VIDEO Španieli sa trápili s Českom, lekcia Holandska

David VillaDavid Villa Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Francúzski futbalisti potvrdili úlohu favoritov a v piatkovom zápase kvalifikácie ME 2012 zdolali Luxembursko 2:0. "Les Bleus" sa ujali vedenia v 28. minúte po góle stopéra Philippa Mexesa, v druhom polčase pridal poistku Yoann Gourcuff.

Zverenci trénera Laurenta Blanca si upevnili vedúce postavenie v tabuľke D-skupiny, z piatich zápasov vyťažili 12 bodov. Luxemburčania ani na piaty pokus nestrelili v tomto kvalifikačnom cykle gól a s jediným bodom na konte zostávajú poslední. Proti Francúzom sa im nepodarilo zopakovať senzáciu, keď vo februári zdolali v prípravnom zápase Slovensko 2:1.

D-skupina:

Luxembursko - Francúzsko 0:2 (0:1)
Góly: 28. Mexés, 72. Gourcuff, rozhodoval: Hagen (Nór.)

Srbi otočili nepriaznivý stav, keď v Belehrade zdolali Severné Írsko 2:1 a udržali sa v hre o postup. V druhom zápase C-skupiny Slovinsko prehralo s Talianskom 0:1, rozhodol gól Thiaga Mottu. "Squadra azzurra" vedie so ziskom 13 bodov a priblížila sa k účasti na šampionáte. Nasledujú Slovinci a Srbi, ktorí nazbierali 7 bodov.

C-skupina:

Slovinsko - Taliansko 0:1 (0:0)
Gól: 73. Thiago Motta, rozhodoval: Brych (Nem.)

Srbsko - Severné Írsko 2:1 (0:1)
Góly: 65. Pantelič, 74. Tošič - 40. McAuley, rozhodoval: Gumienny (Belg.)

Holandskí futbalisti spravili dôležitý krok k postupu na finálový turnaj v Poľsku a na Ukrajine. V zápase E-skupiny zvíťazili úradujúci vicemajstri sveta v Budapešti nad Maďarskom jednoznačne 4:0 gólmi Rafaela van der Vaarta, Ibrahima Afellaya, Dirka Kuyta a Robina van Persieho. V tabuľke sú Holanďania na čele s plným počtom 15 bodov a proti Maďarom nebola pre nich problémom ani neúčasť viacerých opôr - hrať nemohli Arjen Robben, Klaas Jan Huntelaar, Hedwiges Maduro, Theo Janssen i brankár Maarten Stekelenburg.

E-skupina (Budapešť):

Maďarsko - Holandsko 0:4 (0:2)
Góly: 8. Van der Vaart, 45. Afellay, 54. Kuyt, 62. Van Persie, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.)

Futbalisti Španielska zvíťazili v Granade nad Českom 2:1 a udržali si stopercentnú úspešnosť v I-skupine. S 12 bodmi suverénne vedú tabuľku a jednou nohou sú na šampionáte. Úradujúci majstri sveta a Európy mali drvivú prevahu, ale prekvapujúco išli do vedenia hostia zásluhou presného zásahu Jaroslava Plašila, keď sa jeho ďalekonosný pokus odrazil od žrde za chrbát Ikera Casillasa. Až po prestávke vyrovnal David Villa a o dve minúty neskôr z jedenástky poslal ten istý hráč Španielov do vedenia, keď Rezek sklzom fauloval Iniestu. Pre útočníka Barcelony to boli góly s poradovými číslami 45 a 46 v najcennejšom drese, čím sa stal najlepším strelcom v histórii španielskej reprezentácie. Jubilejný 100. zápas v reprezentácii odohral proti Čechom Xavi Hernandez.

I-skupina:

Španielsko - ČR 2:1 (0:1)
Góly: 69., 73. Villa (druhý z 11 m) - 28. Plašil. Rozhodoval: Kassai (Maď.)

V A-skupine nevyužilo Rakúsko vo Viedni domáce prostredie, keď prehralo s Belgickom 0:2. "Červeným diablom" dokonale vyšiel revanš za divokú domácu remízu 4:4 s týmto súperom, Rakúšanom pripravili prvú prehru v doterajšom priebehu kvalifikácie. Na čele skupiny sú Nemci s plným počtom 12 bodov, v sobotu privítajú posledný Kazachstan.