VIDEO Slovensko po dráme so Srbskom opúšťa elitu

Smutné Slovenky po prehre odchádzajú z kurtuSmutné Slovenky po prehre odchádzajú z kurtu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenské tenistky nezvládli zápas o udržanie vo svetovej skupine Pohára federácie pre rok 2012. Rozhodla o tom záverečná štvorhra, ktorá vyvrcholila po viac ako troch hodinách a so smutným koncom pre Slovensko. Hosťujúci pár Jankovičová/Kruničová triumfoval po ťažko uveriteľnej zápletke za 197 minút 2:6, 7:5, 9:7 z manka 2:6, 1:5 a 0:30 i dvoch mečbalov pri Hantuchovej podaní v desiatej hre druhého setu.

V úvode prvého nedeľňajšieho zápasu si obe hráčky pred zaplneným hľadiskom ustrážili svoje podanie až do stavu 3:3. V dlhej siedmej hre Cibulková premenila šiesty brejkbal (celkovo ôsmy) a po prvýkrát vzala svojej súperke servis. Ivanovičová však okamžite odpovedala a tretím brejkbalom vyrovnala na 4:4. Séria stratených podaní pokračovala aj v deviatej hre, Cibulková sa ujala vedenia 5:4. Výborný výkon z celého setu potvrdila aj v desiatej hre a vyhrala pomerom 6:4. Vstup do druheho setu však slovenskej tenistke nevyšiel podľa predstáv. Ivanovičová mala istú ruku a ujala sa vedenia 3:0. Následne však požiadala o ošetrenie pre problémy s brušným svalstvom. Ivanovičová sa síce vrátila na kurt, no jej pohyb bol čoraz ťažkopádnejší a zranenie ju limitovalo najmä pri podaní. Cibulková vyrovnala na 3:3 a Ivanovičová so slzami v očiach následne zápas skrečovala.

Dominika Cibulková - Ana Ivanovičová 6:4, 3:3 - skreč,  Ivanovičová po 84 minútach odstúpila

Cibulková po zisku druhého bodu pre slovenské farby žiarila spokojnosťou. "Nastúpila som na kurt povzbudená výhrou nad Jovanovskou, ktorá mi dodala veľa sebavedomia. Zo začiatku mi to až tak nešlo k lajnám, ale vedela som, že sa do toho dostanem. Dôležité bolo, že som ju tlačila. Videla som, že má zo mňa rešpekt. V druhom sete som začala pomalšie, bola som trochu zamrznutá. Veľmi mi pomohol štvrtý gem, v ktorom som otočila z 0:40. Bolo dobre, že som Anino zranenie nebrala tak vážne. Je to prvá súperka, ktorá mi skrečovala zápas, vo Fed Cupe ani na turnaji WTA sa mi niečo podobné ešte nestalo. Stále som si myslela, že ide iba o taktiku, preto ma prekvapilo, že Ana to za stavu 3:3 vzdala. Bolo mi jej ľúto, ale tešila som sa, že máme druhý bod. Dúfam, že sa na mňa za to nehnevá," povedala Slovenka.

Daniele Hantuchovej vstup do zápasu proti Jelene Jankovičovej vôbec nevyšiel. Hneď na úvod stratila podanie, Srbka v druhej hre získaný brejk potvrdila a vzala podanie Slovenke aj druhýkrát. Skvelou hrou bez problémov zvýšila na 4:0, až následne sa Hantuchová tešila z prvého gemu v zápase. Jankovičová už nezaváhala a v prvom sete zvíťazila 6:2. Do druhého dejstva vstúpila lepšie slovenstká tenistka. Dostala sa do vedenia 3:0, až potom pustila k slovu aj Jankovičovú. Hantuchová si však naďalej držala svoje podanie a set doviedla za 47 minút do víťazného konca. V nastúpenom trende pokračovala aj v záverečnom sete. Súperke vzala servis hneď v treťej hre a následne zývšila na 3:1. Jankovičová ale bojovala a v šiestej hre si "zobrala späť požičané" - 3:3. Vzápätí zvýšila na 4:3 a Daniela Hantuchová si vyžiadala čas na ošetrenie (medical timeout). Po návrate pokračovali obe hráčky vo výborných výkonoch a dráma vrcholila. Prvý mečbal za stavu 5:4 získala Jankovičová pri podaní slovenskej tenistky, ale jej return skončil v sieti. Hantuchová zabojovala a vyrovnala na 5:5. Ďalšie dva mečbaly si Srbka vybojovala už pri svojom servise a hneď prvý za stavu 40:15 premenila. Upravila tým celkové skóre zápasu na 2:2.

Daniela Hantuchová - Jelena Jankovičová 2:6, 6:3, 5:7 za 167 minút

Slovenský kapitán Matej Lipták nominoval do záverečnej štvorhy pár Hantuchová, Rybáriková. Jeho náprotivok stavil na skúsenú Jankovičovú a talentovanú Kruničovú. Slovenky začali výborne, hneď na úvod vzali súperkám podanie (Jankovičová). Hantuchová si svoj servis udržala a keďže ani Kruničová nezvládla úlohu podávajúcej hráčky, stav bol 3:0. Prvý gem získalo Srbsko až pri podaní Rybárikovej. Strata podania prišla aj v siedmej hre, slovenská dvojica zvýšila vedenia na 5:2. Koncovku setu už Slovenky zvládli a vyhrali ho za 44 minút 6:2. Vstup do druhého setu bol identický ako začiatok zápasu, slovenské duo okamžite získalo podanie súperiek. Následne si oba tímy držali servis až do piatej hry, podanie si neudržala Jankovičová - 4:1. Slovenky zvýšili na 5:1 a zdalo sa, že o víťazovi je rozhodnuté. Srbky sa však nevzdali a senzačne si pripísali šesť hier v rade - 5:7. Za stavu 5:4 pri podaní Daniely Hantuchovej malo Slovensko aj dva mečbaly.

Dráma pokračovala aj v treťom sete. Slovenské hráčky stratili herný rytmus, naopak Srbky sa rozohrali a predvádzali skvelé údery. Dlhý tretí gem priniesol prvú stratu podania a Slovenky mali výhodu jedného brejku. O tú však prišli okamžite v ďalšej hre, keď Rybáriková absolútne nezvládla situáciu na podaní. Ďalší priebeh dramatického setu sa odohrával v búrlivej atmosfére, aj keď na tribúnach už bolo podstatne menej divákov ako počas dvojhier. Až do jedenástej hry sa obom tímom darilo udržať si podanie, a zdalo sa, že zlomový moment prišiel, keď Slovenky prelomili servis Kruničovej na 6:5. Vzápätí však rovnakou zbraňou odpovedali aj Srbky a opäť bolo vyrovnané. Zápas napokon vyvrcholil v šestnástom geme tretieho setu a na kurte sa mohli začať srbské oslavy.

Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková - Jelena Jankovičová, Aleksandra Kruničová 6:2, 5:7, 9:7 za 197 minút

SLOVENSKO - SRBSKO 2:3

Dominika Cibulková - Bojana Jovanovská 4:6, 6:3, 6:1
Daniela Hantuchová - Ana Ivanovičová 2:6, 4:6

Slovenský kapitán Matej Lipták po prehre netajil sklamanie. "Ťažko sa mi hodnotí to, čo sa teraz stalo. Ani neviem, na čom sa to celé zvrtlo. Vo štvorhre sme začali skvele a hrali sme systém, ktorý na súperky platil. Mali sme smolu, že nám za stavu 5:1 v druhom sete nevyšli dve kombinácie. Zbytočne sa to dostalo do napätia, hráčky trochu znervózneli a gem, v ktorom servovali na víťazstvo do zápasu, nezvládli. Bolo ťažké ich pred tretím setom namotivovať. Môžem iba pogratulovať srbskému tímu, že to dokázal otočiť. Dominika podala v singloch skvelé výkony a som veľmi rád, že získala dva body. Víťazstvo nad Jovanovskou ju povzbudilo, v zápase s Ivanovičovou hrala aktívne. Daniela podala proti Jankovičovej lepší výkon ako proti Ivanovičovej. Mala svoje šance, ale nevyužila ich," povedal Lipták.

Hantuchová bola po prehre v debli smutná. "Na takéto prehry sa veľmi ťažko zabúda. Do stavu 6:2, 5:1 nám všetko vychádzalo, boli sme lepším párom. Potom sme však pokazili pár lôpt, Kruničová sa chytila a zápas sa začal otáčať. Prispôsobili sme sa sa im, poľavili sme, čo sa nám vypomstilo. Táto prehra ma veľmi mrzí. Máme skvelý tím, ktorý môže pomýšľať na prvenstvo vo Fed Cupe a je frustrujúce, že po roku sme zasa v druhej svetovej skupiíne. Boli sme veľmi blízko k triumfu nad jedným z najsilnejších tímov na svete. Nepamätám si, kedy som za 11 rokov fedcupovej kariéry zažila takéto emócie. Atmosféra bola fantastická, diváci nám fandili a bola to pre mňa česť tu hrať."

Srbský kapitán Dejan Vraneš po prvom víťazstve nad Slovenskom žiaril spokojnosťou. "Víťazstvo je dielom celého tímu. V sobotu zabrala Ana Ivanovičová, dnes bola žolíkom Jelena Jankovičová, ktorá vo dvojhre získala vyrovnávajúci bod a po boku Aleksandry Kruničovej uspela aj vo štvorhre. Dievčatám sa podaril fantastický obrat, na dvorci nechali srdce."

Kruničová si pochvaľovala spoluprácu s Jankovičovou. "Jelena hrá za Srbsko vždy ako o život a dá do toho všetko. Mám ju veľmi rada. Pre mňa to bol najťažší a najdôležitejší fedcupový zápas v doterajšej kariére, veď iba vo februári v zápase s Kanadou som debutovala v tejto súťaži. Vtedy sa mi s Rebeccou Marinovou podarilo vyrovnať z 0:5 na 5:5, no nedotiahla som to. Som šťastná, že teraz nám to s Jelenou vyšlo."

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR