Slovenská štafeta získala bronz na MS v letnom biatlone

Slovensko na bronzovom stupienkuSlovensko na bronzovom stupienku Zdroj: ibu.com

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Slovenskí biatlonisti Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Miroslav Matiaško a Pavol Hurajt si v pretekoch miešaných štafiet na 2x6 + 2x7,5 km na majstrovstvách sveta v letnom biatlone na kolieskových lyžiach v Novom Meste na Morave vybojovali bronzové medaily. V polovici pretekov boli na čele 9-členného štartového poľa, Janka Gereková odovzdávala Miroslavovi Matiaškovi s takmer polminútovým náskokom.

"Štafetu som preberala druhá, podarilo sa mi dostať sa na čelo a vypracovať aj náskok. Musím však priznať, že v kategórii žien bola konkurencia neporovnateľne slabšia ako u mužov," objektívne priznala rodáčka z Liptova.

Miroslava Matiaška už po prvom z troch okruhov dobehli dvaja súperi - Ukrajinec a domáci Čech. Jaroslav Soukup však po streľbe v stoji išiel na dva trestné okruhy a Miroslav Matiaško sa dokázal udržať v kontakte s Andrijom Deryzemľom až po odovzdávku. Finišman slovenského kvarteta Pavol Hurajt preberal s minimálnym odstupom druhý. Čoskoro ich však dobehol Rus Dmitrij Jarošenko a bronzový medailista z minuloročnej olympiády v kanadskom Vancouveri potom nedokázal odolať tlaku rusko-ukrajinského tandemu. Dobehol do cieľa tretí, Slováci tak rovnako ako vlani získali bronz. Titul si vybojovali Rusi najmä vďaka skvelému výkonu Jarošenka.

"Konečný výsledok je výsledkom družstva. Nie som sklamaná, hoci v polovici to možno vyzeralo na vzácnejší kov. Ešte raz však opakujem, že konkurencia v mužskej kategórii je tu naozaj skvelá. Obhájili sme bronz, môžeme byť spokojní," dodala Janka Gereková.

"Vyzeralo to skutočne na lepší výsledok, ale medaila je medaila, to nám už nikto nevezme. Je to úspech, ja som spokojný. Všetci štyria zabojovali, bez nadsadenia môžem povedať, že veľkú časť pretekov sme ich robili práve my. Miro Matiaško nie je bežecky taký dobrý, ako boli Ukrajinec s Rusom, Paľo Hurajt zasa urobil až štyri chyby na strelnici. To je na pretekára jeho kalibru veľa. Z medailistov sme mali najviac dobíjaní. To budeme musieť zlepšiť," zhrnul výkon a výsledok slovenskej štafety šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Výsledky - miešané štafety 2x6 + 2x7,5 km:
1. Rusko (Galina Nečkasovová, Oľga Abramovová, Anton Šipulin, Dmitrij Jarošenko) 1:10:53,6 h (0 trestných okruhov + 14 dobíjaní), 2. Ukrajina (Olena Pidrušná, Vaľ Semerenková, Andrij Deryzemľa, Olexnader Bilanenko) +9,8 s (1+13), 3. Slovensko (Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Miroslav Matiaško, Pavol Hurajt) +54,0 (0+16), 4. Česko +1:12,3 min (2+13), 5. Bulharsko +2:39,3 (0+12), 6. Poľsko +3:38,9 (3+14)