Galád pozval 9 legionárov, bude aj experimentovať

Ivan Galád
Ivan Galád

BRATISLAVA - Hlavný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Ivan Galád chce v prípravnom dvojzápase proti rovesníkom z Fínska dať príležitosť ukázať sa na medzinárodnom fóre čo najväčšiemu počtu hráčov. Povedal to na utorňajšej tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila v sídle Slovenského futbalového zväzu.

 

„Trošku nás mrzí, že žiaden z hráčov z nášho tímu, okrem Róberta Maka, sa na seniorskej úrovni príliš nepresadzuje gólovo. Je to trošku paradox, ale verím, že sa to čoskoro zmení. Fínsko sme si vybrali z toho dôvodu, že ide o výkonnostne podobné mužstvo ako my. Pre dvojzápas sme sa rozhodli preto, lebo sme chceli dať príležitosť čo najväčšiemu počtu hráčov. Každý z futbalistov, ktorých sledujeme, by mal dostať priestor ukázať sa v medzinárodnom stretnutí,“ povedal Galád.

 

„Ako už povedal tréner, v tomto dvojzápase pôjde určite aj o iné veci ako o výsledok. Dúfame, že nám stretnutia s Fínskom pomôžu kvalitne sa pripraviť na kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy,“ doplnil kapitán Filip Kiss

 

Galád, pre ktorého to budú duely s poradovými číslami 2 a 3 v tejto funkcii, zaradil do kádra celkovo 20 hráčov do poľa a troch brankárov. V jeho aktuálnom výbere sa nachádza až deväť legionárov vrátane brankára škótskeho Dundee United Filipa Mentela a ofenzívnych tromfov Milana Lalkoviča z Chelsea a Jakuba Vojtuša z Chieva Verona. Prvý duel je na programe v sobotu 26. marca v Nitre, odveta sa uskutoční o dva dni neskôr v pondelok 28. marca v Zlatých Moravciach. Oba zápasy majú úvodný výkop naplánovaný na 18.00 h, vstupné je dve eurá.

 

"Tým, že sa bude hrať v Nitre, by som sa chcel poďakovať klubu z tohto mesta za to, že mi pred rokmi ako mladému trénerovi poskytol šancu, reprezentácia tam navyše už dlho nebola. Zlaté Moravce ponúkajú výborné podmienky. Chceli by sme sa v budúcnosti predstaviť aj v iných mestách, ale limituje nás aj dopravné spojenie,“ nechal sa počuť Galád.

 

Súčasťou reprezentačných zrazov bude zrejme aj výučba cudzích jazykov. "Hráči napríklad dostanú naskenované ihrisko, kde budú anglické pojmy a oni s tým budú pracovať. Rozdelíme ich na skupiny, možno Robo Mak bude pracovať s nemčinou, aby to nebolo iba o angličtine. Nemám rád izbový režim, keď hráči na sústredení iba trénujú, alebo sú na izbách. Zažil som to a nevedel som s tým bojovať, teraz sa tomu chcem vyhnúť. Chceme zaviesť hravú výučbu cudzích jazykov, možno to bude trvať iba polhodinu, ale možno to zároveň bude pre hráčov i dobrým impulzom pre nový deň," nechal sa počuť Galád, ktorý pre svojich zverencov pripravuje aj mentálne tréningy pod vedením psychológa.

 

K novým praktikám sa vyjadril aj kapitán Filip Kiss. "Už sme to načali počas minulého zrazu proti Francúzom. Reakcie zo strany hráčov boli najmä pozitívne, no musím priznať, že bolo aj niekoľko negatívnych ohlasov. Ja osobne si myslím, že to je fajn, pretože na reprezentačnom zraze máme viac voľného času a je dobré, ak iba neležíme na izbách a nesurfujeme na internete," uviedol Kiss.

 

Ako na tlačovej konferencii prezradil Ivan Galád, v apríli čakajú slovenský reprezentačný výber do 21 rokov ďalšie dve prípravné stretnutia - 21. apríla si zmeria sily so Saudskou Arábiou a o tri dni neskôr ho čaká duel s Českou republikou. V apríli by sa taktiež mali uskutočniť dva prípravné kempy - útočníkov a stredopoliarov, podobným spôsobom nedávno realizačný tím skúmal formu brankárov.

 

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov na prípravný dvojzápas proti Fínsku:


Brankári: Matej Rakovan (MFK Tatran Liptovský Mikuláš), Filip Mentel (Dundee United/Škót.), Michal Šulla (FK Senica).Obrancovia: Matúš Čonka (MFK Košice), Marek Hlinka (FK Dukla Banská Bystrica), Kristián Kolčák, Lukáš Pauschek (obaja ŠK Slovan Bratislava), Róbert Pillár (FK Senica), Lukáš Štetina (Metalist Charkov/Ukr.), Tomáš Košút (1. FC Slovácko/ČR), Martin Poleť (FK Bodva Moldava nad Bodvou).Stredopoliari: Ján Greguš (Baník Ostrava/ČR), Filip Kiss (ŠK Slovan Bratislava), Róbert Mak (1. FC Norimberg/Nem.), Samuel Štefánik (AS Trenčín), Róbert Valenta (FC Zbrojovka Brno/ČR), Juraj Vavrík (MFK Dubnica), Ján Vlasko (FC Slovan Liberec/ČR), Adam Žilák (FC ViOn Zlaté Moravce).


Útočníci: Matúš Mikuš (FC Nitra), Milan Lalkovič (FC Chelsea/Angl.), Ákos Szarka (ŠK Slovan Bratislava), Jakub Vojtuš (Chievo Verona/Tal.).


Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA