Austrálčan Goss vyhral najstaršiu klasiku, Sagan 17.

Matthew Harley GossMatthew Harley Goss Zdroj: SITA

SAN REMO - Víťazom sobotňajších prestížnych cyklistických pretekov Miláno - San Remo (298 km) sa za 6:51:10 h stal Austrálčan Matthew Harley Goss z tímu HTC-Highroad. Druhý skončil hrdina tohto súperenia zo sezóny 2008 Fabian Cancellara zo Švajčiarska (Leopard Trek) a tretí bol Belgičan Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto).

V koncovke bojovala o prvenstvo 8-členná skupina jazdcov, ktorá sa vytvorila približne 2 km pred cieľom. Pred samotnými pretekmi sa cyklisti zoradili pred Sforzovským hradom v Miláne a vyjadrili súcit s obeťami zemetrasenia a cunami v Japonsku. Všetci pretekári podpísali japonskú vlajku, ktorú neskôr vydražia v aukcii a výťažok pôjde do krajiny vychádzajúceho slnka.

"Nečakal som, že by som dnes mohol vyhrať. Som však veľmi šťastný, neviem, čo by som viac mal povedať. Všetko vyšlo absolútne skvele," povedal v prvej televíznej reakcii Goss.

Z dvojice slovenských účastníkov sa viac darilo Petrovi Saganovi (Liquigas Cannondale), ktorý s odstupom 27 sekúnd skončil na 17. priečke. Druhý slovenský zástupca v pelotóne Peter Velits medzi 156 klasifikovanými cyklistami v cieli nefiguruje.

"Dnes som sa cítil výborne a veril som, že môžem dosiahnuť skvelý úspech. Celé preteky som sa držal na čele, no v záverečnom kopci som urobil osudnú chybu, ktorá ma stála možno stupne víťazov. Nedával som pozor, alebo som sa zameral na nesprávnych súperov a tí, čo neskôr vyhrali, boli fuč," povedal pre svoj internetový portál Peter Sagan, ktorý nezachytil rozhodujúci okamih sobotňajších pretekov. "Som spokojný s tým, ako sa mi išlo. Mal som sily na to, aby som sa pobil o víťazstvo, no záver som takticky nezvládol a so 17. miestom samozrejme nie som spokojný. Človek sa učí na vlastných chybách a toto sa mi už v budúcnosti nesmie stať," doplnil Peter Sagan.

Podujatie Miláno - San Remo je najstaršou tzv. klasikou, organizujú ho už od roku 1907.

Výsledky: 1. Matthew Harley Goss (Aus.) HTC-Highroad 6:51:10 h, 2. Fabian Cancellara (Švaj.) Leopard Trek, 3. Philippe Gilbert (Belg.) Omega Pharma-Lotto, 4. Alessandro Ballan (Tal.) BMC Racing Team, 5 Filippo Pozzato (Tal.) Kaťuša, 6. Michele Scarponi (Tal.) Lampre - ISD, 7. Yoann Offredo (Fr.) FDJ, 8. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale - všetci +3 s,... 17. Peter Sagan (SR) Liquigas Cannondale +27 s.