Djokovič: Skvelý turnaj, ale stále nie som najlepší

Novak Djokovič víťazom Australian Open 2011
Novak Djokovič víťazom Australian Open 2011

MELBOURNE - Srbský tenista Novak Djokovič (23) po troch rokoch znova triumfoval na Australian Open v Melbourne, a hoci aj teraz figuruje na vtedajšej tretej priečke v renkingu, herne i ľudský sa medzičasom výrazne posunul.

 

"V sezóne 2008 som bol dieťaťom, ktoré so zavretými očami búšilo zo všetkých síl do loptičky a ono to tam padalo. Bolo to skvelé, cítil som sa vynikajúco. Následne som však čelil mnohým novým situáciám, tlaku vyplývajúcemu zo snahy nadviazať na tento úspech a podobným faktorom. Človek dozrieva, nadobúda poznatky, zbiera nevyhnutné skúsenosti. Všetko treba akceptovať ako dobrú školu a posúvať sa ďalej - to som aj robil," skonštatoval po presvedčivom nedeľňajšom triumfe 6:4, 6:2, 6:3 nad Britom Andy Murrayom.

 

Djokovič sa definitívne stal národným hrdinom v decembrovom finále Davisovho pohára proti Francúzom. Patriota v sebe nezaprel ani teraz. Na slávnostnom ceremoniáli venoval triumf Srbsku a povedal: "Máme za sebou náročné obdobie, ale snažíme sa každý deň prezentovať našu krajinu najlepším možným spôsobom."

 

Djokovič má dlhodobú motiváciu narušiť hegemóniu Nadala a Federera a medzinárodné otvorené majstrovstvá Austrálie 2011 ukázali, že je na dobre ceste, zostáva však pri zemi: "Bol to pre mňa fantastický turnaj, ale zostal by som pri takomto konštatovaní. Nechcem teraz lietať v oblakoch a tvrdiť, že som najlepší. Stále totiž moje úspechy nemôžem porovnávať s tými, ktoré nazbierali ´Rafa´ či Roger. Pochopiteľne, tento triumf mi dodá veľa motivácie pred zvyškom sezóny, pretože si nemožno želať nič lepšie ako grandslamový úspech v úvode roka."

 

Tenisovo i civilne dozrievajúci Djokovič však dúfa, že raz sa dočká nielen konkrétnej trofeje, ale aj celkovej nadvlády nad "bielym športom": "Samozrejme, verím, že jedného dňa sa mi podarí stať sa jednotkou svetového rebríčka. Neviem, či to bude už v tejto sezóne, v tej nasledujúcej, za tri roky, štyri - naozaj sa však zo všetkých síl usilujem o splnenie tohto cieľa."


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA