Djokovič získal prvý wimbledonský titul v kariére

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA

LONDÝN - Od pondelka 4. júla nový líder svetového rebríčka ATP Novak Djokovič oslávil premiérový prienik na vrchol poradia ziskom wimbledonskej trofeje, svojej prvej z tohto podujatia v kariére a celkovo tretej na vrcholnej úrovni. Zverenec Mariána Vajdu zvíťazil nad terajším lídrom renkingu Rafaelom Nadalom zo Španielska za 148 minút 6:4, 6:1, 1:6, 6:3. Odnáša si šek na 1,1 milióna libier, zdolanému patrí 550 000 libier.

V prvom sete si Djokovič i Nadal až do stavu 5:4 suverénne vyhrávali svoje podanie. V desiatom geme v najnevhodnejšej chvíli Španielovi odišiel prvý servis, čo Djokovič dokonale využil. Srb najskôr zahral dva forhendové winnery, potom získal ďalšie dve loptičky a úvodné dejstvo sa stalo jeho korisťou. Djokovič sa dostal na koňa a v druhom sete predvádzal tenisovú exhibíciu. Po skvelej reakcii na sieti v druhom geme prelomil podanie Nadala a po potvrdení brejku si vybudoval náskok 3:0. Španiel nedokázal reagovať na Djokovičovu kanonádu víťazných úderov z forhendovej i bekhendovej strany a v závere setu pôsobil rezignovaným dojmom.

Na začiatku tretieho dejstva však Nadal zrýchlil hru, zvýšil agresivitu na returne a jednoznačne sa vyvíjajúci sa zápas dostal novú zápletku. Po brejku v druhom geme Nadal odskočil súperovi na 3:0, v piatom geme opäť získal Djokovičov servis a vynútil si štvrtý set. Srb robil v týchto chvíľach priveľa nevynútených chýb a ani jeho defenzíva nefungovala tak ako v prvých dvoch setoch. Na začiatku štvrtého dejstva sa Djokovič po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0. Nadal síce aj s prispením pásky kontroval rebrejkom a vyrovnal na 2:2, no záver setu patril Djokovičovi. Za stavu 4:3 získal Španielov servis a pri vlastnom servise premenil hneď prvý mečbal.

"Ťažko opísať slovami to, čo práve teraz cítim. Ja to najlepší deň v mojom živote. Vždy som sníval o víťazstve na mojom najobľúbenejšom turnaji. Už od detstva som sledoval Wimbledon a túžil som po tom, aby som raz zdvihol nad hlavu trofej pre víťaza. Ešte stále si myslím, že spím a to všetko je iba sen. Nemôžem tomu uveriť, že som wimbledonským šampiónom. Hrať proti Rafovi vo finále bola pre mňa veľká česť. Je to veľký šampión a dúfam, že sa spolu ešte veľakrát stretneme vo finále. Musel som predviesť svoj najlepší tenis, iba tak som mal šancu zdolať ho prvýkrát na grandslamovom turnaji. Bol to môj najlepší zápas na tráve v doterajšej kariére. Som šťastný, že ľudia, ktorých najviac milujem, si môžu teraz spolu so mnou vychutnať tento triumf. Obrovská vďaka patrí mojim rodičom, trénerovi a celému tímu," povedal Djokovič v slávnostnom príhovore.

Nadal zložil súperovi kompliment. "Blahoželám Novakovi k titulu a k fantastickej sezóne. Wimbledon je najprestížnejší turnaj na svete. Spomínam si, aké obrovské emócie som prežíval, keď som ho v roku 2008 prvýkrát vyhral. To isté teraz cíti aj Novak, je to pre neho výnimočný deň. Už byť vo finále bolo pre mňa ako sen. Ďakujem skvelým fanúšikom i organizátorom za to, že opäť pripravili veľkolepé podujatie."

Dvojnásobný a úradujúci víťaz Australian Open Djokovič bol vo finále v All England Lawn Tennis and Croquet Clube prvý raz po tom, ako mu v rokoch 2007 a 2010 nevyšli semifinálové pokusy. Nadal vedie v bilancii so vzájomných duelov s Djokovičom už len 16:12 (z toho na grandslamových podujatiach 5:1), ale prehral ostatných päť súperení, všetky v tohtoročných finále.

Novak Djokovič (Srb.-2) - Rafael Nadal (Šp.-1) 6:4, 6:1, 1:6, 6:3

• Zdroj: SITA, youtube