Prestrelka v NHL: Zúfalí brankári, nedokonalá počítačová hra

Andrew Ladd strieľa víťazný gól WinnipeguAndrew Ladd strieľa víťazný gól Winnipegu Zdroj: SITA

PHILADELPHIA - Sedem gólov zo 43 striel inkasoval brankár Ondřej Pavelec, napriek tomu na konci zápasu na ľade Philadelphie oslavoval víťazstvo. Winnipeg totiž v najdivokejšej prestrelke v NHL za posledných 15 rokov porazil Flyers 9:8.

Letci v zápase prehrávali už 1:5 a 2:6, v tretej tretine však dokázali skóre otočiť na 7:6. Hosťujúci Jets sa napriek tomu dostali späť do hry a o ich víťazstve rozhodol 66 sekúnd pred koncom tretej tretiny Andrew Ladd.

"V polovici druhej tretiny sme viedli 6:2 a na začiatku tretej tretiny zrazu prehrávame 6:7. Bolo ťažké dostať sa späť do zápasu, ale našťastie sme to dokázali," vyhlásil Ladd, ktorý po zásahu pukom do tváre dohrávali zápas so šiestimi stehmi a podliatinami na tvári.

Najbláznivejšou pasážou stretnutia boli úvodné štyri a pol minúty tretej tretiny, počas ktorých padlo dokopy päť gólov. Letci najprv troma gólmi v rozpätí 113 sekúnd otočili skóre zo 4:6 na 7:6, už 28 sekúnd po siedmom góle však hostia vyrovnali a o ďalších 61 sekúnd sa dostali späť do vedenia. Potom, čo domáci vyrovnali na 6:6, porúčal sa z bránky Winnipegu Pavelec. Jeho náhradník Chris Mason vzápätí tiež inkasoval, o pár minút neskôr si poranil slabiny a Pavelec musel späť na ľad. V 57. minúte ho znovu prekonal autor dvoch gólov James van Riemsdyk a vyrovnal na 8:8. Posledné slovo však patrilo hosťujúcim Jets.

Nad priebehom zápasu krútili hlavami nielen fanúšikovia a komentátori, ale aj samotní aktéri na ľade. "V živote by ma nenapadlo, že tu vyhráme 9:8. Trochu to dnes pripomínalo nedokonalú počítačovú hru zo začiatku deväťdesiatych rokov," poznamenal Ladd.

"Už som videl, že nejaký tím dal deväť alebo desať gólov, ale skóre bolo obvykle 9:3 alebo 10:2. Ale že by padlo sedemnásť gólov a rozhodol jediný, to som ešte nezažil," konštatoval útočník Flyers Daniel Briere.

Podobná prestrelka sa v NHL naposledy odohrala v januári roku 1996, kedy hráči San Jose a Pittsburghu nastrieľali dohromady 18 gólov a Žraloky sa vtedy radovali z víťazstva na ľade tučniakov 10:8.

Zničený bol po zápase predovšetkým brankár Iľja Bryzgalov, ktorý nahradil Sergeja Bobrovského v 25. minúte po piatom góle. Ani on však nedokázal zastaviť prídel gólov a z desiatich striel inkasoval štyrikrát. Len o deň skôr pritom lovil puk zo siete päťkrát pri prehre 1:5 v Montreale a v posledných štyroch zápasoch dostal vždy minimálne štyri góly.

"Moje sebavedomie je momentálne na nule," priznal Bryzgalov zámorským novinárom. "Chytám hrozne. Pôjdem sa teraz ospravedlniť fanúšikom i spoluhráčom. Neviem, čo sa deje. Po poslednom zápase v Montreale som myslel, že už nič horšie nemôže prísť, ale stalo sa," sypal si popol na hlavu Bryzgalov, s ktorým Philadelphia pred sezónu podpísala deväťročnú zmluvu na 51 miliónov dolárov.

Spoluhráči sa však brankára zastali. "Hokej je tímová hra. Túto prehru predsa nemôžeme zvádzať na jedného hráča. Musíme našim brankárom oveľa viac pomáhať, lepšie čistiť priestor pred bránkou a nepúšťať súpera k dorážkám," vyhlásil Van Riemsdyk.

• Zdroj: ČTK, nhl.com