Správne oblečenie a výbava pre motošport

 Zdroj: sxc.hu

Odkedy človek vynašiel prvý voz poháňaný samostatným motorom, získal si tento svetový fenomén milióny fanúšikov po celom svete. Popri osobných automobiloch a motocykloch vznikali aj mnohé druhy športu, ktoré zastrešuje jednotný názov, hovoríme mu motošport.

Motošport zahŕňa predovšetkým všetky športy pri ktorých sa používa motorové vozidlo a to pre závodné (F1, MotoGP..) ale aj pre nezávodné (Freestyle Motocros...) účely. Závodné motorové preteky spočívajú v pretekaní sa jednotlivých jazdcov proti sebe. Medzi takéto druhy motošportu patria: automobilové preteky, preteky motocyklov, letecké závody, závody lodí, závody na snežnom skútri, preteky ťahačov, preteky na motokárach a mnoho ďalších.Ako sme si už spomenuli medzi motošport nepatria iba závody s pretekármi, ktorí sa snažia prísť do cieľa ako prvý, ale aj takzvané nezávodné motošporty. Tieto by sa do určitej miery dali označiť aj ako exhibičné, kedy jazdci nejazdia na čas, ale skôr predvádzajú svoje skúsenosti. K takému druhu motošportu patrí freestyle motocross, drifting, preteky traktorov a ďalšie.

 

V neposlednom rade však treba spomenúť, že motošport mnohí nadšenci nerobia na profesionálnej úrovni, ale venujú sa mu vo voľnom čase alebo ho majú ako svoj koníček. Fanúšikovia motorov tak upravujú svoje automobily do športovej výbavy, jazdia na terénnych motorkách alebo štvorkolkách v ťažkom horskom teréne. Ani títo nadšenci však nezabúdajú na správne oblečenie, ktoré si ich hobby bezpochyby vyžaduje. Zdravie je prvoradé a treba si ho chrániť, obzvlášť to platí pre takéto nebezpečné a adrenalínové druhy zábavy, ktorým motošport bezpochyby je. Existujú mnohé špeciálne druhy oblečenia a chráničov, ktoré využívajú profesionálni ale aj „víkendoví“ vyznávači silných motorov.

 

Chrániče, ktoré používajú jazdci na motorkách, štvorkolkách alebo skútroch sa trochu líšia od chráničov používaných pri športových jazdách na automobiloch. Motorkári majú viac chráničov, lebo im pri jazde hrozia relatívne vážnejšie zranenia ako pri jazde v autách. Medzi základné motorkárske chrániče patrí prilba, chránič trupu, lakťov, kolena, ľadvinové pásy a takzvané nákrčníky. Jazdci v závodných automobiloch používajú najmä prilbu, pričom sa spoliehajú na bezpečnostné pásy a zariadenia ktoré sú v týchto autách špeciálne upravované pre veľmi nebezpečnú jazdu.

 

Pomerne populárnym a hlavne cenovo dostupným športom sa u nás stala jazda na motokárach. Na Slovensku sú už vybudované mnohé závodné okruhy, ktoré si môžete vyskúšať za celkom priaznivú cenu. Aj motokáry ponúkajú pôžitok z rýchlej jazdy a pri dodržaní bezpečnostných pravidiel je to skvelá adrenalínová zábava. Aj ten, kto ešte nikdy na motokáre nejazdil, zvládne jej riadenie bez väčších problémov. Krátku inštruktáž k riadeniu už dnes ponúkajú všetky prevádzkované dráhy.

 

Ak ste sa aj vy rozhodli vyskúšať jeden zo spomínaných motorových športov, nezabúdajte na svoju bezpečnosť a nepreceňujte svoje schopnosti, lebo aj najmenšie zaváhanie môže viesť k vážnym zraneniam. Ak plánujete nákup motorového vozidla, dávame vám do pozornosti aj článok Na aké vozidlá treba a na aké netreba vodičák?

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: sxc.hu
  • Zdroj: FL
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy