Slovenky už nemôžu postúpiť, podľahli Turecku

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: internet

BYDGOSZCZ - Nedeľňajšie víťazstvo Litvy nad Ruskom 76:64 v A-skupine majstrovstiev Európy basketbalistiek v Poľsku definitívne zahatalo cestu Slovensku k postupu zo skupiny. Ani prípadné pondelkové víťazstvo nad Litvou by totiž Slovenkám nepomohlo, keďže s Ruskom a Tureckom (obe krajiny majú zatiaľ po jednej výhre) majú Slovenky prehry vo vzájomných zápasoch 66:68, resp. 60:76.

Zverenky trénerky Natálie Hejkovej mali katastrofálny vstup do zápasu, keď dovolili Turkyniam streliť tri rýchle trojky a v 3. min prehrávali hrozivo 0:11. Potom síce zodvihli hlavy a v 8. min znížili na 14:15, no pohybovo i myšlienkovo aktívnejšie súperky v 16. min zvýšili svoj náskok až na 13 bodov 36:23. Turecké basketbalistky doskočili pod slovenským košom v prvom polčase až 10 lôpt. Po zmene strán vôbec neprišiel očakávaný nápor Sloveniek. Ich súperky sa poľahky presadzovali, v 34. min viedli až o 24 bodov 67:43. Posledný zápas v základnej A-skupine čaká Slovenky v pondelok o 12.30 h proti výberu Litvy.

Slovensko - Turecko 60:76 (16:21, 14:17, 9:24, 19:14)

Zostava a body Slovenska: Lawlessová 15 (3 trojky), Vyňuchalová 10, Kupčíková 7, Mišurová 5, Ábelová 3 (Lukačovičová 10, Jurčenková 5, Tetemondová 5, Kubatová 0, Palušná 0, Brezániová 0)
Rozhodovali: Taurino (Tal.), Baumanis (Lot.) a Bijedič (Bosna a Herc.), 700 divákov

Tabuľka:
1. Litva             2 2 0 140:122 4
2. Turecko        2 1 1 134:124 3
3. Rusko           2 1 1 132:142 3
4. Slovensko     2 0 2 126:144 2

Martin Pospíšil, asistent trénerky Slovenska: "Rozhodol celý náš herný prejav, jednoducho sme tento zápas zaslúžene prehrali. Po tretej štvrtine sme mali o 25 streleckých pokusov menej ako súper. Nezvládli sme dostatočne organizáciu a to, na čo sme hráčky upozorňovali, že Turkyne sú charakteristické agresívnym herným prejavom, agresívnym tlakom na hráčku s loptou. Toto sme nezvládli a dôsledkom bolo narastajúce skóre v náš neprospech. Proti Litve musíme v obrane vyvinúť dostatočnú agresivitu tak, aby sme narušili 'timing' a útoky súpera a čo je najdôležitejšie, aby sme do toho zápasu dali absolútne maximum a srdiečko. To je pre nás dôležité."

Lucia Kupčíková, kapitánka: "Začiatok nám nevyšiel, nevedeli sme dať kôš a naopak dostávali sme lacné koše. Potom sme sa nejako vzchopili a do polčasu sme prehrávali iba o šesť bodov. Bohužiaľ, ten druhý polčas nám nevyšiel vôbec, turecké tornádo nás priam zmietlo z ihriska. Robili si vysoký náskok a už sme to nedokázali stiahnuť."