V Drammene triumf Björgenovej, Procházková 25.

Marit BjörgenováMarit Björgenová Zdroj: SITA

DRAMMEN - Suverénnou víťazkou sobotňajších pretekov v rámci 30. ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach na 10 km klasickou technikou sa v nórskom Drammene stala domáca reprezentantka Marit Björgenová. Druhé miesto obsadila líderka hodnotenia SP Poľka Justyna Kowalczyková, tretia skončila Aino Kaisa Saarinenová z Fínska.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila s viac ako dvojminútovým mankom 25. miesto. Jediná Slovenka v 70-člennom štartovom poli v sobotu so štartovým číslom 50 sa od prvého medzičasu až do cieľa pohybovala v tretej desiatke.

Domáca Björgenová, ktorá odštartovala ako predposledná, figurovala na prvom mieste na všetkých medzičasoch. Tridsaťročná hrdinka tohtoročných zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri, kde získala 5 medailí (3 - 1 - 1), zvládla dva päťkilometrové okruhy s celkovým prevýšením 324 m za 27:31,9 min. Jej náskok pred tohtosezónnou suverénkou Kowalczykovou narástol až na 17,3 s, tretia Fínka Saarinenová zaostala o 23,6 s. Už štvrtá pretekárka, Björgenovej krajanka Therese Johaugová, mala v cieli viac ako minútové manko.

Björgenová si v nórskom Drammen pripísala už tretí triumf v pretekoch SP, predtým v rokoch 2004 a 2010 zvíťazila v šprinte klasickou technikou.

Procházková sa do kolotoča SP vrátila po šesťtýždennej pauze spôsobenej zápalom priedušiek z januárovej Tour de Ski a účasťou na Svetovej zimnej univerziáde v tureckom Erzurume. Od úvodu sa pohybovala v tretej desiatke bežkýň a nakoniec jej body neušli.

"Na dráhe bol taký zvláštny severský sneh, na ktorý nie sme príliš zvyknutí, ale lyže sme nemali zlé, neboli síce najlepšie, ale ani najhoršie. Alena bežala taký svoj štandard, potrebuje sa trochu opäť rozbehať a rozpretekať a na to, že sme išli priamo z prípravy, to nebolo najhoršie. Nakoniec to bolo síce 25. miesto, ale na 4. priečku sme mali stratu iba minútu desať, čo nie je také hrozné. Akurát škoda, že v závere sa pred ňu dostali tri pretekárky, čo možno spravilo istý rozdiel," zhodnotil tréner Ján Valuška, ktorý sa po dlhej pauze návratu do svetovej špičky neobával, ale priznal istú mieru neistoty: "Vôbec sme nevedeli na čom sme, lebo sme sa v podstate s výnimkou univerziády pripravovali bez konkurencie. Chceli sme, aby sme sa dostali do tridsiatky, lebo všetci sú tu kvalitne nadupaní pred majstrovstvami sveta. Stačí si zobrať, že Majdičová skončila sedemnásta a dala Alene len 15 sekúnd, takže nie je to žiadny prepad a nemusí to byť až také zlé."

Výsledky - 10 km klasickou technikou:
1. Marit Björgenová (Nór.) 27:31,9 min, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +17,3 s, 3. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +23,6, 4. Therese Johaugová (Nór.) +1:06,9, 5. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +1:07,2, 6. Marianna Longová (Tal.) +1:08,2, 7. Krista Lahteenmakiová (Fín.) +1:11,0, 8. Masako Išidová (Jap.) +1:15,7, 9. Charlotte Kallová (Švéd.) +1:20,5, 10. Astrid Uhrenhodlt Jacobsenová (Nór.) +1:23,3,... 25. Alena Procházková (SR) +2:14,2.