VIDEO Zakliata streda, všetky tímy B-skupiny prehrali

Rus Mamajev v zápase s IránomRus Mamajev v zápase s Iránom Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Stredajšie prípravné zápasy účastníkom kvalifikačnej B-skupiny o postup na futbalové EURO 2012 nevyšli. Rusko, Arménsko, Slovensko, Moldavsko i Andorra prehrali, iba Íri vyšli už v utorok zo súboja s rivalom z Walesu víťazne.

Rusi prehrali v ich úvodnom zápase v roku 2011 s Iránom 0:1 v Spojených arabských emirátoch. Zverenci trénera Dicka Advocaata sa v Abú Zabí nedokázali strelecky presadiť, naopak v poslednej minúte zápasu inkasovali z kopačky Mohammada Chalatbariho. V zápase dominovali pozorné obrany, veľa gólových šancí sa nerodilo.

"Zborná" síce mala v prvom dejstve opticky viac z hry, no nevedela aktivitu zúročiť. Aj v druhom polčase sa hral úplne vyrovnaný súboj, Iránci nepúšťali súpera do tlaku a navyše viackrát dokázali aktívne zaútočiť. V závere sa dokonca dostal štvrťfinalista nedávneho Ázijského pohára 2011 v istých pasážach do tlaku. O osude zápasu rozhodla posledná minúta, keď Rusom nevyšla ofsajdová pasca a Chalatbari strelil víťazný gól. Po oslave gólu videl druhú žltú kartu a musel predčasne pod sprchu, no na výsledku sa to už neodrazilo.

Ruské médiá označili zápas za fiasko a Holanďan na pozápasovej tlačovej konferencii tím musel ospravedlňovať: "Väčšina našich hráčov je momentálne v príprave na sezónu a trénujú dvakrát za deň. Preto niektorí z nich vyzerali skutočne unavene v druhom polčase. Síce som skúsil v polčase prestriedať čo som mohol, ale veľmi to nepomohlo. Nanešťastie si ľudia v Rusku budú tento zápas pamätať ako jedno veľké sklamanie."

Rusi sú lídri tabuľky kvalifikačnej B-skupiny s 9 bodmi pred druhým Írskom, tretím Arménskom a štvrtým Slovenskom (všetci po 7 bodov).

Andorra v generálke pred domácim kvalifikačným zápasom proti Slovensku (26. marca) prehrala na štadióne v portugalskom Lagose s Moldavskom 1:2. Andorrčania síce išli do vedenia napriek tomu, že od 38. minúty hrali oslabení o vylúčeného obrancu Ildefonsa Limu zo švajčiarskej Bellinzony. To sa v tíme zverencov trénera Kolda Alvareza presadil v 52. minúte Josep Ayala z FC Andorra. Ešte pred tým však Moldavčan Anatolie Doroš z ukrajinského Černomorca Odessa v 38. minúte nepremenil penaltu.

Moldavsko, ktoré hralo od 54. minúty tiež bez vylúčeného Alexandra Suvorova, však vyrovnalo v 66. minúte po presnom zásahu Igora Picusceaca z ruského Krasnodaru. A v úplnom závere v 90. minúte strhol výhru na stranu štátu z bývalého ZSSR gólom z penalty Igor Bugajev. Andorra naposledy v medzištátnom zápase dokázala bodovať v priateľskom súboji 7. februára 2007 s Arménskom na domácej pôde po remíze 0:0. Arméni sú zhodou okolností opäť súperom Andorry v prebiehajúcej kvalifikácii, v októbri nad ňou doma vyhrali 4:0.

V Limassole reprezentanti Arménska prehrali s výberom Gruzínska 1:2. Zverenci trénera Vardana Minasjana inkasovali v prvom polčase dva góly, v druhom strelil kontaktný gól z penalty Edgar Manučarjan, do konca súboja sa ale už skóre nezmenilo.

Macedónci prehrali na domácej pôde v Skopje s Kamerunom 0:1. Zverenci trénera Mirsada Jonuza sa dostali v súboji hneď od úvodu pod tlak a v 10. minúte Sebastien Bassong hlavičkoval do brvna. Hoci najväčšie problémy robil obrane Balkáncov Samuel Eto'o z Interu Miláno, o výhre "levov" rozhodol v 75. minúte Matthew Mbuta.

Luxembursko - SR 2:1 (0:0)
Góly: 60., 81. Da Mota - 55. Jendrišek, ŽK: Weiss, Šesták (obaja SR). Rozhodovali: Thual - Harchay, Stien (všetci Fr.), 862 divákov.

Macedónsko - Kamerun 0:1 (0:0)
Gól: 75. Mbuta

Rusko - Irán 0:1 (0:0)
Gól: 90. Chalatbari, ČK: 90. Chalatbari po druhej ŽK

Rusko: Akinfejev - Šiškin (46. Aňukov), V. Berezuckij, Ignaševič, A. Berezuckij (46. Biľaletdinov) - Zyrjanov, Denisov, Torbinskij (46. Mamajev), Bystrov (46. Pavľučenko) - Keržakov (68. Semšov), Aršavin

Andorra - Moldavsko 1:2 (0:0)
Góly: 52. Ayala - 66. Picusceac, 90. Bugajev (z 11 m) ČK: 38. Lima - 54. Suvorov

Arménsko - Gruzínsko 1:2 (0:2)
Góly: 63. Manučarjan (z 11 m) - 22. Iašvili, 34. Širadze.
základná zostava Arménska: Kasparov - Hovsepjan, Artak Jedigarjan, Arakeljan, Mkojan - Hajrapetjan, Malakjan, Mchitarjan, Kazarian - Manučarjan, Pizzelli