VIDEO Suárez poslal dvoma gólmi Uruguaj do finále

Útočné klenoty Uruguaja - Forlán a SuárezÚtočné klenoty Uruguaja - Forlán a Suárez Zdroj: SITA

LA PLATA - Futbalisti Uruguaja si na majstrovstvách Južnej Ameriky zahrajú o rekordný 15. titul v histórii. V semifinále zdolali vďaka dvom gólom Luisa Suáreza 2:0 Peru a vo finále vyzvú víťaza stredajšieho duelu medzi Venezuelou a Paraguajom.

Po nevýraznom prvom polčase liverpoolsky útočník skóroval v 53. minúte, keď dorazil strelu Diega Forlána. O päť minút neskôr pridal Suárez druhý presný zásah. Nádej Peru na zdramatizovanie zápasu potom zmaril Juan Vargas, ktorý dostal v 69. minúte červenú kartu.

"Vedeli sme, že Peru bude brániť. Bol to zápas, kedy sme museli my tvoriť hru a útočiť. Našťastie nám to vyšlo. Dôležité je, že sme postupom do finále splnili svoj cieľ. Užívame si tieto okamihy," pripomenul Suárez oveľa defenzivnejšie predstavenie vo štvrťfinále s domácou Argentínou, ktoré Uruguaj vyhral po penaltovom rozstrele.

Tréner Oscar Tabárez po dvoch góloch Suáreza vystriedal, aby útočníka šetril na finále. "Hrať s ním, alebo bez neho, by bol veľký rozdiel. Je to jeden z najlepších hráčov sveta a často sám rozhodne zápas. Ako dnes," vyhlásil.

Kouč Peru Sergio Markarian, ktorý sa narodil v Uruguaji a v minulosti viedol aj tamojšiu reprezentácii, si z prehry príliš ťažkú ​​hlavu nerobil. Ešte pred rokom bolo totiž Peru najhorším tímom kvalifikácie. "Na turnaji sme hrali proti tímom, ktorých skoro všetci futbalisti hrali v zahraničí," uviedol. "Bolo to na ich hre vidieť a zápasy vďaka skúsenostiam kontrolovali. My zatiaľ tvrdo pracujeme na zlepšení," dodal.

Uruguaj má v čele rebríčka juhoamerických šampiónov rovnako ako Argentína 14 titulov. Copu Amériku naposledy vyhrala v roku 1995, o štyri roky neskôr prehral vo finále s Brazíliou.

Uruguaj - Peru 2:0 (0:0)
Góly: 53. a 58. Suárez. ČK: 69. Vargas

Uruguaj: Muslera - M. Pereira, Lugano, Coates, Caceres - Gonzalez, Gargano (70. Eguren), Rios, A. Pereira - Forlán, Suárez (70. Hernandez)
Peru: Fernandez - Rodriguez, Acasiete, Vilchez, Carmona - Yotun (53. Chiroque), Balbin (45. Ballon), Cruzado, Vargas - Adviincula (60. Lobaton), Guerrero

• Zdroj: ČTK, TASR, youtube