Čo je vlastne squash?

 Zdroj: sxc.hu

Squash je dynamický šport, pri ktorom vynaložíte viac námahy ako pri iných športoch. Tento šport si vyžaduje rýchly postreh, dynamiku, obratnosť, taktiku a rýchlosť. Vďaka tomu sa pri squashi dokážete dokonale odreagovať.

História

 

Squash vznikol začiatkom 12. storočia vo Francúzsku. Chlapci a dievčatá tu len tak pre zábavu udierali v úzkych uličkách loptičkou o múr. Francúzsky mnísi vymysleli podobnú hru. Sieťovanými rukavicami udierali guľou na rybárske siete, ktoré mali navlečené cez stred nádvoria kláštora. V 15. storočí vznikol tenis, ktorý sa rozšíril do Európy. Následne na to v jednom anglickom väzení pre dlžníkov si väzni vzali rakety, ale namiesto hrania tenisu začali udierať loptičkou o múr.  Táto odnož hry si získala popularitu najmä na školách, a tak samotný squash oficiálne vznikol na Harrow School v Anglicku, keď škola postavila kurty. Študenti zistili, že prírodný kaučuk je vhodným materiálom pre loptičky a taktiež si upravili tenisové rakety tak, aby mali menší dosah v týchto stiesnených podmienkach.  Squash sa neskôr stal populárnym po celom svete. Výrobcovia rakiet začali vyrábať rakety špeciálne pre squash z grafitu a kevlaru a prírodné pletivo nahradili syntetickým.

Pravidlá

 Squash sa hrá na kurte ohraničenom stenami. Na prednej stene sa nachádzajú 2 čiary. Pri každom údere sa loptička musí odraziť od prednej steny nad úrovňou spodnej čiary.  Potom sa loptička môže odraziť aj od bočnej steny, prípadne zadnej steny. Pri podaní loptička musí zasiahnuť  stenu nad úrovňou vyššej čiary a zároveň musí zasiahnuť súperovu polovicu vo vyznačenom priestore. Loptička smie dopadnúť na zem iba raz.

Údery

Poznáme niekoľko typov úderov, ktoré sa dajú zahrať v squashi :

  • rovný drive alebo rail – lopta udrie blízko bočnej steny a letí na koniec ihriska
  • drop shot – lopta je zahraná jemne, aby udrela prednú stenu a jemne dopadne na zem
  • lob – lopta je zahraná jemne ale od steny sa odrazí tak, že ide vysoko a väčšinou dopadne do zadného rohu.
  • kill – lopta je zahraná silným a nízkym úderom, väčšinou nedopadne ďalej ako do polovice ihriska

Bodovanie

Kedysi sa squash hrával do 9 bodov so stratami, no najnovšie pravidlá pre hru stanovili 11 bodov bez strát, s minimálnym rozdielom 2 bodov.  Cieľom tejto zmeny bolo zrýchlenie hry tak, aby bola atraktívnejšia pre divákov. Samozrejme, každý jeden vyhraný úder znamená jeden bod. 

 

Ak ste dostali chuť tento skvelý skvelý šport vyskúšať, môžete si nájsť vhodnú plochu na športoviskách. Ak máte záujem ešte o ďalšie informácie o tomto mladom športe, prečítajte si aj náš článok qwdqw

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: sxc.hu
  • Zdroj: DR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy