Rakúšania spúšťajú štúdie na zvýšenie bezpečnosti

Siegmar KlotzSiegmar Klotz

VIEDEŇ - Rakúska lyžiarska federácia (ÖSV) spustila štúdie týkajúce sa zvýšenia bezpečnosti v alpskom lyžovaní. Ide o reakciu na zranenia dvoch rakúskych alpských lyžiarov v ostatnom období.

"Ťažké pády Hansa Gruggera, ktorý je stále v umelom spánku v nemocnici v Innsbrucku, a Maria Scheibera nám ukázali, že musíme rýchlo konať v záujme ďalších športovcov," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení federácie. ÖSV už požiadala vedcov pôsobiacich na univerzite v Innsbrucku, aby začali skúmať, ako dosiahnuť čo najväčšiu možnú bezpečnosť.

 

Štúdie sa budú zameriavať najmä na tvar skokov, optimalizáciu ochranného oblečenia a možnosti zníženia rýchlosti. To všetko sa deje preto, aby sa na minimum eliminovalo nebezpečenstvo ťažkých pádov a zranení. Federácia chce tiež zistiť, prečo sa vyskytuje menej zranení v rýchlostných disciplínach, konkrétne v super G, v porovnaní s technickými disciplínami slalomom a obrovským slalomom.

 

V tejto súvislosti už koná aj Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS), ktorá podpísala súhlas talianskej firme Dainese na skúmanie potenciálnej aplikácie technológie airbagov pre najlepších zjazdárov. Prezident FIS Gian Franco Kasper povedal, že spojenie s firmou Dainese je záverečným krokom k zlepšeniu situácie v súvislosti so sledovaním zranení, ktoré je monitorované už päť rokov.

 

"Profitujeme z toho a údaje získané za posledné štyri roky ideálne dopĺňajú ďalšie projekty. Táto spolupráca poukazuje na naše dlhotrvajúce úsilie o čo najvyššiu ochranu športovcov, a to tým, že využívame najnovšie technológie. V tomto prípade si myslíme, že spolupráca s firmou Dainese zaručí ochranu športovcom od hlavy až po päty. Nachádzame sa v stave, keď zbierame čo najväčšie množstvo údajov," vyjadril sa Kasper.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: youtube
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy