VIDEO Legendárny Ondrej Nepela by mal 60 rokov

Ondrej Nepela v roku 1973 ako čerstvý majster svetaOndrej Nepela v roku 1973 ako čerstvý majster sveta Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Ťažko prejde deň, aby si Hilda Múdra (85), krasokorčuliarska trénerka prvého slovenského olympijského víťaza na zimných hrách Ondreja Nepelu, na bývalého zverenca nespomenula. Vôbec si však nedokáže predstaviť, ako by v súčasnosti trojnásobný svetový šampión či 5-násobný majster Európy vyzeral. Rodák z Bratislavy, ktorý preslávil nielen vtedajšie československé krasokorčuľovanie či seba, ale aj svoju trénerku, by sa v sobotu 22. januára 2011 dožil životného jubilea 60 rokov.

Nepela, ktorý vo februári 1972 v japonskom Sappore vystúpil na krasokorčuliarsky Olymp, zomrel 2. februára 1989 v Mannheime. Mal len 38 rokov.

 

"Keď tak nad tým rozmýšľam, ani si neviem predstaviť, ako by teraz vyzeral ako 60-ročný. Hoci mám syna v jeho veku. Ondríka mám pred sebou stále mladého. Asi by bol teraz tréner a určite by dobre zarobil," povedala Hilda Múdra, ktorá viedla Nepelu 15 rokov a v decembri 2000 po jeho vyhlásení za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia za neho prebrala prestížnu cenu.

 

Najlepší športovec ČSSR za rok 1971, po ktorom nesie názov zimný štadión v hlavnom meste Slovenska, po ukončení kariéry emotívnym ziskom titulu majstra sveta práve v Bratislave (1973) pôsobil v revue Holiday on Ice. Koniec života strávil ako tréner vo vtedajšej NSR, kde viedol Claudiu Leistnerovú, ktorá sa v roku 1989 stala mesiac po Nepelovej smrti majsterkou Európy:

 

"Po konci kariéry bol trinásť rokov v revue a potom, keďže sme v Mannheime mali známych, našiel tam zázemie. Vždy po konci sezóny a po majstrovstvách sveta sa robili s medailistami turné a tak sme sa tam spoznali s viacerými ľuďmi a Ondrej tam potom trénoval v klube. A tam aj napokon zomrel."

 

Spomienky na chlapca, ktorého spoznala vo februári 1958 po ME v Bratislave, a ktoré vyhral práve Slovák Karol Divín, sa vekom nedajú vymazať. Sedemročnému Ondrejovi tento šport vraj učaroval práve pri pozeraní televízneho prenosu z ME 1958. Keďže pred obrazovkou tancoval, tak ho jeho mama priviedla do oddielu, kde sa ho za pohár malinového lekváru Hilda Múdra ujala, hoci vtedy trénovala ženy: "Bol ohromne poctivý. Aj v škole, veď bol dobrý žiak. A poslúchal na slovo a bol skromný. No na ľade si všetko musel vydrieť, lebo nebol až taký veľký talent. Napríklad voľné jazdy. Tie som ho musela naučiť od kroku do kroku. Nemal v sebe až také cítenie sluchu a rytmu, ale vždy skočil, ako mal natrénované. Aj neskôr v revue, kde jazdil ako majster sveta, vždy odskákal to svoje."

 

Koncentrácia, pokoj a rozvaha boli Nepelovými neuveriteľne silnými stránkami, slovo tréma bolo pre neho neznáme. "Ja keď som stávala za mantinelom, vždy som vedela, že urobí a odvedie to, čo vie a čo trénoval. Tak to bolo aj na olympiáde. On nepatril k tým trémistom, čo sú v tréningu vynikajúci a potom, keď príde súťaž vybuchnú. Pretože sú nervózni a nevedia odovzdať čo natrénovali. Preto som mohla byť za tými mantinelmi vždy pokojná," spomínala na zverenca trénerka, ktorej rukami neskôr prešli aj ďalší vynikajúci krasokorčuliari Eva Bergerová-Grožajová, Jana Mrázková-Dočekalová, Agnesa Búřilová-Wlachovská, Marián Filc, Miroslav Šoška, Sandra Dubravčičová, Miljan Begovič či Jozef Sabovčík.

 

Tu bude player
 

Nepela krasokorčuľovaním žil na 100 percent, neustále na neho myslel, analyzoval svoje výkony a rozprával o ňom. Dokonca vraj na ľade zvykol hľadať svoje odskoky.

 

"Celý život, pokiaľ bol medzi nami, sa interesoval iba o krasokorčuľovanie. Nemal skoro žiadne iné záujmy. Keď som napríklad trénovala Filca, s ním sa dalo rozprávať o politike a o všetkom možnom. Ale Ondrej bol len na krasokorčuľovanie. Aj potom, keď jazdil v revue a volával ma telefónom domov, mi vždy rozprával len o tom, akých našich spoločných krasokorčuliarskych známych stretol. A aké trojité skoky v revue skočil, jednoducho sa to vždy točilo okolo krasokorčuľovania," potvrdila Hilda Múdra, ktorá sa ešte aj v týchto dňoch na zimnom štadióne v Dúbravke venuje pri korčuliarskej terapii postihnutým deťom.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Olympijský víťaz, trojnásobný majster sveta a päťnásobný majster Európy Ondrej Nepela sa narodil v Bratislave 22. januára 1951. S krasokorčuľovaním začal, keď mal sedem rokov. Dlhé roky vstával skoro ráno, aby o šiestej hodine ráno už mohol byť na ľade. Potom nasledovala škola a zase tréning. Až do maturity chodil poctivo do školy a nemal žiadne výhody oproti ostatným spolužiakom.

 

Počas celej jeho športovej kariéry ho trénovala Hilda Múdra. Pod jej vedením získal titul československého majstra osemkrát. Štartoval na troch zimných olympiádach v Innsbrucku (1964) obsadil 22. miesto, v Grennobli (1968) bol ôsmy a v Sappore (1972) získal zlatú medailu. V rokoch 1972-1973 získal tri tituly majstra sveta. V rokoch 1969-1973 sa päťkrát za sebou stal majstrom Európy. Na MS získal ešte dve strieborné medaily (1969 a 1970), na ME tri bronzové medaily (1966 - 1968). S amatérskou kariérou sa rozlúčil triumfom na MS 1973 v Bratislave. Potom pôsobil v revue Holiday on Ice až do roku 1986.

 

Záver života prežil v Mannheime (Nemecká spolková republika - NSR), kde získal aj trénerskú licenciu a trénoval. Medzi jeho zverencov patrila napríklad nemecká krasokorčuliarka Claudia Leistnerová, ktorá sa v roku 1988 stala majsterkou Európy.

 

Ondrej Nepela obetoval krasokorčuľovaniu celý život. Zomrel 2. februára 1989 vo veku len 38 rokov. 21. decembra 2000 ho vyhlásili za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR, youtube

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy