Základné informácie o squashi

 Zdroj: sxc.hu

Uvažujete nad tým, že by ste si zahrali squash, ale nemáte kde a nechcete sa na začiatok strápniť? Zahrať si túto hru teoreticky môžete aj doma pod podmienkou, že máte prázdnejšiu izbu ktorá sa dá ľahko vypratať. Potom už potrebujete len rakety, stačia aj tenisové, a loptičku. Na stenu nalepte lepiacou páskou čiary a môžete začať hrať.

 Takéto dočasné riešenie vám však určite neodporúčame, skúste si radšej zohnať aspoň trocha skúsenejšieho spoluhráča a vyrazte von na ihrisko. Odporúčané ihriská pre tento šport nájdete na stránke športovísk. Ceny sa pohybujú od 3 do 9 € na hodinu. Na niektorých ihriskách si raketu či loptičku môžete dokonca požičať.

Športové doplnky

Najdôležitejšia je squashová raketa, bez nej si nič nezahráte. Od tenisovej rakety sa mierne odlišuje, preto si pri jej nákupe dávajte pozor. Jej cena sa pohybuje od 8 € do 60 €. Cena sa odvíja od materiálu a od sily výpletu. Je na vás ako sa rozhodnete, no odporučili by sme vám investovať takých 30 €, za ktoré už dostanete kúpiť aj grafitové rakety, ktoré vydržia väčšiu silu.

Ďalej potrebujete loptičky. Loptičky sa odlišujú v dosiahnutom odraze. Profesionáli používajú loptičky s dvoma žltými bodkami, ktoré majú menej razantný odraz. Loptička s jednou žltou bodkou má už väčší odraz a loptičky označené červenou, bielou a modrou bodkou majú už odraz oveľa razantnejší. Takéto loptičky sú určené pre začiatočníkov a rekreačných hráčov. Cena jednej loptičky sa pohybuje do 3 €.

Nasleduje pohodlné športové oblečenie. Správne oblečenie by malo byť voľné, ľahké a prievzdušné.

 

Popularita tohto športu

 

Squash je pomerne mladý šport, ale jeho popularita sa rozrastá. Svedčia o tom aj rôzne súťaže na národnej i na medzinárodnej úrovni. Majstrovstvá sveta jednotlivcov – World Open 2011 sa hrali v Rotterdame, majstrovstvá Slovenska v squashi boli v apríli 2011 a víťazom sa stal Marek Manik. Squash sa u nás udomácnil v roku 1993, kedy vznikla Slovenská squashová asociácia (SSQA), ktorá je členom Európskej squashovej asociácie (ESF) aj Svetovej squashovej asociácie (WSA). Prvé majstrovstvá squashu sa u nás uskutočnili v roku 1997 v Bratislave.

Squash sa snaží dostať aj na olympiádu, no márne. V roku 2005 sa uchádzal o zúčastnení sa na olympiáde v Londýne v roku 2012, no olympijský výbor mu nedokázal udeliť potrebné dve tretiny hlasov. Tá istá situácia sa zopakovala v roku 2008, keď výbor hlasoval za športy, ktoré budú na olympiáde v roku 2016 v Rio de Janeiro. Squash sa stále považuje za šport, ktorý je lepšie hrať, ako sa naň iba pasívne pozerať. Svedčia o tom aj názory divákov, ktorým sa tento šport javí ako neprehľadný. Ak sa chcete dozvedieť o squashi viacej, spoznať jeho pravidlá a údery, prečítajte si aj náš ďalší článok.

 

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: sxc.hu
  • Zdroj: DR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy