Innerhofer majstrom sveta v super-G, smola Millera

Medailisti Reichelt, Innerhofer a KosteličMedailisti Reichelt, Innerhofer a Kostelič Zdroj: SITA

GARMISCH - Taliansky lyžiar Christoph Innerhofer (26) získal v stredu prvú z kolekcie mužských zlatých medailí na 41. MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. V superobrovskom slalome triumfoval s veľkým náskokom šesť desatín pred Rakúšanom Hannesom Reicheltom, bronz putuje do Chorvátska zásluhou Ivicu Kosteliča (+0,72).

Na štvrtom mieste skončil obhajca zlata spred dvoch rokov Didier Cuche a Švajčiarsko tak po utorňajšom vystúpení Lary Gutovej zostalo aj v druhej súťaži MS tesne za pódiom.

Innerhofer už niekoľko rokov patrí do širšej špičky kĺzavej časti prestížneho kolotoča na bielych svahov, ale nemal štatút hviezdy. Pred dvoma rokmi na MS skončil v super-G štvrtý a v zjazde desiaty, vlani na zimnej olympiáde bol v super-G šiesty a v superkombinácii ôsmy. Vo Svetovom pohári však pred niečo vyše dvoma rokmi vyhral zjazd a medzitým bol v rôznych súťažiach trikrát tretí.

"Nemôžem tomu uveriť. Vlani som mal ťažkú sezónu a ani v tejto som nemal na ružiach ustlané. Ale povedal som si - takéto preteky sú každé dva roky, takže na plný plyn, treba riskovať a potom sa uvidí. Videl som síce chybu Bodeho Millera, ale to ma neodradilo od rizika, akurát som sa poučil. Neviem, komu by som teraz skôr poďakoval, ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú, je to pre mňa senzačný deň," vyznal sa do kamier ORF Innehofer.

Vynovená trať Kandahar 2 (štart 1395, cieľ 770 m, dĺžka 2200 m, prevýšenie 625 m) nestratila nič na svojej profilovej náročnosti, naopak na ľadovom povrchu robil pretekárom problémy aj extrémny kurz. Švajčiarsky traťový architekt napriek priam brutálnej strmine v druhej polovici narysoval bránky v zatvorených líniách a zákerných kombináciách a tak nečudo, že prvých jedenásť jazdcov malo veľké problémy a štyria z nich vypadli.

Práve s 11-kou sa vydal na trať Bode Miller, americký kaskadér, s ktorým na vrcholných podujatiach treba vždy počítať. V hornej časti mal skvelé medzičasy, dokonca aj na celkové víťazstvo, ale chlieb sa lámal zhruba na úrovni minúty jazdy. Miller vletel do bránky príliš priamo, tá mu zachytila ruku a vzala pravú palicu a hoci sa pretekár takmer vyvrátil dozadu, pokračoval ďalej. Na ďalšom medzičase bol stále veľmi rýchly. Vyše polminúty od cieľa bez jednej palice zvládal úctyhodne, lenže štyri bránky pred cieľom musel prehraniť, aby sa vyhol strate stability a do cieľa potom zlyžoval ako turista. Keby nebol jazdu vypustil, skončil by niekde medzi 5. a 8. miestom.

"Snažil som sa hore na to dupnúť, ale potom v tej bránke som schytal do ramena pekne tvrdý hák. Dostal som za toho, ale potom som opäť stratil balans. Škoda, dovtedy som šiel výborne, ale je to o tom, prísť do cieľa bez chýb. No nesťažujem sa na trať. Bol ťažká a taká aj mala byť. Bola majstrovská a toto sú majstrovstvá."

Rakúšania sa teda po utorňajšom úspechu Görglovej neradovali z druhej zlatej medaily, no aj v druhý deň šampionátu jeho história spoznala nové meno v análoch majstrov sveta a oslavovalo sa v Taliansku. Takisto v Chorvátsku, za ktoré zabojoval Kostelič: "Myslím, že na majstrovstvách musí každý ísť nadoraz, tu sa nešpekuluje. Bolo to dnes brutálne ťažké. Už v polovici pretekov som bol unavený a dole v kompresii mi skoro vypľulo členok. Azda najťažšie preteky, aké som kedy išiel, určite v super-G. Ale ináč sa nesťažujem, podmienky mi sadli a je krásne mať medailu z takejto súťaže."

V 72-člennom štartovom poli boli aj dvaja Slováci. Matej Falat, ktorý v utorok oslávil svoje 18. narodeniny, dosiahol o necelých desať sekúnd horší čas ako víťaz a zaradil sa v 41-mennej výsledkovej listine na 36. miesto. Skúsenejší Jaroslav Babušiak preteky nedokončil, keď ešte na poslednom medzičase atakoval elitnú tridsiatku.

"Matej dosiahol fantastický výsledok. Bolo treba kusisko odvahy postaviť sa na štart tejto súťaže aj pre skúsených lyžiarov. A Matej má len 18 rokov. Najmladší účastník šampionátu ukázal, že v ňom drieme talent a opakujem - má obrovskú odvahu a odhodlanie. Skutočne predviedol výborný výkon," vyjadril sa nadšene športový riaditeľ Slovenskej lyžiarskej asociácie Kamil Povrazník.

Konečné výsledky - super-G mužov:
1. Christof Innerhofer (Tal.) 1:38,31 min, 2. Hannes Reichelt (Rak.) +0,60, 3. Ivica Kostelič (Chor.) +0,72, 4. Didier Cuche (Švaj.) +1,03, 5. Benjamin Raich (Rak.) +1,34, 6. Romed Baumann (Rak.) +1,48, 7. Carlo Janka (Švaj.) +1,72, 8. Werner Hell (Tal.) +1,72, 9. Peter Fill (Tal.) +2,03, 10. Adrien Theaux (Fr.) +2,13, ... 36. Matej Falat + 9,95, ... Jaroslav Babušiak (obaja SR) preteky nedokončil

• Zdroj: TASR, SITA