Galád aj za nepriaznivého stavu veril v úspech

Ivan GaládIvan Galád Zdroj: TASR

NITRA - Slovenských futbalových reprezentantov do 21 rokov ich rovesníci zo severu Európy v dresoch Fínska v prvom polčase sobotňajšieho prípravného stretnutia v Nitre riadne zaskočili.

Už po štvrťhodine hry hostia viedli 1:0, keď im gól hrubou chybou daroval brankár škótskeho mužstva Dundee United Filip Mentel. Strážca slovenskej svätyne zle odhadol situáciu a na hranici pokutového územia podbehol loptu. Hosťujúci Risti už vedel, čo s ňou urobiť. Našťastie, Mentel už o sedem minút neskôr svoju veľkú chybu napravil, keď odvážne zmaril ďalšiu šancu Fínov, do ktorej ich poslal nepresnou prihrávkou obranca Lukáš Štetina.

Hoci zverenci trénera Ivana Galáda neboli v prvom dejstve stretnutia horším mužstvom, severania si jednogólový náskok udržali až do odchodu do kabín. V prvom polčase bol zo Slovákov najväčšou hrozbou pre mladých futbalistov Suomi agilný 18-ročný stredopoliar rezervného tímu FC Chelsea Milan Lalkovič, ktorý im svojou technikou a najmä nasadením neraz zamotal hlavy. Škoda, že mu v tomto meraní síl chýbalo viac pokoja a rozvahy vo finálnej fáze akcií, ktoré svojim dobrým pohybom a čítaním hry dokázal "vyrobiť" pre seba i pre spoluhráčov.

"Do šatne sme síce odchádzali za nepriaznivého skóre 0:1, stále sme však verili, že nepriaznivý stav otočíme a stretnutie ešte vyhráme," povedal Ivan Galád na margo diania v prvej časti sobotňajšieho duelu.

Keď Fíni v 53. min presným zásahom Kauka odpovedali na premenený pokutový kop Filipa Kissa zo 47. min, trénera SR do 21 rokov zamrzelo, že jeho zverenci v domácom prostredí dostali dva góly. Kormidelník slovenskej dvadsaťjednotky si totiž uvedomuje, že ak mužstvo chce tento rok úspešne vykročiť do kvalifikácie o postup na ME 2013 hráčov tejto vekovej kategórie, nemôže vyrábať v defenzíve také zaváhania, aké predviedlo v súboji s Fínmi. Oba góly totiž padli po hrubých chybách.

"V domácom prostredí by sme nemali dostať dva góly. Niečo sme si teraz vyskúšali a v najbližšom dueli, ktorý s Fínmi odohráme v pondelok, dostanú príležitosť aj ďalší hráči z nášho mužstva. Chceme sa presvedčiť o ich aktuálnej športovej forme, aby sme vedeli na čom sme," povedal Ivan Galád o chystaných zmenách vo svojom tíme na pondelkový slovensko-fínsky duel v Zlatých Moravciach (zápas sa hrá od 18.00 h na štadióne FC ViOn).

Tréner tým možno trochu aj odkryl dôvod, prečo v sobotu pod Zoborom nevyužil povolených šesť striedaní a do hry postupne poslal iba troch nových hráčov - Ákosa Szarku, Jána Vlaska a Adama Žiláka.

Jeho kolega na lavičke Fínska "21" Mika Laaurikainen využil celý počet možných striedaní, na ktorom sa pred zápasom dohodli. Troch nových hráčov nasadil do hry okamžite po zmene strán. A nechýbalo veľa, aby sa práve striedajúci fínski hráči stali osudom pre slovenských hostiteľov. Dvaja z nich - Pukki a Kauko - sa totiž postarali o druhý gól v 53. min a obaja patrili k hráčom, ktorých v druhom polčase na nitrianskom trávniku bolo vidieť. Podľa trénera mladých Fínov sa hral veľmi dobrý futbal. Slováci vraj v tomto pomerne vyrovnanom zápase potvrdili povesť, ktorá ich predchádzala: že sú silným súperom, s ktorým musí v blížiacej sa kvalifikácii o postup na ME 2013 počítať každý protivník.

"Som rád, že sme domácemu mužstvu dokázali streliť dva góly. Dúfam, že v ďalšom stretnutí, ktoré nás v pondelok čaká, to bude z našej strany ešte lepšie ako dnes," spokojne konštatoval Mika Laaurikainen.

Teraz je na trénerovi Ivanovi Galádovi, aby jeho kolega z Fínska nebol po meraní síl v Zlatých Moravciach spokojný. Kiss a spol. majú futbalové danosti na to, aby Fínov poslali domov s ďalšou prehrou, tentoraz oveľa vyššou. Len sa musia vyvarovať takých hrubých chýb, aké predviedli v sobotu predovšetkým v prvom polčase. Podľa Galáda stretnutie v Zlatých Moravciach bude mať iný priebeh, iný vývoj a tiež aj inú históriu. Jasnejšie víťazstvo nad Fínskom do 21 rokov by určite bolo dobrým povoleným dopingom pred aprílovým prípravným súbojom s českými rovesníkmi v Uherskom Hradišti.