Ako cvičiť a neublížiť si

 Zdroj: photl.com

Absolvovať kvalitný tréning, prípadne celý cyklus tréningov, tak aby sme dosiahli požadované výsledky a popritom sa nezranili je základným cieľom každého, kto sa rozhodne cvičiť. Dôkladná rozcvička býva často krát podceňovaná nielen u amatérskych športovcov, ale bohužiaľ aj u niektorých profesionálov, ktorí jej pripisujú nedostačujúcu váhu.

 

Rozcvička má slúžiť pre naštartovanie tela a jej cieľom je zaistiť aby samotné cvičenie bolo príjemné a hlavne aby počas neho nedošlo k žiadnemu úrazu či svalovému zraneniu. V dôsledku správneho rozcvičenia sa zlepší vaša pružnosť, zvýši sa svalový a pohybový výkon, zníži sa riziko zranenia a v neposlednom rade sa dostaví zvýšená chuť po samotnom cvičení. Pohybové rozcvičenie spôsobí zahratie celého organizmu, zvýšenie pružnosti svalov, šliach, prekrvenie svalovej skupiny, upraví dýchanie, podporí činnosť vnútorných orgánov a prichádza k celkovej regenerácii organizmu. Vplyvom rozcvičenia tela sa taktiež znižuje počet chýb ktoré sa môžu vyskytovať pri cvičení, ich odstránenie prebieha rýchlejšie a zlepšuje sa svalová koordinácia. Tieto vplyvy dokážeme zefektívniť, ak je naša rozcvička intenzívna a kvalitná, preto by nemala prebiehať stereotypne, aby si náš organizmus nestihol zvyknúť na rozcvičenie.

 

Pri rozcvičke platí, že čím dlhšie sa rozcvičujeme, tým viac sa zvyšuje telesná teplota. Zvýšenie telesnej teploty nám pritom umožňuje jednoduchšie prevedenie naťahovacích cvikov a pomôže našim svalom a spojivovým tkanivám dostatočne sa roztiahnuť. Naopak, keď počas rozcvičky budeme klásť dôraz na pružnosť a ohybnosť, pomôže nám to zvýšiť rozsah pohybu v nadväzujúcich cvikoch. Takto dobre zrealizovaná rozcvička sa pozitívne odrazí na našej sile, pretože môžeme využiť naše svalové vlákna v celej ich šírke.

 

Všetkého veľa škodí, platí to aj pri rozcvičke. Dôležité je aby ste sa pri rozcvičovaní neunavili tak, že vám nezostane energia na samotné cviky. Ako dlho sa rozcvičovať a ktoré partie do cvičenia zapojiť závisí na intenzity pohybov, ktoré budú nasledovať, prípadne od činností, ktoré sa chystáte vykonávať. Napríklad ak sa rozhodnete stráviť víkend na bicykli, nezaškodí rozhýbať si svaly na nohách a zvýšiť frekvenciu tepov srdca. Toto ide dosiahnuť pomerne rýchlo s rôznymi variáciami podrepov a následným výskokom, strečingom nôh alebo napríklad aj ľahkým joggingom. Takýmto typom cvikov pomôžete zapojiť rozdielne svalové skupiny na nohách a pripravíte obehový systéme k budúcej záťaži. Následná prechádzka na bicykli bude menej namáhavá a rozcvička sa taktiež prejaví vo zvýšenej výkonnosti.

 

Pri cvičení netreba zabúdať nie len na cviky pred cvičením, ale aj na takzvanú upokojujúcu fázu na konci zvýšenej telesnej aktivity. Cieľom upokojujúcej fázy je vrátiť telu a mysli pokoj a taktiež pokročiť v zotavovaní tela po náročnom cvičení. Jedným zo spôsobov ako predviesť túto fázu je postupné zníženie náročnosti samotných cvičení. Nakoniec si opatrne pretiahneme svaly zapojené do tréningu do ich pokojnej dĺžky. Naťahovacie cviky v upokojujúcej fáze sú výrazne dlhšie ako pri rozcvičke. Po náročných cvičeniach nezabúdajte na dostatok tekutín, ktoré vaše telo potrebuje.

 

Vyskúšajte si rôzne formy cvičenia - aerobic, zumba či fitness.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Photl.com
  • Zdroj: FL
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy