Fínsko po slabšom rozbehu ukončilo nórsky sen

Víťazná radosť hráčov FínskaVíťazná radosť hráčov Fínska Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Fínski hokejisti postúpili do semifinále majstrovstiev sveta po víťazstve 4:1 nad prekvapením turnaja z Nórska. Ich súperom v najlepšej štvorke bude úspešnejší z večerného súboja Kanada - Rusko. Nóri sa síce ujali vedenia v druhej tretine, ale doplatili na časté vylúčenia. Ešte do konca druhej časti strelil favorit stretnutia tri góly z presiloviek, pridali aj štvrtý a v treťom dejstve už svoj postup ustrážil.

Aktivita bola na strane Fínov, ktorí ako tradične skvele korčuľovali. Jedinú veľkú šancu však mal len vo 8. minúte Aaltonen, ktorý spoza obrancu trafil presne spojnicu žŕdok nórskej bránky. Nóri nedokázali vôbec nadviazať na doterajšie výkony a hrali s prílišným rešpektom voči favoritovi. Vo všeobecnosti sa hral na pomery štvrťfinále hokej relatívne nízkej kvality s minimom vzruchov pred bránkami. Minútu pred koncom ale spálili svoju obrovskú šancu aj Nóri - Bastiansen šikovne naservíroval puk pred Spetsa, ale ten osamotený minul.

Nóri začali druhú tretinu skrátenou presilovkou, ale okrem závarov v blízkosti Vehanena sa do vážnejšej šance nedostali. Onedlho však využili šancu na prelomenie bezgólového stavu - v 24. minúte Komarov v čistej šanci zahákoval K.A. Olimba a sám postihnutý trestné strieľanie s prehľadom premenil - 0:1. Fíni vyrovnali z prísnej presilovky o dve minúty, keď sa presadil strelou z pravého kruhu Immonen. Favorit znovu v početnej prevahe aj otočil, druhú dorážku usmernil za chrbát Haugena Ruutu. Skvelú fínsku efektivitu z presiloviek podčiarkol Immonen druhým gólom a skóroval aj po navlas identickej situácii ako pri svojom prvom góle. Nórom do konca tretiny ušiel vlak úplne, individuálne sa predviedol Lajunen - 4:1.

Tretiu tretinu sa už dohrávalo, aj keď sa Nóri ešte usilovali niečo spraviť s výsledkom. Zvýšili síce streleckú aktivitu, ale Vehanen bol pozorný a Fíni si už postup do semifinále s prehľadom ukočírovali.

Fínsko - Nórsko 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Góly: 27. Immonen (Granlund, Niskala), 29. Ruutu (Koivu, Pesonen), 36. Immonen (Granlund, Valivaara), 39. Lajunen (Komarov, Jaakola) - 24. K.A. Olimb (z tr. strieľania)
Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Persson (Švéd.), Piechaczek (Nem.) - Schulz (Nem.), Šeľanin (Rus.), 8547 divákov.

Fínsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Pyörälä, Koivu, Ruutu - Aaltonen, Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Lajunen, Nokelainen, Pihlström

Nórsko: Haugen - Tollefsen, Bonsaksen, Ask, Holos, Koivu, Csiszar, Follestad Johansen - Roymark, Fredriksen, Skroder - M. Olimb, Bastiansen, Spets - Holtet, Hansen, K. A. Olimb - Martinsen, Forsberg, Lorentzen - Kristiansen

Jukka Jalonen, tréner Fínska: "Ťažký zápas pre nás, predovšetkým mentálne. Musím byť spokojný s výkonom nášho brankára, oslabeniami a hlavne presilovkami. Prvé tri presilovky, tri góly z nich - preto sme vyhrali tento zápas."

Roy Jacobsen, tréner Nórska: "Keď dostanete toľko gólov za tretinu, už je veľmi ťažké sa vrátiť do zápasu. Ak by sme vydržali ešte ďalšie minúty s vedením 1:0, mohli sme mať šancu, druhá tretina nás však 'zabila'. Aj tak musíme hodnotiť postup do štvrťfinále ako obrovský úspech."

Ossi Väänänen, obranca Fínska: "Zlepšujeme sa, aj keď by som nepovedal, že toto bol náš najväčší zápas na šampionáte. Ale hráme svoj systém dobre, tímovo sa nám darilo a dnes nám veľmi pomohlo premieňanie presiloviek v góly."

Morten Ask, obranca Nórska: "Je prirodzené, že na výhru nemôže stačiť jeden strelený gól - aj to z trestného strieľania. Prvú tretinu sme sa držali plánu, hrali sme, ako sme si to povedali. V druhej tretine nás vytrestali za fauly, boli to trpké tri góly a bolo po zápase."

• Zdroj: TASR, SITA