Slovenky v generálke na ME prehrali s Veľkou Britániou

Azania Stewart a Lucia KupčíkováAzania Stewart a Lucia Kupčíková Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenské basketbalistky nezvládli stredajšiu generálku na majstrovstvá Európy v bratislavskej Hant Aréne, keď prehrali s reprezentáciou Veľkej Británie tesne 73:75 po predĺžení.

Zverenky trénerky Natálie Hejkovej už vo štvrtok odcestujú do poľského Bydgoszczu, kde ich v základnej A-skupine postupne preveria v sobotu Rusko, o deň neskôr Turecko a v pondelok Litva.

"Bol to úplne iný zápas ako minulý týždeň v piatok, keď sme v lotyšskej Rige zdolali v príprave tiež Britky 65:54. V Bratislave zahrali oveľa lepšie. Som rada, že sme si vyskúšali dve vyrovnané koncovky, najprv v závere riadneho hracieho času a potom aj v predĺžení. Ešte by sa nám pred odchodom na ME hodilo aspoň päť prípravných súbojov," skonštatovala po vzácne vyrovnanom zápase trénerka Slovenska Natália Hejková. Jej zverenky viedli v 32. min 58:51, no tesný náskok si neudržali. V predĺžení boli o krok lepšie súperky.

Slovensko - Veľká Británia 73:75 (65:65, 36:39) - po predĺžení

zostava a body Slovenska: Kupčíková 16, Lawlessová 11, Michulková 7, Vyňuchalová 5, Mišurová 3 (Lukačovičová 9, Jurčenková 9, Palušná 4, Kubatová 4, Tetemondová 3, Brezániová 2, Ábelová) - najviac bodov: Straffordová 26, Butlerová 11. Rozhodcovia: Ženiš, Lamoš, Margala, TH: 19/15-32/24, trojky: 4:3, fauly: 25:20, 400 divákov

Po slabšom úvode zápasu si Britky vypracovali tesný dvojbodový náskok. Domáce síce zlepšili hru pod košmi, kde mali v prvom dejstve prevahu, no často faulovali a chybovali aj v rozohrávke. V 8. minúte poslala Slovenky do tesného vedenia 20:19 Kupčíková, ale od tohto momentu boli o čosi lepšie Britky, ktoré si udržiavali dvoj až štvorbodový náskok. Misky váh naklonila na stranu Sloveniek až v 15. minúte trojka Tetemondovej a dve minúty pred koncom polčasu viedli domáce 36:33. Zverenkám trénerky Hejkovej ale nevyšlo predsavzatie hrať zo zabezpečenej obrany a tak prvý polčas nakoniec prehrali 36:39.

V druhej polovici už bránili oveľa zodpovednejšie a sériou šesť bodov obrátil stav na svoju stranu 48:44. Osem minút pred koncom viedli Slovenky už 58:51. Britky však postupne stiahli skóre na rozdiel dvoch bodov a po ukážkovom brejku dokonca vyrovnali na 63:63. Remízový stav 65:65 ostal až do konca riadneho hracieho času a o výsledku muselo rozhodnúť predĺženie. V ňom nakoniec triumfovali Britky.

• Zdroj: TASR, SITA