hokejistov v osemfinálovej E-skupine na 74. majstrovstvách sveta v Nemecku. Prehra slovenského tímu s usporiadateľskou krajinou rozhodla o tom, že pre našu krajinu sa tohtoročný šampionát skončil. Do štvrťfinále postupuje práve náš dnešný premožiteľ.

V osemfinálovej E-skupine Slovensko napokon skončilo na poslednom 6. mieste. Šampionát zavŕšilo s bilanciou 2 víťazstvá a 4 prehry. Slovensko hralo naposledy v najlepšej osmičke v roku 2007 v Moskve.

Zverenci Glena Hanlona prehrávali v 25. min po chybách v defenzíve už 0:2, Svatoš v poslednej minúte druhej tretiny znížil a vykresal nádej. V tretej tretine sa však už stav nezmenil a na konci v Lanxess Arene vypukla nemecká štvrťfinálová radosť.

SLOVENSKO - Nemecko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 40. Svatoš (Graňák) - 8. Barta (Kreutzer), 25. Kreutzer (Barta, Felski)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hansen (Nór.), Sjöberg (Švéd.) - Bechard (Kan.), Sabelström (Švéd.), 15 137 divákov

Strely: 22:26 (5:9, 13:5, 4:12)

Slovensko: Budaj - Majeský, Sekera, Lintner, Graňák, Mihálik, Starosta, Frühauf - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Macho, Šatan, Gron - Podkonický, Pánik, Bartovič - Kukumberg, Dravecky, Bulík, Tatar

Nemecko: Endras - Ehrhoff, Dietrich, Krueger, Sulzer, Hölzer, Braun, Butenschön, N. Goc - Schütz, M. Goc, Rankel - Müller, Ullmann, Wolf - Hospelt, Tripp, Hager - Barta, Felski, Kreutzer

Glen Hanlon (tréner Slovenska): "Som veľmi sklamaný. Dnes sme chceli veľmi vyhrať, nepodarilo sa však. Mrzí ma to za celý tím, keďže hráči obetovali veľa pre účasť na šampionáte. Nemecko má skvelého kouča, hralo dobre. Musím mu len zablahoželať k víťazstvu."

Uwe Krupp (tréner Nemecka): "Vedeli sme, že dnes to bude veľký boj. Oba tímy boli výborne pripravené. Nám pomohol aj deň voľna navyše, mohli sme si oddýchnuť a ešte lepšie sa nachystať. Dnes sme hrali veľmi dobre v obrane, disciplinovane, nepúšťali sme Slovákov do tlaku. Náš prvý gól bol veľmi dôležitý. Musím oceniť našu hru pri plnom počte hráčov na ľade, pri ktorej sme nedostali gól."

0. Slovensko nastúpi v bielych dresoch, Nemecko v čiernych.

1. Úvodné buly pre náš tím. Po 14 sekundách prerušil hru brankár Endras. Hneď v prvej minúte je tu prvé vylúčenie - Marek Svatoš dostal 2 minúty.

2. Nemecko sa nedokázalo na dlhší čas usadiť v našom pásme a prvá minúta oslabenia je za nami.

3. Ani druhá minúta nemeckej presilovky väčšiu šancu nepriniesla, hráme v plnom počte. Ihneď po návrate sa do útočnej akcii zapojil Svatoš, ale jeho prihrávka k Zagrapanovi neprešla.

4. Nemci napádajú hlboko v našom pásme a znepríjemňujú slovenskú rozohrávku.

5. Na ľade je po prvýkrát Gron, ktorý skúšal kombinovať so Šatanom.

6. Dvakrát po sebe v krátkom čase sa mohli diváci potešiť z cenného súveníru - puk vyletel vysoko na tribúnu.

8. Barta otvára skóre zápasu. Po skrumáži za bránkou sa dostal k puku a prekonal Budaja - 0:1.

9. Nemci sú pri chuti, gól ich nabudil a slovenskí hokejisti opäť mierne zakríknutí. Inkasovali sme z prvej strely na bránu.

10. V našom pásme to teraz horí a fanúšikovia na tribúnach si žiadajú druhý gól.

11. Za hákovanie si dvojminútový trest odsedí Ivan Čiernik.

12. Slovenská obrana pracuje pozorne, Nemci sa stále neusadili v útočnej tretine.

13. Aj druhé oslabenie sme prežili bez gólu v sieti.

14. Nemecko hrá veľmi jednoduchý hokej, hráči nahadzujú puky zo stredného pásma a následne zvádzajú tvrdé súboje pri mantineloch.

15. Teraz veľmi nepríjemný moment pred Budajom, Ullmann sa pri dorážke natlačil do bránkoviska a dotlačil puk za bránkovú čiaru. Našťastie tesne predtým zaznel hvizd rozhodcu.

16. Šatanova formácia zatlačila súpera a Endras mal čo robiť, aby neinkasoval.

17. Na druhej strane opäť pohrozil Barta, ktorý bol faulovaný a Bartovič na dve minúty oslabí slovenský tím.

18. Nemci nás v tejto presilovke poriadne zovreli, Budaj musel viackrát zasahovať.

19. Tretie úspešne prežité oslabenie Slovenska.

20. V závere tretiny ešte snaha o vyrovnanie, ale zastavilo nás veľmi tesné postavenie mimo hry Macha. Skončilo prvé dejstvo.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21. Hneď po pár sekundách mal dobrú príležitosť skórovať Čiernik, ale Endras stále pozorný.

22. Pohrozili však aj Nemci, na puk si siahol aj slovenský gólman.

23. V dobrej pozícii sa ocitol Šatan, jeho prudkú strelu zblokovala nemecká obrana. Ale tento útok zatlačil svojho súpera.

24. Ďalší strelecký pokus si pripísal Podkonický, Endras nemal problémy skryť puk do svojej lapačky.

25. Opäť jednoduchá akcia Nemecka, prvá strela na našu bránku v druhej tretine a Kreutzer po nezištnej Bartovej prihrávke zvyšuje vedenie Nemecka - 0:2.

26. Po zákroku Marcela Goca na Šatana si zahráme prvú presilovú hru. Postavili sme presilovkový zámok, Lintnerovu strelu dorážal Čiernik, ale neúspešne.

28. Nebola to vydarená presilovka, Endrasa sme ohrozili iba dvakrát.

29. Wolf povyzvŕtal slovenskú obranu, prihrával Ullmanovi, ale Budaj bol pripravený.

30. Dôraz nemeckej obrany teraz pocítil v rohu klziska Pánik. Nemci hrajú tradične tvrdo do tela.

31. Veľká chyba Budaja, ktorý zaváhal pri rozohrávke a takmer ho potrestal Rankel.

33. Momentalne viacero nepresností na oboch stranách, dvakrát sa pískalo zakázané uvoľnenie Nemecka.

34. Nemci dohrávajú každý súboj až do konca, vedel by o tom rozprávať aj Budaj, ktorý už neraz pocítil ich výstroj na svojom tele.

35. Do šance sa dostal Svatoš, jeho strelu spomedzi kruhov však vyrazil brankár Endras na ochrannú sieť.

36. Budeme hrať ďalšiu presilovku, dokonca 2+2 minúty. Vysoká hokejka Schütza zasiahla kapitána Lintnera do tváre.

37. Zatiaľ sa nám vôbec nedarí usadiť v útočnom pásme.

38. Prvá polovica presilovky výraznú šancu nepriniesla. Nemci sa výborne bránia.

39. S veľkým prehľadom rozdávka prihrávky Šatan, ale u spoluhráčov nenachádza pochopenie.

40. Tvrdú strelu Majeského od modrej čiary zlikvidoval stále bezchybný Endras v nemeckej bráne.

40. Góóól!!! Marek Svatoš teraz predviedol hokejovú parádu! Z ľavej strany si nakorčuľoval medzi kruhy a vymietol ľavý horný roh Endrasovej svätyne - 1:2!

40. Koniec druhej tretiny, slovenská nádej na postup stále žije.

41. Začala sa tretia dvadsaťminútovka. Od úvodu sa pokúšame natlačiť pred súperovu bránku.

42. V našej hre je však veľa nepresností a niektorým prihárvkam "chýbajú oči".

43. Držíme sa v útočnom pásme, ale chýba častejšia streľba slovenských hráčov. Veľmi veľa času trávime v súbojoch pri mantineloch.

44. Nemci sa bránia iba za cenu zakázaného uvoľnenia, v krátkom čase už tretíkrát po sebe.

45. Po dlhom striedaní slovenských hokejistov sa do prvej vážnejšej šance dostali aj Nemci, ale Budaj všetko zlikvidoval.

46. Nechali sme sa zatlačiť, už-už sa do šance dostával Hager, ale slovenskí obrancovia boli na mieste.

47. Svoju pozíciu si teraz zastal aj Majeský, ktorý tvrdo "čistil" okolie pred Budajom.

48. Do rýchleho protiútoku sa dostal Zagrapan so Svatošom, ale v útočnom pásme si nerozumeli.

49. Pozornosť Endrasa preveril od modrej čiary Graňák.

49. Kapitán Slovákov Lintner opúšťa hraciu plochu. Za držanie si odsedí 2 minúty na trestnej lavici.

50. Nemecko chce rozhodnút tento zápas, Budaj sa v tomto oslabení má čo oháňať.

51. Prežili sme aj štvrté oslabenie v zápase.

52. Na slovenských hokejkách je značná nervozita, množstvo nepresností pri prihrávkach oberá Slovákov o sily.

53. Nemecký tlak rastie, fanúšikovia ženú svojich miláčikov dopredu, naši sú v útlme. Pomer striel v 3. tretine: 2:9

55. Stále sa nevieme na dlhšie usadiť v nemeckom obrannom pásme, výborná defenzíva nášho súpera.

57. Navyše Nemci hrozia nebezpečnými protiútokmi, ktoré "smrdia" gólmi, keďže naše zadné rady sú rozhodené.

58. Posledné dve minúty tretej tretiny, Slováci už zrejme nemajú dostatok síl na mimoriadne dôležitý vyrovnávajúci gól.

59. Sekera, Lintner, Šatan, Zagrapan a Tatar. Pätica hráčov, ktorý by mali zdramatizovať duel. Naskočil ešte aj Svatoš, namiesto Budaja.

60. Je tu koniec. Koniec tretiny, ako aj účinkovania slovenského tímu na 74. MS v hokeji.

• Zdroj: športky, SITA