Worleyová vyhrala o stotinu, Zuzulová spadla

Tessa Worleyová vyhrala obrovský slalom v AspeneTessa Worleyová vyhrala obrovský slalom v Aspene Zdroj: SITA

ASPEN - Veronike Zuzulovej nevyšiel v sobotu obrovský slalom Svetového pohára v americkom Aspene, keď po sľubnom 1. kole v druhej jazde vypadla.

Víťazkou súťaže sa stala Francúzka Tessa Worleyová, ktorá slávila svoj tretí triumf kariéry. S najtesnejšími možnými náskokmi odsunula na ďalšie priečky nemecké šampiónky tejto disciplíny, druhá bola úradujúca olympijská víťazka Viktoria Rebensburgová so stratou stotinky, majsterka sveta Kathrin Hölzlová stratila dve.

V prvej časti súťaže sa najlepšie vodilo Rebensburgovej, zašla čas o tri stotinky lepší ako Američanka Julia Mancusová, sedem stotín stratila Fínka Tanja Poutiainenová. Mancusová ako 18-ta na domácej trati demonštrovala, že organizátori pripravili kvalitný povrch a jeho ľadová preparácia umožňovala dobré časy aj pretekárkam s vyššími štartovými číslami. Hneď po nej to však s 19-kou nevyužila jej krajanka Lindsey Vonnová, najúspešnejšia zjazdárka uplynulých rokov podobne ako v prvom obrovskom slalome sezóny vypadla.

Slovenská zjazdárka obsadila v 1. kole 29. priečku a do druhej jazdy tak získala výhodnú druhú štartovú pozíciu, navyše s nie až tak veľkou stratou 2,36 s. Vzhľadom na dobré podmienky nebolo nízke štartové číslo až takým veľkým "ternom" ako zvyčajne, čo potvrdilo viacero pretekárok po 20-ke. Časové odstupy boli tiež minimálne, pretekárky v prvej desiatke sa zmestili do 61 stotín. Každopádne mala Zuzulová všetky možnosti piatykrát zabodovať v obrovskom slalome SP, prvýkrát po 25 mesiacoch a dokonca prekonať svoje maximum, teda 18. miesto. Lenže po veľmi dobrej jazde v horných dvoch častiach kopca sa jej prihodila chyba, z bočného záklonu sa jej prekrížili lyže a padla. Preto podobne ako v ouvertúre SP v rakúskom Söldene opäť nebodovala. Potvrdilo sa, že Aspen nie je pre Zuzulovú práve prajné stredisko, pred dvoma rokmi tam pádom ukončila svoju unikátnu sériu 18 úspešných slalomov SP a z 10 štartov (dvoch obrákov) ju klasifikovali len štyrikrát.

Zuzulová bola v "balíku" smoliarok 2. kola, pred ňou padla Susanne Rieschová a tri pretekárky po nej aj Marlies Schildová, teda slalomové megahviezdy bielych svahov. Kopec akoby bol zakliaty aj ďalej, veď v druhej jazde vypadlo až 6 lyžiarok a ďalšie mali problémy. Nie však Francúzka Tessa Worleyová, ktorá sa z 8. miesta po 1. kole priam dokonalou jazdou posunula na úplný vrchol. Jej tretí triumf kariéry prišiel opäť v najtechnickejšej alpskej disciplíne a opäť na začiatku zimy. Pred dvoma rokmi dominovala prvýkrát práve v novembrovom Aspene, vlani v decembri vo švédskom Aare.

Výsledky obrovského slalomu SP v Aspene:
1. Tessa Worleyová (Fr.) 2:06,81 (1:02,70-1:04,11), 2. Viktoria Rebensburg (Nem.) +0,01 (1:02,11-1:04,71), 3. Kathrin Hölzlová (Nem.) +0,02 (1:03,14-1:03,69), 4. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,06, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +0,43, 6. Andrea Fischbacheróvá (Rak.) +0,47, 7. Nicole Hospová (Rak.) +0,58, 8. Julia Mancusová (USA) +0,70, 9. Maria Rieschová (Nem.) +0,82, 10. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,99...Veronika ZUZULOVÁ (SR) vypadla v 2. kole.