Čoho sa pri streľbe vyvarovať

 Zdroj: shc.hu

Pri streľbe, hraní paintballu či airsoftu sú všetci hráči povinní dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia a pokyny rozhodcov či organizátorov celej akcie. Pri paintballe a airsofte sa môžu používať len také zbrane, ktoré nie sú v rozpore s pravidlami a ktoré nestrieľajú guľôčky väčšou rýchlosťou ako 300 stôp za sekundu. Ak by bola rýchlosť streľby vyššia, hrozilo by poranenie aj pri použití ochrannej prilby.

 

Strieľať je povolené len na hernom ihrisku. Klasická varianty hry sa hrá tak, že jeden zásah pre vás znamená koniec hry, pričom nerozhoduje do akej časti tela ste boli zasiahnutý. Pokiaľ dostanete zásah do zbrane, môžete pokračovať v hre. Povolená je samozrejme len streľba  zo zbrane v rámci dohodnutých pravidiel, napríklad hádzanie ľubovoľných predmetov  určite nie je povolené. Majte na pamäti, že mimo ihriska je nutné mať zbraň zaistenú a zabezpečenú.

Myslite na to, že pri streľbe nesmiete byť pod vplyvom alkoholu ani pod vplyvom iných omamných látok. To isté platí samozrejme aj o vašich spoluhráčoch. Ak máte u niekoho podozrenie na požitie takýchto látok, snažte sa mu zabrániť v použití zbrane.

Vždy dbajte na ochranné doplnky a potrebné vybavenie. Viac sa dočítate v článku Ako sa správne obliecť na paintball. Jednoducho sa snažte zakryť si každé miesto na tele.  

Ako strieľať

Najlepšie je strieľať dlhými dávkami cca 3 až 5 rán. Máte tak väčšiu šancu, že protivníka zasiahnete. Neodporúčame vám ostať dlho na jednom mieste, lebo protivník dokáže pomerne rýchlo lokalizovať vašu pozíciu. Vždy dajte pozor na bezpečnú manipuláciu so zbraňou.

Variácie paintballu

Paintball možno rozdeliť na 2 druhy: scenárový a speedball.

Scenárový paintball sa hrá v lese alebo v budovách podľa vopred pripravených scenárov. Námety na scenáre sa berú z filmov alebo z videohier. Pri niektorých scenároch môže naraz hrať až niekoľko tisíc ľudí, ale väčšinou hrajú len niekoľkočlenné tímy. Pred hrou dostanú hráči bezpečnostnú inštruktáž a scenáre, ktoré môžu hráči meniť podľa toho ako sa navzájom dohodnú. Potom sa rozdelia do skupín a každý dostane výbavu. Skupiny sú rozlíšené farebnými páskami a jedna hra trvá cca 10 až 30 minút. Celkovo sa hrá približne 3 – 4 hodiny.

Medzi obľúbené scenáre patria :

  • Dobývanie územia / chytenie vlajky
  • Oslobodenie rukojemníkov
  • Poľovačka na zajaca
  • Lovci a trofeje
  • Ochrana VIP
  • Súboj/ Duel

Speedball

Je vlastne ihriskový alebo aj športový paintball. Hrá sa formou turnaja na ihrisku, ktoré je ohradené sieťou. Na ihrisku sú rôzne prekážky, niekedy môžu byť aj nafukovacie. Pri speedballe sa hrá väčšinou scenár zobratia vlajky. Hráč musí zobrať vlajku zo stredu ihriska a zaniesť ju do svojej základne bez toho, aby ho súper zasiahol. Jedna hra trvá do 10 minút. 

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: shc.hu
  • Zdroj: DR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy