Galáda teší strelecké prebudenie pred duelom v exotike

Ivan Galád
Ivan Galád

BRATISLAVA - Slovenských futbalových reprezentantov do 21 rokov, ktorí sa pripravujú na júnový vstup do kvalifikácie o postup na ME 2013, čaká v druhej polovici apríla dvojzápasová medzinárodná konfrontácia. Najskôr budú v utorok 19. apríla o 19.00 h hrať s národným výberom Saudskej Arábie do 20 rokov a v stredu 27. apríla o 17.00 h odohrajú v Šardiciach medzinárodné prípravné stretnutie s českými rovesníkmi.

 

Hráči, ktorých tréner Ivan Galád nominoval na stretnutie s mužstvom Saudskej Arábie do 20 rokov, sa stretnú v nedeľu 17. apríla na zraze v Senci a v pondelok 18. apríla ráno cez Budapešť a Frankfurt nad Mohanom odletia priamo do dejiska spomínaného duelu. 

 

"Nominácie na tieto dve stretnutia sa rodili v úzkej kooperácii s klubovými trénermi, lebo zápasy sa hrajú mimo asociačného termínu, takže sme museli nájsť najrozumnejšie riešenie," uviedol na stretnutí s novinármi Ivan Galád a pokračoval: "Pri tvorbe oboch tímov sme zobrali na zreteľ dve kritériá výberu. Jedným bol súhlas klubu s ich účasťou na stretnutiach a druhým bola hráčska kvalita. Z tých zoznamov mien nám vyšlo, že sme zostavili dve slušné mužstvá, ktoré sa môžu na medzinárodnej scéne presadiť. Uvidíme, čo títo mladí hráči na medzinárodnej scéne dokážu. Ale našim hlavným cieľom je zostaviť najsilnejšie mužstvo na 3. júna, keď v Zlatých Moravciach súbojom s Lotyšskom do 21 rokov chceme úspešne vstúpiť do nového kvalifikačného cyklu o postup na ME." 

 

Kormidelník je spokojný s doterajším výberom súperov v rámci prípravy na ostré kvalifikačné súboje v 9. skupine. "Zápasy si manažujeme sami. Pokiaľ sme táto partia pri slovenskej dvadsaťjednotke, snažíme sa nájsť súperov, ktorí dôkladne preveria našu aktuálnu silu. Hrali sme s Francúzskom a Fínskom. Teraz ideme hrať so Saudskou Arábiou, ktorá bude v auguste štartovať na MS hráčov do 20 rokov v Kolumbii. A netreba zabúdať ani na to, že česká dvadsaťjednotka je účastníkom ME do 21 rokov v Dánsku. Takže so súpermi sme veľmi spokojní a v tomto trende budeme chcieť pokračovať aj naďalej. Budeme sa schádzať aj mimo asociačného termínu a verím, že v jesennej časti súťažného ročníka sa dostaneme na nejaký dobrý juhoamerický zájazd," konštatoval prvý muž realizačného tímu slovenskej dvadsaťjednotky. 

 

Dôkazom toho, že mladí hráči pozorne vnímajú vyjadrenia svojho trénera, bol aj gólostroj reprezentantov v ligových súťažiach. "Pred minulým zrazom som povedal, že ma mrzí fakt, že hráči nášho výberu sa nedokážu gólovo presadiť v súťažiach, ktoré hrajú. Teraz je to už iné. V minulom kole českej Gambrinus ligy dali po góle Róbert Valenta a Tomáš Košút. Podobne sa to podarilo Matúšovi Mikušovi, strelecky sa prebudil Dominik Fotyik v Poprade, ktorý dvakrát skóroval v zápase Žiliny B. Tak isto aj Ákos Szarka, ktorý dal gól za béčko Slovana. Tri góly sme dali Fínom v dvojzápase. Som rád, že chlapci si moje slová takto príkladne zobrali k srdcu. Dúfam, že rovnako budú reagovať aj na moje konštatovanie, že s Fínmi sme iba remizovali. A že zasa začneme vyhrávať," pochválil Ivan Galád správnu reakciu svojich zverencov na jeho mierne kritické slová. 

 

Tréner si však jasne uvedomuje, že Saudská Arábia nebude ľahkým súperom. "Hrali so Švajčiarmi, prehrali 0:1, hrali s Kamerunom, prehrali 1:2. Vyberajú si ťažkých súperov a majú za sebou veľmi silné zápasy, ktoré odohrali na štadióne s kapacitou 35.000 divákov. Navyše, chceli hrať každý tretí deň ako to bude v auguste na MS v Kolumbii, kde budú štartovať. Takže prípravu na šampionát berú mimoriadne vážne. Chcú sa nachystať na sto percent," opísal Ivan Galád spôsob prípravy protivníka na MS 2011 v Kolumbii. 

 

"Čo očakávam od tejto náročnej medzinárodnej konfrontácie? V prvom rade veľmi rýchleho, dynamického a ťažkého súpera. Sám som zvedavý, ako sa s týmto štýlom hry vyrovnajú naši hráči, ktorí nemajú skúsenosti s medzinárodným futbalom. Saudská Arábia je exotická krajina, ale futbal v nej išiel rapídne hore. Oni budú v auguste hrať na MS do 20 rokov, kde sme my už dávno nehrali. Ak mi pamäť dobre slúži, Slováci na MS hráčov do 20 rokov hrali pred rokmi práve v Spojených arabských emirátoch. Takže teraz si ideme zaspomínať na Slovensko, ktoré v tomto regióne na svetovom šampionáte do 20 rokov fantasticky reprezentovalo. V tomto arabskom prostredí chceme nadviazať na výkony hráčov, ktorí na svetovom šampionáte držali krok s Brazíliou," tvrdil Galád.

 

"Keďže nás čaká náročná cesta, tréning a zápas v nezvyklom prostredí, hneď po zápase nepôjdeme domov, ale ešte jeden deň zostaneme v Saudskej Arábii. Ten voľný deň chceme využiť na to, aby chlapci spoznali trochu aj kultúru tejto krajiny. Chceme sa dostať k moru, trochu si oddýchnuť, zrelaxovať. Chceme, aby sa hráči do klubov vrátili oddýchnutí. Budeme radi, keď sa vrátia plní zážitkov a aj s pocitom dobre urobenej práce - a samozrejme s dobrým výsledkom," dodal Galád. 

 

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov:

 

Brankári: Matej Rakovan (MFK Tatran Liptovský Mikuláš), Michal Šulla (MFK Vrbové). 

 

Obrancovia: Marián Kolmokov (FC Nitra), Peter Valla (AS Trenčín), Lukáš Štetina (Metalist Charkov/Ukr.), Patrik Šimko (MŠK Žilina), Martin Poleť (FK Bodva Moldava nad Bodvou). 

 

Stredopoliari: Lukáš Zelenický (FC Nitra), Jakub Holúbek, Samuel Štefánik (obaja AS Trenčín), Patrik Johancsik (FK Dukla Banská Bystrica), Adam Žilák (FC ViOn Zlaté Moravce), Kamil Karaš (MFK Košice).

 

Útočníci: Matúš Mikuš (FC Nitra), Dávid Guba (1. FC Tatran Prešov), Dominik Fotyik (MŠK Žilina). 


Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA