V Lahti triumfoval tím Rakúska, Malysz potiahol Poľsko

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

LAHTI - Reprezentanti favorizovaného Rakúska zvíťazili v sobotňajšej súťaži družstiev v rámci Svetového pohára v skokoch na lyžiach, ktorá sa uskutočnila na mostíku HS-130 vo fínskom Lahti. Druhé miesto obsadilo Nórsko, tretie bolo Poľsko.

Kvarteto Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler a Thomas Morgenstern viedlo už po 1. kole a po absolvovaní ôsmich pokusov triumfovalo vďaka vyrovnanosti výkonov všetkých členov tímu s celkovým súčtom 1086,0 bodu. Prvenstvo Rakúska (v tomto zložení si vybojovalo zlaté medaily aj na nedávnych MS v Osle na strednom i veľkom mostíku), ktoré zvíťazilo aj v predchádzajúcich troch tohtosezónnych súťažiach družstiev v rámci SP - v Kuusame, Willingene a Oberstdorfe - definitívne spečatil suverén tejto zimy Thomas Morgenstern, ktorému vo finálovom 2. kole namerali 127,5 metra.

Zlatí medailisti zo ZOH 2010 v kanadskom Whistler Olympic Parku mali pred druhým v poradí Nórskom náskok 20,7 bodu. "Vikingovia" štartovali so štvoricou Anders Bardal, Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen a Tom Hilde. V konkurencii deviatich prihlásených krajín klasifikovali v Lahti na 3. mieste Poľsko (1028,3 b), a to najmä zásluhou veterána Adama Malysza, ktorý v záverečnej sérii dosiahol 131,5 m.

Súťaž družstiev: 1. Rakúsko (Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern) 1086,0 bodu, 2. Nórsko (Anders Bardal, Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen, Tom Hilde) 1065,3, 3. Poľsko (Tomasz Byrt, Piotr Zyla, Kamil Stoch, Adam Malysz) 1028,3, 4. Nemecko (Martin Schmitt, Michael Neumayer, Richard Freitag, Severin Freund) 1017,9, 5. Slovinsko (Jernej Damjan, Jurij Tepeš, Peter Prevc, Robert Kranjec) 999,7, 6. Fínsko (Matti Hautamäki, Jarkko Määttä, Anssi Koivuranta, Janne Ahonen) 960,1, 7. Japonsko (Fumihisa Jumoto, Taku Takeuči, Noriaki Kasai, Daiki Ito) 939,6, 8. Česko (Roman Koudelka, Borek Sedlák, Jan Matura, Lukáš Hlava) 937,7 - týchto osem krajín absolvovalo dve súťažné kolá, 9. Estónsko 249,1 - nepostúpilo do finálového 2. kola.