Druhá prehra Slovenska vo Fínsku, viedli sme 2:0

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

KOUVOLA/BRATISLAVA - Slovenská hokejová reprezentácia nastúpila vo fínskom meste Kouvola na druhý prípravný zápas v rámci Euro Hockey Challenge. Úvodný vzájomný duel v Lahti skončíl víťazstvom domáceho tímu 3:1, keď Slováci skórovali až pri záverečnej powerplay.

V druhom zápase dal tréner Hanlon šancu brankárovi Konrádovi zo Slovana Bratislava a pomiešal aj obranné či útočné formácie. Kvôli zraneniu nenastúpil skúsený Lintner. Prvá tretina priniesla zaujímavý hokej, šance sa rodili na oboch stranách, ale brankári boli pozorní a útočníkom chýbal v zakončení dôraz. Skóre otvoril v druhej tretine presilovkovým gólom Michal Sersen, ktorý si otvoril strelecký účet v reprezentácii strelou od modrej čiary. Aj druhý gól padol do fínskej siete, keď sa opäť v presilovke z bezprostrednej blízkosti presadil Radivojevič. Výhodu presilovej hry využilo aj Fínsko, bombou od modrej čiary sa presadil Komarov. Záver druhého dejstva Slovákom nevyšiel a prišiel trest najprv v podobe vyrovnávajúceho gólu a aby toho nebolo málo, šesť sekúnd pred koncom potrestal laxnosť našich hráčov. Tretia tretina už aj napriek zvýšenej snahe slovenských hokejistov vytúžený vyrovnávajúci gól nepriniesla a Fíni zvíťazili v oboch prípravnych zápasoch.

Fínsko - Slovensko 3:2 (0:0, 3:2, 0:0)
Góly: 36. Puistola (Hietanen, Immonen), 40. Puustinen (Puistola, Immonen), 40. Komarov (Rajala, Mäenpää) - 27. Sersen (Graňák), 33. Radivojevič (Šatan, Podhradský)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk, Sjöqvist (obaja Švéd.) - Puolakka, Terho (obaja Fín.), 3868 divákov

Fínsko: Lassila - Hietanen, Puistola, Mäenpää, Jalasvaara, Nordlund, Järvinen, Leimu, Pukka - Puustinen, Immonen, Pesonen - Donskoi, Komarov, Rajala - T. Koskiranta, J. Koskiranta, Marjamäki - Peltola, Kemppainen, Strömberg

Slovensko: Konrád - Podhradský, Graňák, Švarný, Cebák, Ďaloga, Sersen - Šatan, Mikúš, Klíma - Bartovič, Cibák, Dej - Radivojevič, Surový, Ružička - Tybor, Češík, Baláž - Sýkora

Domáci boli rovnako ako v úvodnom zápase od začiatku aktívnejší a už v druhej minúte mohli vyhrávať, no Donskoi dostal prihrávku na päty a neusmernil puk do úplne odkrytej bránky Konráda. O tri minúty neskôr si vypracovali vynikajúcu šancu aj hostia, keď sa šikovne dostali do prečíslenia dvoch na jedného, ale Radivojevičovu strelu vyrazil Lassila ramenom. Slováci mali aj v sobotu problémy s rýchlymi Fínmi, ktorí ťažili hlavne z korčuliarskej prevahy. V 8. minúte na to doplatil Cibák, keď Mäenpääho zastavil až faulom, no Hanlonovi zverenci odohrali oslabenie výborne a súpera nepustili do šancí. V 12. minúte sa ocitol v dobrej pozícii Cebák, ale jeho zblokovaná strela trafila len do fínskeho brankára. Domáci hokejisti v závere dejstva nevyužili ani svoju druhú presilovku a tak tímy odišli do šatní za bezgólového stavu.

V úvode druhej tretiny si vyskúšali početnú výhodu aj hostia. Prvú presilovku síce nevyužili, no v 27. minúte počas druhej sa už tešili z gólu. Slováci sa usadili v útočnom pásme, Graňák posunul puk voľnému Sersenovi a ten prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:0. Vzápätí však musel zachraňovať Konrád, keď sa pred jeho bránkou ocitol kapitán domácich Immonen. Zápas dostal náboj a oba tímy si vypracovali niekoľko sľubných šancí. Chýbala však presnejšia koncovka. Slováci boli aktívnejší, dobre strážili rýchlych Fínov a najmä boli nebezpečnejší v ofenzíve a dokázali si vypracovať šance, čo im chýbalo v prvom stretnutí v Lahti. Aktivita priniesla svoje ovocie v 33. minúte. Na trestnú išiel Marjamäki a hostia využili aj druhú presilovku, keď po Šatanovej strele pohotovo dorazil Radivojevič. Slovenskí hokejisti však v záverečnej päťminútovke ako keby vypli, hrali pasívne a ešte do konca tretiny prišli o dvojgólový náskok a dokonca prehrávali. Najprv sa počas presilovky trafil Puistola, v záverečnej minúte vyrovnal Puustinen, ktorého nechali obrancovia úplne voľného pred Konrádom, a šesť sekúnd pred sirénou dokonal obrat strelou z veľkého uhla Komarov.

V úvode posledného dejstva si oba tímy vypracovali niekoľko príležitostí, ale bez gólového efektu. Potom išli hneď za sebou na trestnú Cibák aj Ružička, no Fíni ponúknutú šancu nevyužili. Podobne skončila aj početná výhoda Slovákov v polovici tretiny. Záverečných desať minút prinieslo bojovný hokej ale s minimom šancí. Slováci si už nedokázali vytvoriť potrebný tlak na vyrovnanie a tak si z krajiny tisícich jazier odniesli dve prehry.

Glen Hanlon: "Naozaj škoda záverečných minút prostrednej časti... Fíni najskôr zahrali dobre presilovku, ktorú využili a potom potrestali naše chvíľkové zaváhanie. Rozdiel medzi oboma zápasmi vo Fínsku bol v tom, že dnes sme zahrali podstatne lepšie presilovky, z ktorých sme dvakrát skórovali a aj naša hra v oslabení bola lepšia, pričom sme mali šesť vylúčených hráčov. Veľmi dobrý výkon podal Branko Radivojevič. Richard Lintner dnes nehral, ale mal by byť v poriadku, dostal od doktora nejaké lieky a dnes sa už cítil lepšie. O Petra Podhradského sa staral doktor. Verím, že obaja budú k dispozícii v stredu ráno, keď začneme ďalšiu fázu prípravy v Trenčíne."

Branko Radivojevič: "Dnes sme súpera viac napádali, mali sme lepší pohyb. Celý zápas z našej strany s výnimkou päťminútovky v závere druhej tretiny bol celkom dobrý. Vtedy sa ukázala naša menšia neskúsenosť, viedli sme 2:0 a mysleli, že to pôjde asi samo. Je to chyba nás starších hráčov, mali sme si to na striedačke viac postrážiť. Prestali sme korčuľovať, Fíni nás zavreli v našom pásme a dali tri góly. V záverečnej tretine sme sa im herne vyrovnali, dohrávali súboje, čo nemajú radi, škoda, že sme nepridali gól. Dnes nám išli aj presilovky, ktoré nám v prvom dueli nevychádzali. Mali sme tu mladé mužstvo, pre chalanov dobrá skúsenosť. Videli, že za stavu 2:0 netreba poľaviť ani na sekundu. Lepšie je prehrať a učiť sa teraz ako potom neskôr."

Michal Sersen: "Mám veľkú radosť z gólu, ale škoda, že napokon nič neznamenal, keďže sme prehrali. Ak by bol víťazný gól alebo by sme vyhrali, boli by to krajšie pocity. Mali sme lepší nástup do zápasu ako včera, boli sme Fínom vyrovnanejším súperom, hrali super až na záver druhej tretiny. Stratili sme tam koncentráciu a doplatili na to. Súpera sme od úvodu agresívne napádali, nedávali im čas na rozohrávku a bolo to dobre. Dlho som nehral, bolo to pre mňa dosť náročné, keďže sme dohrávali na štyroch obrancov. V závere nám už trocha chýbali sily."

• Zdroj: športky, SITA, TASR