Federer nezvládol štvrťfinále v Monte Carle s Melzerom

Roger FedererRoger Federer Zdroj: SITA

MONTE CARLO - Švajčiarsky tenista Roger Federer Roger Federer sa ani na 10. pokus nedočká svojho premiérového titulu z prestížneho antukového turnaja ATP World Tour Masters 1000 Rolex v monackom Monte Carle. Trojnásobný finalista prehral vo štvrťfinále s Rakúšanom Jürgenom Melzerom za 105 minút 4:6, 4:6.

Melzer porazil bývalú svetovú jednotku Federera prvýkrát v kariére. Na okruhu ATP sa stretli štvrtýkrát a všetky tri minuloročné zápasy vyhral švajčiarsky tenista bez straty setu. Deviaty hráč sveta Melzer si v semifinále zahrá so Španielom Davidom Ferrerom, ktorý vo štvrťfinále vyradil Srba Viktora Troického.

Federer si pripísal piatu prehru v sezóne, pričom doteraz nestačil len na svetovú jednotku Rafaela Nadala a trikrát na Novaka Djokoviča. Nezopakuje tak finálovú účasť z Monte Carla z rokov 2006 až 2008, kedy vždy prehral s Nadalom, ktorý turnaju vládne nepretržite od roku 2005 a tento rok útočí na siedmy titul.

"Vraciam sa teraz na dva týždne domov fyzicky a mentálne sa pripraviť na nasledujúcu náročnú šnúru turnajov. Dúfam, že vo Švajčiarsku bude priaznivé počasie, aby som mohol trénovať na antuke pod holým nebom. Želal som si ísť tu ďalej, ale mám za sebou aspoň tri zápasy, takže som pomerne spokojný. Nemyslím si, že by som dnes hral príšerne. Bol to len prvý turnajový týždeň v tejto sezóne na antuke, takže som sám od seba ani neočakával nejaké vrcholné výkony. Počínal som si solídne. Myslím si, že som vo štvrťfinále mal nárok minimálne na jeden set, ale vždy, keď sa mi črtala šanca, nedopadlo to priaznivo. Súper zahral dobre - bol agresívny presne takým spôsobom, akým mal byť," skonštatoval po prekvapujúcej prehre Federer.

"Toto víťazstvo má pre mňa výnimočnú hodnotu. Dokázal som už zdolať Rafaela Nadala i Novaka Djokoviča, ale tento skalp mi chýbal a som veľmi šťastný, že to prestalo platiť," skonštatoval Melzer a dodal: "Z mojej strany to bol veľmi vydarený zápas s minimom chýb. Myslím si, že najmä pod ťarchou brejkbalov som si počínal dobre. Na druhej strane som dokázal vystupňovať tlak, keď som sám mal príležitosti."

Do semifinále suverénne postúpil Španiel Rafael Nadal, hrdina predchádzajúcich šiestich ročníkov tohto podujatia. Líder svetového rebríčka si poradil s chorvátskym veteránom Ivanom Ljubičičom za 80 minút 6:1, 6:3. Skóre zo vzájomných duelov upravil na 6:2.

Jürgen Melzer (Rak.-7) - Roger Federer (Švaj.-2) 6:4, 6:4

Rafael Nadal (Šp.-1) - Ivan Ljubičič (Chor.) 6:1, 6:3
Andy Murray (V. Brit.-3) - Frederico Gil (Portug.) 6:2, 6:1
David Ferrer (Šp.-4) - Viktor Troicki (Srb.-11) 6:3, 6:3

• Zdroj: ČTK, SITA, TASR