Rusky na prahu finále, Belgicko - Česko 1:1

Víťazná radosť Svetlany KuznecovovejVíťazná radosť Svetlany Kuznecovovej Zdroj: SITA

BRATISLAVA - V sedemnástich z osemnástich sobotňajších dvojhier v semifinále svetovej skupiny Pohára federácie 2011 tenisových reprezentačných družstiev žien či dueloch o svetovú skupinu a II. svetovú skupinu ročníka 2012 tejto súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) zvíťazila hráčka s lepším postavením vo svetovom rebríčku WTA.

O jedinú výnimku sa postarala výkonnostne napredujúca Ukrajinka Lesia Curenková proti austrálskej zástupkyni s ruským pôvodom Anastasii Rodionovovej. Prevaha papierovo lepších tenistiek znamená, že žiadny z víkendových duelov nemá nečakaný vývoj.

Medzi najlepšími štyrmi vedú štvornásobné šampiónky z predchádzajúceho desaťročia Rusky nad oslabenými držiteľkami trofejí z ostatných dvoch edícií Taliankami 2:0 a Belgičanky bez Kim Clijstersovej hrajú s februárovými premožiteľkami Sloveniek Češkami 1:1.

V súbojoch o elitnú osmičku vedú ambiciózne a zomknuté Nemky nad Američankami bez zotavujúcich sa sestier Sereny a Venus Williamsových 2:0, v zostávajúcich troch súpereniach vrátane bratislavského šlágra Slovensko - Srbsko je skóre 1:1 (aj Španielsko - Francúzsko a Austrália - Ukrajina) rovnako ako v zápase Slovinsko - Kanada o "druhú ligu" Fed Cupu, v ktorej sa budúci rok zrejme predstavia Bielorusky (stratili len dva gemy v štyroch setoch) a Švajčiarky. Ako je známe, duel Japonsko - Argentína odložili na 16. - 17. júla pre nedávnu prírodnú katastrofu v krajine "vychádzajúceho slnka". Ani žreb ročníka 2012 sa vzhľadom na to zrejme neuskutoční tradične v júni počas parížskeho Roland Garros - ITF ešte neoznámila svoje rozhodnutie.

Rusky tentoraz po sobote vedú 2:0

O prvý bod pre favorizovanú "zbornú" sa na tvrdom povrchu RuKortHard v hale Megasport na Chodynských poliach postarala trojka počítačového WTA Vera Zvonarevová, ktorá prekonala Saru Erraniovú (43.) hladko 6:0, 6:2. Skóre zo vzájomných súbojov upravila na 4:0, dosiaľ nestratila ani set. Pred domácim publikom hrala v tímovej súťaži premiérovo od sezóny 2008 a spätne pre web Fed Cupu priznala: "Keď som sa dnes prebudila, bola som nervózna, pretože ma rozrušovala šanca hrať tu za moju krajinu. Musela som tvrdo pracovať a udržiavať si koncentráciu. Myslím si, že dnes to bol z mojej strany - až na drobné výkyvy - dobrý výkon."

V nasledujúcom dueli si dvojka domácich, dvojnásobná grandslamová šampiónka Svetlana Kuznecovová (13.), poradila s terajšou líderkou "squadry" Robertou Vinciovou (37.) za 118 minút 6:2, 6:7 (4), 6:1, čím sa jej revanšovala za vlaňajšiu prehru z Pekingu a ujala sa v štatistike zo súperení s touto hráčkou vedenia 2:1. Kapitán Talianok Corrado Barazzutti nemá k dispozícii Francescu Schiavoneovú (dala prednosť príprave na pokus o obhájenie titulu na Roland Garros) ani Flaviu Pennettovú, ktorá laboruje s pravým ramenom.

"Musím uznať, že Rusky dnes zahrali veľmi dobre. Majú v tíme skvelé tenistky. Zajtra svitne nový deň a ak domáce hráčky dovedú svoju úlohu do víťazného konca, potom im pogratulujeme, ale zatiaľ nepredbiehajme, pretože stať sa môže čokoľvek," filozoficky podotkol Corrado Barazzutti. Rusky vo štvrťfinálovom 1. kole dosiahli doma proti Francúzkam zázračný obrat z 0:2.

Kuznecovová, ktorá si v druhom sete vynútila tajbrejk z 1:4 na gemy, napokon sa nevyhla tretiemu dejstvu a v ňom mala navrch, skonštatovala: "Prvý set bol pomerne hladký a myslím si, že som hrala správnym spôsobom, ale súperka si od druhého setu začala chodiť po údery. Akoby pochopila, že od základnej čiary zrejme nedosiahne úspech. Začalo to byť tesnejšie. V treťom sete som sa snažila držať ju pod tlakom, čo mi aj vychádzalo. Celkovo to podľa mňa bol dobrý zápas" uviedla Vinciová. "Svetlana je skvelou hráčkou a grandslamovou víťazkou. Bojovala som zo všetkých síl, ale napokon to nestačilo. Súperka dobre podávala - nie s rotáciou, ale veľmi priamo. Mala som problémy brejknúť ju a práve preto bola moja úloha náročnejšia."

Atraktívny duel Wickmayerová - Kvitová mnohé naznačí

O vstupný bod pre favorizované hostky sa v zápase Belgicko - Česko na tvrdom povrchu Acrylic v hale Spiroudome v Charleroi postarala víťazka februárového parížskeho halového turnaja Petra Kvitová (18.), ktorá si poradila s Kirsten Flipkensovou (106.) za 89 minút 6:2, 7:6 (4) a odplatila jej vlaňajšiu prehru z tasmánskeho Hobartu. Ľaváčka z Bílovca zároveň dala zabudnúť na aktuálnu negatívnu pasáž 1:4.

"Počas celého zápasu ma neopúšťala nervozita, takže to bolo ťažké. Začala som dobre, ale súperka postupne hrala čoraz lepšie," skonštatovala Kvitová.

"Spočiatku to pre mňa nebolo ľahké, pretože nehrávam s členkami Top 20 každý týždeň. Bola to teda veľká výzva. V prvom sete som sa hľadala, v druhom som si počínala omnoho agresívnejšie, ale ani to nestačilo," povzdychla si 25-ročná bývalá juniorská svetová jednotka Flipkensová.

V druhej dvojhre zverenkyňa Vladimíra Pláteníka Yanina Wickmayerová (23.) zdolala univerzálku Barboru Záhlavovú-Strýcovú (49.) za 97 minút dvakrát 6:4. Kapitánka Belgičaniek Sabine Appelmansová nemá k dispozícii štvornásobnú grandslamovú šampiónku Clijstersovú pre presilenie pravého ramena i zápästia a čerstvo aj vyvrtnutie pravého členka. Petr Pála musel nahradiť zranenú Luciu Šafářovú jej menovkyňou Hradeckou, ktorá však napokon nedostala singlovú príležitosť - rovnako ako Iveta Benešová.

Pála upozornil, že nedeľňajší prvý zápas Wickmayerovej s Kvitovou teoreticky predsa len dostáva pod väčší tlak domáce družstvo, a dodal: "Máme veľmi silný. Každá z jeho členiek môže nastúpiť a myslím si, že sa to preukáže ako naša výhoda. Appelamsová vyhlásila: "Zajtra príde nový deň a iné zápasy. Na sobotňajšiu konšteláciu sme boli veľmi dobre pripravené. Vedeli sme, ako si súperky počínajú, ale Yanina má iný štýl než Kirsten, takže musí nájsť vlastnú cestu k prípadnému úspechu."

Češky vo februári vo štvrťfinálovom 1. kole v Bratislave zvíťazili nad Slovenkami 3:2, už po tretej dvojhre mali nezvratný náskok 3:0. Medzi štyri najlepšie tímy sa prebojovali tretí raz v rade, pri predchádzajúcich dvoch pokusoch o prienik do finále neuspeli, pričom predvlani proti Američankám dokonca mali v debli mečbal na postup. Kvitová síce má proti rovesníčke Wickmayerovej napriaznivú štatistiku 2:3, ale zdolala ju v dosiaľ poslednom súboji vo februári vo francúzskej metropole - 5:7, 6:3, 7:6 (3).

Súhrn stavov víkendových stretnutí semifinále svetovej skupiny Pohára federácie 2011 tenisových reprezentačných družstiev žien a zápasov o svetovú skupinu a II. svetovú skupinu ročníka 2012 po sobotňajších dvojhrách: