Štvorkajak vo finále štvrtý, ženský dvojkajak ôsmy

Štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj TarrŠtvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr Zdroj: TASR

SZEGED - Slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr obsadil v A-finále na 1000 m na MS v Szegede štvrté miesto s polsekundovou stratou na bronzovú loď Ruska.

Komárňanské kvarteto si už vďaka postupu do finále vybojovalo miestenku na OH 2012 v Londýne, kde bude obhajovať striebro z Pekingu.

Bratom Riszdorferovcom, Vlčekovi a Tarrovi vyšiel štart a po úvodnej 250-ke boli na čele. Po polovici trate figurovali Slováci na bronzovej priečke, v druhej časti pretekov ich však predstihli Rusi. Štrvté miesto je pre slovenskú káštvorku úspechom, veď vlani mnohonásobní medailisti z vrcholných podujatí nepostúpili do finále. "Hlavným cieľom bolo postúpiť na olympiádu do Londýna a ten sme splnili už v piatok. V dnešnom finále sme chceli skončiť do šiesteho miesta a to sa nám aj podarilo. Dlho sme boli na medailovej pozícii, napokon z toho bolo v silnej konkurencii štvrté miesto," povedal pre Tarr. Zo zisku zlata v Szegede sa tešila nemecká posádka v zložení Norman Bröckl, Robert Gleinert, Max Hoff, Paul Mittelstedt, striebro patrí Austrálii.

Slovenský dvojkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová obsadil v A-finále na 500 m na MS v Szegede ôsme miesto a nezískal miestenku na OH 2012. Do Londýna sa kvalifikovalo najlepších šesť posádok, zverenky trénera Filipa Petrlu ešte budú mať šancu zabojovať o olympiádu na dodatkovej kvalifikácii.

Kmeťová s Kohlovou po polovici trate ešte figurovali na postupovej šiestej priečke, v závere ich však predstihli Číňanky i Rusky. Slovenky tak nenadviazali na úspešné vystúpenie z MS 2007 v Duisburgu, kde skončili na päťstovke štvrté a vybojovali si účasť na OH 2008 v Pekingu. Zo zisku zlata sa v Szegede nečakane tešili Rakúšanky Yvonne Schuringová s Viktoriou Schwarzovou.

Kajakár Martin Jankovec finišoval v B-finále K1 na 500 m tretí a celkovo skončil dvanásty, rovnaký výsledok dosiahol aj singlkanoista Rastislav Kohút.