VIDEO Fenomén Váňa ešte nekončí, motiváciou Gott

Josef VáňaJosef Váňa Zdroj: internet

PARDUBICE - Džokej Josef Váňa (58) si nadmieru užil svoje ôsme víťazstvo na Veľkej pardubickej. Tretí triumf s Tiumenom v rade sa ale nerodil ľahko. Takmer neprešli slávny Taxisov priekop, ale stratu dohnali a cieľom prebehli ako prví.

 

Váňa s Tiumenom na najťažším skoku zaváhal a džokej mal čo robiť, aby nespadol. Na súperov stratil a v duchu už myslel, že s favoritom vyhrať nemusí. "Aspoň niekde prídeme, je blbé to vzdávať," hovoril si. Kým vlani s Tiumenom skočili Taxis suverénne, tento rok tu skoro ich nádeje skončili. Džokej sám netušil, čo presne sa stalo. "Zdalo sa mi, že mi nejaký kôň krížil cestu, Tiumen potom musel voliť skok doľava, kde mal ďalší kôň problémy. Tiumen dopadol na hranu, ale podarilo sa mu vyliezť. A ja som našťastie nespadol," opísal Váňa kritickú chvíľu.

 

 Váňa s Tiumenom išli ďalej a pred záhradkami sa na súperov dotiahli. "Snažil som sa udržať nervy a nespanikáriť, ale bál som sa, že som to prehnal," povedal Váňa. Nechal koňa chvíľku oddýchnuť okolo lesa a pri Havlovom skoku sa dostal na pozíciu ako vlani a predvlani, kedy tiež vyhral. "To ma napadlo, že to nebude tak zlé," povedal.

 

Lenže v čele letela Sixteen, kôň rovnako ako Tiumen trénovaný Váňom, s džokejom Bartošom a zdalo sa, že je nezdolatelná. "Mal som dojem, že tú bielu potvoru asi nedoženie. Išla ako z praku a ako vymenená," pochyboval Váňa. Vo finiši však mal Tiumen viac síl a tréningovú partnerku porazil. "Nakoniec Tiumen zase dokázal, že je na tejto vzdialenosti asi náš najlepší prekážkový kôň," povedal Váňa.

 

Pre Tiumena má Váňa od ich prvého spoločného víťazstva len slová chvály a rovnaké to bolo aj teraz. "Na Tiumenovi je to také ľahké vozenie. Je to borec. Ja len stojím a v duchu hovorím: 'Urob toto a tamto' a on to robí," povedal Váňa o desaťročnom valachovi zo stajne Koi Dent a už sa tešil na ďalšie spoločné ťaženie v budúcom roku.

 

Pred vypredanou tribúnou ho do vzduchu vyhadzovali súperi umiestnení do siedmeho miesta. "Keď som letel po ôsmykrát hore, tak som sa ich chytil, lebo som neveril, že ma nenechajú spadnúť," vtipkoval.

 

Ak Váňa pôjde s Tiumenom aj budúci rok, bude mať šancu vyhrať štvrtýkrát za sebou, čo žiadny kôň nedokázal. Navyše by so štyrmi titulmi vyrovnal Železníka. "To by bolo pekné," zamyslel sa Váňa a zopakoval, že Tiumen a Železník sú rozdielni. "Tiumen je kôň na myšlienku, Železník bol hajzel."

 

Vyhrávať so Železníkom a teraz s Tiumenom je pre Váňu iné aj kvôli dobe. Vtedy sa pretekalo v časoch komunizmu, teraz je demokracia. "Vtedy bolo všetko iné, také voľnejšie a teraz je to všetko uponáhľané," povedal Váňa. Výhra ako taká je pre neho ale stále rovnakým zážitkom. "Je to úžasné zadosťučinenie. Naordinujem si režim, že sa mi to koľkokrát nepáči, ale keď sa mi to podarí, tak som rád, že som do toho išiel."

 

 

O rok by sa Váňa v prípade výhry stal najstarším víťazom dostihu. Tento primát drží Vladimír Hejmovský, ktorý v roku 1951 vyhral v 59 rokoch. "Ja za to nemôžem, že sa išlo tak skoro," usmial Váňa, ktorý oslávi narodeniny 20. októbra.

 

Na tribúne by sa ale vraj musel objaviť spevák Karel Gott. "Ak o rok príde fandiť pán Karel Gott, tak to možno ešte raz skúsim, ale nezaručujem to," povedal Váňa novinárom. "Tento rok nemohol, pretože mal koncert s fanynkami, ale povedal, že budúci rok všetky termíny stopne," dodal Váňa.

 

Gott podľa svojho spolupracovníka Jána Adama skutočne na rok 2012 plánuje, že by do Pardubíc prišiel. "Je absolútne isté, že ak pán Váňa bude skúšať vyhrať po deviaty raz, tak mu Karel bude z hľadiska určite fandiť," povedal Adam.

 

Otázka Vánovej účasti sa kvôli veku a zdravotným problémom rieši každý rok. Na koľko percent teda príde, nie je isté. On sám hodinu po dobehu podľa svojho naturelu povedal: "Teraz ma bolí noha, ktorú som si narazil o bariéru, takže hovorím na žiadne (percento). Ale uvidíme, ako prezimujeme."

 

Váňa štartoval na Veľkej pardubickej už dvadsiatypiatykrát a po ôsmykrát vyhral. Štyrikrát to dokázal s Železníkom, raz s Vronským a trikrát vrátane tohto roka s Tiumenom.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Internet
  • Zdroj: ČTK, youtube

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy